בוילה במבשרת: חרדים לומדים לבגרויות ומתכוננים לשירות קרבי

בווילה קטנה במבשרת ציון מנסים 15 נערים חרדים לשנות את גורלם בדרך להשתלבות בחברה הישראלית: הם שוקדים על לימודי קודש ומקצועות הליבה, עובדים על כושר קרבי לקראת הגיוס ומתמודדים עם הקושי של עצמאות כלכלית

במשך ארבע שנים, מגיל 12 ועד לגיל 16, תקופה שהוא מגדיר כ"הימים הרעים", ח' נאלץ לשמור עמוק בפנים את הקרע שחווה. לימודי הגמרא לא סיפקו אותו והוא חלם על תואר אקדמי, לימודי כימיה ליתר דיוק. בתקופה הזו, על אף שהיה תלמיד מצטיין, הוא עבר מישיבה לישיבה וישב לסירוגין בבית.

– למה פשוט לא אמרת שלא טוב לך?

"זה עדיין לא הגיל לעורר מהומות", הוא נזכר היום. "הלחץ החברתי אצלנו הוא גדול מאוד. אם אתה לא הולך בזרם של כולם, דוחים אותך חברתית. אתה שונה, לא מתקשרים איתך".

– ומה קרה בגיל 16?

"פנה אליי רב הישיבה, ראה שאני לא מסתדר, ואמר לי: אתה רוצה בגרויות? לך לבני בינה".

"בני בינה", מכינה קדם צבאית עבור הנוער החרדי, פועלת כבר חמש שנים מווילה גדולה בלב שכונה חילונית במבשרת ציון (הווילה הזו תפונה באפריל הקרוב, ואם לא יימצא מיקום חלופי, המיזם כולו יימצא בסכנת סגירה). במתחם מתגוררים כיום 15 בני נוער, בני 19-15, שלומדים לימודי קודש וחול ועוברים הכנה מנטלית ופיזית לשירות צבאי. הנערים מנהלים את משק הבית בעצמם: עורכים קניות, מנהלים תקציב ("שלושה שקלים לארוחה, בונים על הכתבה שלך", הם אומרים), מבשלים ומנקים ואחראים אפילו לתחזוקה השוטפת.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לא כל חובש כיפה שחורה…..נקרא בשם חרדי ….אפשר אולי לקרוא לו דתי אם מקפיד על שמירת תורה ומצוות כמו שצריך…..חרדי נקרא רק מי שחרד ונלחם במסירות נפש למען קיום הדת ללא כל שנוי ממסורת הדורות!!!

    חרדי אמתי |
    הגב