"בחורי הישיבה" שמשתמטים משירות צבאי

הם מנהלים אורח חיים חילוני אבל משתמשים ברקע הישיבתי כדי לחמוק משירות צבאי. תחקיר 'ידיעות אחרונות' חושף את התרמית הגדולה {חילול השם}

בתחילת השבוע חשף עקיבא נוביק בערוץ 10 כי הצבא החליט לשלול מבחור כבן 19, בן למשפחה חרדית, את הפטור מגיוס זאת לאחר שתמונות שלו בסיטואציה בעייתית עם בחורה התפרסמו ברשת. גורמים צבאיים הסבירו כי התמונה מוכיחה שהנ"ל אינו מנהל אורח חרדי כלל ומשכך אינו רשאי לקבל פטור מטעמים של 'תורת אמנותו'.

בעקבות הפרסום מתפרסם הבוקר ב'ידיעות אחרונות' תחקיר על מימדי התופעה ועל מה שמאפשר לה להימשך.

בתחקיר, עליו חתומה העיתונאית אריאלה שטרנבוך, מובאים (בטשטוש ובשמות בדויים) סיפוריהם של מספר בחורים המנהלים אורח חיים חילוני למהדרין אך משתמשים ברקע הישיבתי שלהם כדי לזכות בפטור משירות צבאי.

חמורה ומקוממת במיוחד העובדה כי הם אינם מנסים להסתיר זאת: תמונות מהבילויים השונים והמפוקפקים שלהם מתנוססים בעמודי הפייסבוק ורבים מהם עזבו מזמן את הישיבה בה למדו.

"אני קורא לזה המוח החרדי…והאמת היא שלא צריך פה גם הרבה מוח: נרשמים בישיבה, וכשאני מקבל הודעה שמפקח מגיע אני מתייצב. הישיבה מקבלת את הכסף מהמדינה על זה שאני רשום בישיבה, וככה אני מסודר מבחינת הצבא", מספר אחד הבחורים שרואיינו בתחקיר.

לבחור אין קשר לכתבה - צילום: פלאש 90
לבחור אין קשר לכתבה – צילום: פלאש 90

גורמים צבאים שהתראיינו לכתבה טענו כי הצבא מטפל בתופעה ומצליב מידע – לרבות נבירה בחשבונות ברשתות החברתיות, אולם היקפי התופעה והפהרסיה שלה מעמידים באור בעייתי את טענת הגורם.

"בחור ישיבה" אחר שהתראיין סיפר: "הסיטואציה הנוכחית טובה לכולם: הישיבה שלי מקבלת עליי כסף – גם אם לא הרבה; אני עובד ומפרנס את עצמי לא רע; ולא פחות חשוב – אני לא צריך להתגייס לצה"ל ולהסתבך עם הקיצוניים בשכונה שלי או עם ההורים שלי. אני יודע שזה אולי לא יפה, אבל אם הייתי מתגייס לצה"ל הייתי הופך לחייל בודד, נזרק מהבית וצריך להתחיל את חיי מהתחלה. אין לי אפשרות אחרת. זו סיטואציה מורכבת שחילונים שדורשים שוויון מלא בנטל לא תמיד מבינים. אז כן, אני משתמט ומרמה את המדינה. אני מכיר גם הרבה חילונים שעושים את זה ומקבלים פטור מהקב"ן למרות שהם לגמרי כשירים לשירות.

זה טוב לכולם. הישיבה מקבלת עליי כסף; אני עובד ומפרנס; ולא פחות חשוב – אני לא צריך להתגייס לצה"ל ולהסתבך עם הקיצוניים בשכונה שלי או עם ההורים שלי"

יצוין כי בתחקיר הובאו סיפוריהם של בחורים נוספים והמכנה המשותף לכולם זו הקלות שבה ניתן להגיע אליהם באמצעות עמודי הפייסבוק הפעילים שלהם, דבר המלמד כי אם הצבא היה אכן מעוניין להילחם בתופעה הוא היה עושה זאת מזמן ולא מסתפק במקרה אחד בשעה שהרשת מלאה בפרופילים מהסוג המדובר.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה קשור תורתו אומנותו לדת? הפטור הוא בגלל לימוד לא בגלל קיום מצוות

    יוסי |
    הגב