בחור 10 • צבי יחזקאלי הכתב לעניני צבא של ערוץ 10 'בכיוון אחר' • ראיון מיוחד מערוץ הידברות "עברתי את כל התחנות של הישראליות"

השבוע בתכנית "בכיוון אחר" בערוץ הידברות, התארח צבי יחזקאלי, 42, נשוי ואב לשניים. על פניו, צבי הוא סיפור הצלחה ישראלי מובהק: הוא שירת ביחידה מובחרת, לאחר מכן גם בשב"כ, שימש כמרצה מבוקש בהמשך, אבל גולת הכותרת היא היותו ה-פרשן לענייני ערבים בערוץ 10. בעבר הוא הגדיר את עצמו כחילוני אדוק – היום הוא נטוע חזק ביהדות, ולפי הדיבור שלו – ממש עם כל הלב והנשמה.
"חילוני חרדי. כן, גדלתי לסביבה שבה החילוניות היא הכותרת. חופש, אין גבולות. עברתי את כל התחנות של הישראליות, כמו שציינת. רק דבר אחד שכחו בסוף: שכחו לעשות לי היכרות עם היהדות. אז אחרי הסיבוב שלי באיסלאם ובהודו – אתה בטח מכיר את זה, מסלולו של בעל תשובה בעולם – התחלתי את הרומן שלי בדרך המתוקה שלי, שחיכתה לי כנראה 37-38 שנים".

ועוד לפני הדרך הזאת היתה לך אפילו אג'נדה, שלא להביא ילדים לעולם.

"בטח, גם לא להתחתן. לא מזכירים לבעל תשובה את חטאיו, אבל חשבתי שזה בעצם נוגד את הדגם של האדם המוצלח, המתקדם, שרואה בקריירה ובמיצוי העצמי את הכל. למה ילדים? זה מפריע. למה לתת לאחרים כשאני יכול לתת לעצמי? ברגע שאדם חושב רק על עצמו, אז הוא מגיע למסקנה שאם הולכים על זה באופן קיצוני – לשם מה להקים משפחה? זה מה שחשבתי אז. כמובן שבסופו של דבר עשיתי תשובה על הכל, והפכתי בגיל מאוחר מאוד לאבא, התחתנתי בגיל 38. היום, ארבע שנים כבעל משפחה עם ילדים, אני יכול לומר לך שברוך השם שזכיתי עוד בגלגול הזה לעשות את זה".

איך כל אלה השפיעו עליך?

"זה הפך אותי לבודד ומתוסכל. אני לא אומר את זה כדי למצוא חן. בתוך תוכו אדם מנהל דו-שיח עם עצמו, ושואל מה רשימת המלאי והמצאי של חייו. גיליתי שבשיא הקריירה,הפרסום, הכסף והאהבה שקיבלתי מהקהל כרווק, בסופו של דבר הרגשתי בתוכי בודד וממוצה. מיצוי יתר של החיים בשלב מוקדם מדי, גרם לי להבין בסופו של דבר שאלה שטויות".

במהלך השנים היה לך מגע עם מוסלמים שאמרו לך "אם אתה לא מאמין – אתה שווה פחות".

"היתה לי שיחה כזו עם מבוקש, וזו היתה שיחה שטלטלה אותי. הטלטלות שבתוכי לא קרו מהר. ספגתי לאט לאט. באותו דיבור הוא אמר לי מה אתה? תגדיר את עצמך. אמרתי לו אני ישראלי, ואחרי זה עברי, ואחרי זה אדם. הוא שאל ואחרי אדם?. אמרתי לו אני גם ערבי, כי שפתי ערבית. הוא אמר איפה יהודי בסולם?. אמרתי לו לא יודע. הוא ענה אז אתה יכול לשים במקום הראשון – טיפש, כיוון שאם אני הורג אותך עכשיו, אני לא עושה את זה בגלל שאתה ישראלי או עברי, אלא בגלל שאתה יהודי. אז אתה טיפש, כי אתה תמות עבור משהו שאתה לא".

וזו היתה טלטלה עבורך, או ששמעת והמשכת הלאה?

"כמו כתב קשוח במזרח, אמרתי בסדר. אבל כל אדם מגיע בסופו של דבר הביתה, לפנים שלו, באיזשהו רגע של אמת, ועושה את החשבון בינו לבין עצמו, מתחת לשמיכה בלילה, בשקט, כשאף אחד לא רואה. מתגלה לו אדם אחר ממה שהוא כביכול רוצה שיראו בחוץ. שם הוא עושה את החשבונות. וזה טלטל אותי, כן. דנתי עם עצמי הרבה בעניין הזה, ושאלתי – מה אני? בסופו של דבר החלטתי שאני רוצה לדעת מה זו יהדות. כשטעמתי והבנתי – קיבלתי החלטה חד משמעית להתחיל את המסע הזה".

הסבתא: "או, סוף סוף עשית משהו"

יחזקאלי רואה היום באופן חד משמעי מהות דתית בסכסוך הערבי, ולא רק לאומית. באופן מסוים, הוא חושב שגם הפתרון טמון באפיק הדתי. "הפסקת אש היא מצב שליו, אבל כל ההגדרות של הודנא, סולחה, שלום – הם סולמות של שקט. השלמה של זה עם זה. לדעתי, האיסלאם לא יכול להשלים עם מי שאינו מוסלמי, בין אם זה באירופה ובין אם בישראל. האיסלאם רואה את עצמו כאחרון ההתגלויות, ולכן רוצה שכולם יישרו קו איתו. האיסלאם לא מוכן שאחרים יהיו נפרדים ממנו, ולכן זה יהיה תמיד הקרב. לאיסלאם יש שאיפת התפשטות. שלום במובן האירופאי – לא יהיה. וגם המובן האירופאי מתעדכן. אז זה יותר עניין של לעדכן את הדיסק-און-קיי במוח, מאשר במציאות".

בנוגע לסוגיית הכיפה, אותה הוריד עד לא מזמן לפני העלייה לשידור, מספר יחזקאלי שהיום הוא הולך בערוץ עם כיפה או כובע. "זו לא החלטה לתמיד, ויש כבר שידורים שאני מופיע בהם עם כיפה. יכול להיות שחלק מזה נובע מפחד שלי, אבל יש גם חלק שקשור מאוד לתפקיד שלי. אני לא רוצה שיגידו אה, עכשיו כשהוא דתי – הוא יותר שונא אותם. לדעתי זו סוגיה קצת רגישה, ולו בגלל שהתחלתי את המסע הזה בלי כיפה".

בהמשך מספר יחזקאלי שגם עמיתיו למקצוע ולערוץ מרגישים את השינוי. "אנשים שעובדים איתי כבר 15 שנה, וזוכרים אותי מכל הקריזות שלי בתור בן אדם, אומרים לי צבי, היום א תה אדם יותר אוהב, יותר רגוע, יותר מקבל. אם הם את זה אומרים – הכיפה כבר הגיעה אליהם".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. תשים כיפה בשידור ובכלל..ותעשה בזה קידוש השם גדול!

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב