בחירות או סקר דמוגרפי? ההתלבטות של תושבי העיר אלעד

חסידת חב"ד: "מצביעה לפרוש אבל מקווה שקריספל יקח"

לאה (שם בדוי) היא חסידת חב"ד מרקע ספרדי שמתגוררת בעיר אלעד וניצבת מול דילמה לא פשוטה יחד עם בעלי זכות בחירה נוספים מקהילת חב"ד שבעיר המשתייכים לאחת מעדות המזרח. כמו בשאר ריכוזי חב"ד ברחבי הארץ, הפתרון הוא פשוט: רב הקהילה מחליט מי יהיה זה אשר יזכה בקולות חסידי-חב"ד שבעיר.

למי תצביעי?
"מצביעה לפרוש" היא משיבה וממהרת להוסיף, "אבל אני מקווה שקריספל יקח".
הרב שניאור זלמן ירוסלבסקי, רב קהילת חב"ד באלעד דרש, בצעד מפתיע, מאחר והוא נמנע בדרך כלל מהתערבויות פוליטיות, להצביע לפרוש. מכיוון שמדובר בקהילה קטנה יחסית, התקוות שנתלות במועמד החסידי, רבות. לכן, מכוח הוראת "ועשית ככל אשר יורוך", יבחרו חברי הקהילה בישראל פרוש לראשות העיר. בנוסף, ישמש בעירייה נציג חב"די שידאג לצרכי הקהילה.
אולם מסתבר שהבחירה בפרוש לא קלה.
"הרב ירוסלבסקי דואג לחב"ד" אומרת לאה, "אבל הקטסטרופה שיעשו לספרדים תהיה הרבה יותר כואבת.
ברגע שפרוש יעלה, הוא יזרוק את הספרדים לאשפתות ויתעלל בהם עד טיפת הדם האחרונה.
כן, כי יש פה ציבור ספרדי שלם, וזה יתבטא ששום ספרדי לא יכנס למוסדות חינוך אשכנזים, גם אם תהיה התערבות ממשלתית, הקצאות של שטחים יופחתו ועוד…מדובר בציבור מאוד גדול שעלול להיפגע".

אם יש רוב ספרדי, מדוע החשש מהפסד גדול?
"התפרסם מסמך מסוים שקבע כי רבני הקהילה התימנית תומכים בפרוש. השבוע, בעצרת של ש"ס, העניין הוכחש, אך נוצר בלבול וחלקם יצביעו לפרוש במקום לש"ס.
אצל פרוש המטרה מקדשת את האמצעים. כמו למשל, שמדברים בעיר בשם אריה דרעי, שפורוש שכר בריונים שיעשו מהומות ויפרו את הסדר בקלפיות שממוקמות בריכוזים ספרדיים ואז הן יסגרו".

ההתלבטות במי לבחור משותפת לזרמים נוספים בעיר?
"הדילמה לא קיימת בקרב הציבור החב"די" קובעת לאה, "הרב ירוסלבסקי בחר בפרוש וכך גם שאר הקהילה. הקושי נמצא בעיקר אצל ספרדים-ליטאים וחב"דניקים המגיעים מעדות המזרח".

אם המצב יהיה הפוך וקריספל ינצח, האם כל מה שתיארת שעלול לקרות לספרדים, יקרה לאשכנזים?
"לא. מהסיבה הפשוטה שראש עיר ספרדי מפחד מה-״גדולים״ של הליטאים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.