בטבריה מחממים מנועים לקראת הבחירות

המפלגה של המקובל הגר"ד קוק שליט"א, המפלגה של הצעירים החרדים, ומה יעשו בש"ס וביהדות התורה? סיקור מיוחד

הכנרת, שמצליחה להשרות רוגע ושלוה על מאות אלפי התיירים המגיעים לטבריה מדי שנה, אינה תורמת ולו מעט רוגע למערכת הבחירות הסוערת בעיר טבריה, שיש מי שמבקש להפוך אותה למערכת הסתה משומנת נגד הציבור החרדי המתגורר בעיר. למעלה משלושים אחוז מתושבי העיר נמנים עם בני הציבור החרדי, ויש מי שעינו צרה בהתפתחות החרדית באחת מארבע ערי הקודש: ירושלים, חברון, צפת וטבריה.

אחד ממנהלי מערכת ההסתה נגד החרדים בעיר, הוא מועמד שהפסיד בבחירות הקודמות, שבהן כבר הסית בצורה בזויה נגד החרדים, ברוב גדול לראש העיר המכהן, ומאז, במקום להפיק לקחים ולהבין כי על מנת להביא מצביעים לקלפי עליו לפעול לטובת העיר ולא להסתפק בהסתה, הוא רק הגביר את המלחמה שלו בחרדים, כאשר בין היתר הוא נוהג להתגרות בהם תוך שהוא מעביר זאת בשידור חי לעוקביו ברשת החברתית. קובי כבר הודיע על התמודדות נוספת לראשות העיר, אך לא נראה כי יש לו סיכוי לנצח במרוץ.

לטענת הפעילים החילוניים, העובדה שטבריה אינה מצליחה להשתקם, גורמת לעזיבת הצעירים החילוניים, ובשל מחירי הדיור הנמוכים, מגיעים חרדים רבים לרכוש דירות בעיר. "יש דירות שנמכרו ב-550 אלף שקלים, הרבה מתחת למחיר השוק היום", אמר אחד מהם. ראש העיר הנוכחי, המתמודד שוב לתפקיד, יוסי בן דוד, מנסה להרגיע את הרוחות. "אני לא מתנצל על זה שגרים פה חרדים, אנחנו לא יכולים להמשיך לנהל את הוויכוח הזה".

בינתיים המאבק בעיר הצפונית הספיק לגלוש לפסים אלימים, כאשר מצד אחד היה מי שהעלה באש שני רכבים השייכים לרון קובי, ומצד שני, השליכו בקבוק על ראש העיר בן דוד, שנזקק לטיפול רפואי. בנוסף הציתו את דלת הכניסה לבניין העירייה, והציתו את רכבו של אחד מעובדי העירייה, הנמנה עם מקורבי ראש העיר.

למי שיש את מירב הסיכויים להיבחר לראשות העיר אם הציבור החרדי יתמוך בו, הוא ציון פניאן.

 

מפלגות החרדים השונות

 

מי שנחשב לבעל השפעה ציבורית רבה בעיר הוא הצדיק המקובל הרב דב קוק. רבים מתושבי העיר, בעיקר אלו הנמנים על קהילת החוזרים בתשובה, נחשבים לתלמידיו שיצביעו בבחירות בהתאם להוראותיו, ולאורך השנים הוא פעל במשותף עם המפלגות החרדיות. לאחרונה הופתעו במפלגת ש"ס המקומיות לשמוע כי הרב שוקל להריץ רשימה עצמאית למועצת העיר. "הרב מאוכזב מהתנהלות העירייה ונציגי הסיעות החרדיות, בנושא תלמוד התורה שהרב הקים בהרבה מאמצים", הסביר אחד מתלמידיו את הסיבה להחלטה להקמת מפלגה חדשה ועצמאית.

לפני כשנתיים, נאלץ תלמוד התורה של הרב, שבו לומדים מאות ילדים מרחבי העיר טבריה, לעבור למבנה אחר. דובר אז על כך שהרב יקבל חלק מהמבנה המפואר של בית הספר החילוני ארליך, שבו כבר לא למדו כמעט ילדים, אבל אז הקימו חלק קטן מההורים החילונים קול מחאה, וראש העיר יוסי בן דוד נאלץ לחזור בו. כחלופה, הביאו לת"ת את מבנה תאגיד המים, מבנה עלוב וישן וצפוף, אשר בחורף – המקום מתמלא במים. מאז יש כעס בקרב אנשי הרב מדוע לא דאגו נציגי הציבור החרדי ולא נלחמו למבנה ראוי יותר עבור תלמוד התורה של הרב קוק.

בנו של הרב צוטט בעיתון מקומי אומר: "אנחנו לא חושבים שקיבלנו את מה שמגיע לנו, אומרים שאנחנו שווים שני מנדטים, אבל אנחנו שווים יותר. כרגע אני לא מעוניין להגיד יותר מזה. אנחנו עובדים בשקט ונראה מה יהיה".

גורם פוליטי חרדי בעיר העריך כי המפלגה יכולה להכניס גם נציג שלישי למועצת העיר. "הרב נערץ על ידי עשרות אלפי טבריינים. מכל המגזרים באים להתייעץ עם הרב", אמר.

בנוסף, רצה מפלגת הצעירים החרדים "למען אחי" בראשות ראש ארגון "למען בקהילה", נפתלי טרבלסי, שניהל את  מפלגת 'יחד' בעיר שקיבלה בבחירות האחרונות 700 קולות בטבריה.

"מפלגת הצעירים תהיה הפתעת הבחירות", כך אומר שמוליק פנירי, ראש המטה של המפלגה וחברו של נפתלי טרבלסי (גילוי נאות: טרבלסי הינו כתב ב'אקטואליק').

"אני מסתובב אצל חברים,  אם אלו אברכים ואם אלו חרדים עובדים בטבריה, הצעירים רוצים שינוי בעיר. הציבור החרדי ראה בשנים האחרונות מי עשה כאן אירועים בתחום התרבות החרדית.

"עד לפני שלוש שנים שנפתלי טרבלסי הקים את ארגון למען הקהילה, איזה אירוע היה חוץ ממתנפחים ושערות סבתא?".

עוד אומר פנירי: "נפתלי טרבלסי הקים ארגון מאפס, והביא לטבריה מופעים כמו שימי אילוזיני, ואת השחקן עופר הלוי להצגה מיוחדת ועוד דברים טובים. הוא הכניס כאן בטבריה את המושג הזה של תרבות תורנית. לכן אני רואה הרבה שאומרים לי אנחנו נצביע למפלגה שנפתלי טרבלסי יעמוד בראשה".

עוד הוא אומר, "פתחנו כבר מטה ברחוב אלחדיף צמוד לתחנת דלק פז. מי שמרגיש ורוצה להצטרף להצלחה מוזמן בשמחה".

מי שמנהל לטרבלסי את מטה האברכים, הוא האברך הר' מיכאל מועלם, אברך כולל בעיר שמספר: "הכעס שלנו הוא שאין גני שעשועים ברמה טובה בכל אזור קרית שמואל. אין לאן לשלוח את הילדים.  תראה בשיכון ד' באזור החסידי אלו גנים חדשים, איזו הצללה יש בגנים. לא חשבו לעשות משהו למאות החרדים שגרים באזור קרית שמואל?!

"אני מאמין שנפתלי יבחר בעז"ה, והוא צעיר שיבא למועצה וישנה כמה דברים חשובים מאד".

שאלנו את נפתלי טרבלסי לגבי  המירוץ. "אכן, אנחנו רצים בעז"ה בכל הכוח בגיבוי רבנים מקומיים וגדולי ישראל שיבואו ויוציאו מכתב תמיכה למפלגה שלנו. החזון של המפלגה שלנו היא לשכת פניות הציבור, עזרה לכל תושב, מקומות תעסוקה לנשים וכן לגברים חרדים, התחייבות להבאת מוקד טלפוני למגזר החרדי, הקמת משחקיות לטובת ילדי העיר, והקמת אגף תרבות לציבור הדתי-חרדי לפעילות למשך כל השנה".

במפלגת ש"ס, מי שלקח את הטיפול ברשימה בטבריה ואיך היא תיראה הוא יו"ר תנועת ש"ס הארצית, אריה דרעי, לא כמו בשאר הערים ששם דרעי חילק את האחריות לשאר הח"כים.

כאן דרעי מבין שהוא בבעיה, ויהיה מעניין לעקב ולראות האם יוחלפו הנציגים או יישארו על כנם.

הרשימה לפחות כצפוי כיום בש"ס ויהדות התורה המאוחדות היא כזאת: ר' אליהו זגדון יו"ר התנועה, מס' 2 יהיה דוד אוחנה איש דגל התורה, ומס' 3 יהיה יוסי אוקנין יו"ר איחוד הצלה טבריה והאזור.

בנוסף, רצה מפלגתו של הגאון הגדול המרא דאתרא הרב אברהם אויערבך שליט"א. נציגו כיום הוא פנחס ועקנין, אלא שהוא ככל הנראה יעזוב את הפוליטיקה. האם הרב יריץ מפלגה בכל זאת? אם יריץ, אומרים בסביבתו שלו, זו תהיה רשימה מטעם מפלגת עץ.

במערכת הבחירות האחרונה לכנסת הצביעו 3,037 מתושבי טבריה למפלגת ש"ס, 983 איש הצביעו לבית היהודי, יהדות התורה קיבלה 719 קולות, ואילו תנועת יחד קיבלה 700 קולות.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. רון קובי ראש העיר שלי

  ניהיה עם חפשי בארצנו….טבריה לטבריינים..ץ
  חרדים לבני ברק

  תמי מונטג |
  הגב
 2. החרדים הרעים

  רוצים לבלות גם ביום שישי והחרדים החרות תלכו הביתה…

  נונה ביגרוט |
  הגב