הפריימריז בליכוד: ביבי מול נתניהו

למרות שאין אף מתמודד מול ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשות הליכוד, החליטו היום במפלגה כי הפריימריז יתקיימו כרגיל כאשר המתפקדים יבחרו בין נתניהו לפתק לבן. {שלטון יחיד}

למרות כי אין אף מתמודד מול בנימין נתניהו לראשות מפלגת הליכוד, החליטה היום ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד כי הבחירות יתקיימו בכל מקרה, כאשר מתפקדי הליכוד יצביעו בין פתק עליו ייכתב שמו של בנימין נתניהו לבין פתק לבן. הבחירות צפויות להיערך כבר בתחילת חודש פברואר הקרוב.

בישראל היום דווח כי נתניהו פנה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה לקיום הפריימריז למרות שאין עוד מתמודד חוץ ממנו לתפקיד לאחר שגורמים בליכוד אמרו: "יש לאפשר למתפקדים לממש את זכותם הדמוקרטית ולהצביע. אפשר לראות זאת גם במודל של הרשויות המקומיות שבהן גם כאשר יש מועמד יחיד מתבצע הליך דומה".

בליכוד הוסיפו וציינו כי "בסופו של התהליך יש לייצר בחירה ברורה שלא משאירה פתח משפטי לפריימריס נוספים". בנושא התקציבי אמרו כי ייבחנו אפשרויות להוזלת העלויות כמו פחות שעות הצבעה ומספר קלפיות נמוך. כזכור, אתמול בשעה 12 בצהריים נסגרה ההרשמה להתמודדות לתפקיד של יו"ר תנועת הליכוד – מפלגת השלטון של ישראל בשנים האחרונות. המתמודד היחיד שהגיש את הטפסים על מנת להתמודד לתפקיד זה, הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אתמול דיווחנו כאן כי בכירים במפלגה דורשים כעת שלא לקיים את תהליך הבחירות המיותר הזה, ובכך לחסוך מיליוני שקלים לקופת המפלגה. שרים בכירים במפלגה כבר בקשו לבחון אפשרויות חלופיות לקיום הפריימריז ולהכריז מראש על בנימין נתניהו כמי שיעמוד ברשות הליכוד גם בבחירות הבאות.

אלא שיש החוששים כי כאשר יתקרבו לבחירות יבוא מתמודד כלשהוא וידרוש לקיים את הבחירות לראשות המפלגה כפי הנדרש על פי חוקת המפלגה. כמו כן, יש הטוענים כי נתניהו ירצה בקיום הפריימריז על מנת לייצר לפחות מראית עין של דמוקרטיה במפלגת השלטון.

האפשרויות הנבחנות כעת הן: או הכרזה על בנימין נתניהו כיו"ר הליכוד בבחירות הבאות כולל חוות דעת משפטית אשר תמנע קיום בחירות נוספות לתפקיד רגע לפני הבחירות, או קיום הצבעה פורמלית במהלכה יתבקשו מתפקדי הליכוד לבחור האם הם בעד המשך כהונת נתניהו או שהם מתנגדים לה.

יצוין כי לנתניהו חשוב מאוד העובדה שיש הליך של בחירות פנימיות במפלגתו. כאשר שכנע את חברי המרכז לתמוך בהצעתו להקדמת הפריימריז אמר להם כי "ללפיד אין פריימריז, לליברמן אין, ליהדות התורה אין פריימריז, לאריה דרעי אין פריימריז ולמשה כחלון אין פריימריז. לא נשאר אף אחד כמעט חוץ מהליכוד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.