בית הדין של הגר"נ קרליץ הכריע: "גפני לא אשם זאת תביעת סרק"

משפחות שהמדינה גירשה אותם בכוח בהתנתקות מגוש קטיף תבעו את גפני על שתמך בהתנתקות כשנערכה הצבעה גורלית לתקציב המדינה, והיא הובילה שלא נפלה ממשלת שרון.

התובעים טענו כי תמיכת גפני בממשלה אפשרה לשרון להמשיך בתוכניותיו ובכך לפגוע בהם.

דייני בית הדין של הגאון ר' ניסים (לרפו"ש) קבעו פה אחד שגפני אינו אשם, בפסיקתם נכתב: "בית הדין קובע כי התובעים אינם משלחיו של הרב גפני. משלחיו הם גדולי הדור באמצעות ציבור נאמניהם והמוסמכים היחידים לשפוט האם נהגו בנאמנות למשלחיהם הם גדולי הדור, ובהיעדרם, גדולי הדור שאחריהם". גם מכתבי הטענות שהגישו התובעים, בשום הצבעה לא תמך ח"כ הרב גפני בהתנתקות, לבד מן ההצבעה על חוק התקציב הכללי של המדינה שבין סעיפיו היה גם מימון ביצוע ההתנתקות. גם אילו התובעים היו משלחיו ואילו הייתה ההכרעה בנושא ברורה באופן חד משמעי, אין בהצבעה תקציבית עילת תביעת נזיקין בשל המעשים שנעשו ע"י אותו תקציב כמובן".

ולכן קובעים הדיינים בהכרעתם: "הטענות כי בידי הרב גפני היה להשפיע בעקיפין על הנושא, משוללות יסוד עובדתי והלכתי, ומסקנת בית הדין היא כי יש לדחות את התביעה על הסף, וכן יש לדחותה מבחינת גוף התביעה עובדתית והלכתית".

הדיינים החתומים על פסק הדין הם הגאון רבי יהודה סילמן שליט"א, הגאון רבי שריאל רוזנברג שליט"א והגאון רבי יעקב פרבשטיין שליט"א, חברי בית הדין של מרן הגר"נ קרליץ שליט"א.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לא חשדנו חלילה שבית דינו של הרב קרליץ יפסוק אחרת, מעניין אותנו מה היו פוסקים בבית דינו של הרב ליאור או הרב אליהו.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. טוב מאוד שגפני תמך בהיתנתקות,
  וכי הבית היהודי לא תמכו בסנקציות הפליליות על בחורי הישיבות???

  שמח לאיד |
  הגב