שנת מאסר על תנאי לגר"א בקשי דורון

שנת מאסר על תנאי וקנס של רבע מיליון ש"ח, זה מה שגזר הבוקר ביהמ"ש בירושלים על הגר"א בקשי דורון שהורשע בפרשת "תיק הרבנים"

שנת מאסר על תנאי וקנס כספי של 250,000 ₪, זה מה שגזר הבוקר (ה') בית המשפט המחוזי בירושלים על הגאון הרב אליהו בקשי דורון, הרב הראשי לישראל לשעבר, לאחר שהורשע לפני מספר חודשים בעבירות של קבלת דבר במרמה, מתן תעודה כוזבת ומרמה והפרת אמונים.

במסגרת הסדר הטיעון, ויתר הרב על זכויות הפנסיה המגיעות לו, והפרקליטות ויתרה על דרישת הטלת הקלון.

כבר בסוף 2012 הוגש כתב האישום נגד הרב, במסגרת פרשיית "תיק הרבנים", אז הורשעו ונשלחו למאסר פקידים שונים ברבנות הראשית בשל הענקת תעודות פיקטיביות לכ-1,500 אנשי כוחות הביטחון על השכלה תורנית, לשם תוספת שכר.

העבירות המיוחסות לרב בקשי דורון בוצעו לפני כ-15 שנה, בעת שכיהן כרב הראשי לישראל. מאז, מלבד טענת החפות מצד ההגנה נעשו גם מאמצים להביא לביטול האישום, בין היתר על רקע מצבו הרפואי הקשה של הרב.

בכתב האישום שהוגש נגד הרב נכתב כי בשנים 2003-1999 הוגשו לרב יצחק אוחנה, מנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות, בין במישרין ובין באמצעות מתווכים, בקשות לקבלת תעודות השת"ג (השכלה תורנית גבוהה) לתלמידי כוחות הביטחון שלמדו במכללות השונות. בשם כל תלמיד הוגשה בקשה שהכילה מסמכים שונים המתייחסים לאותו התלמיד.

לפי כתב האישום שהוגש בזמנו, הבקשות כללו את המסמכים הבאים: טופס בקשה להשת"ג, תעודת "יורה יורה", אישור לימודים במכללה, אישור על לימודים קודמים במסגרות שונות או התחייבות להמשך לימודים. חלק ניכר מהבקשות כללו מסמכים כוזבים ומזויפים, המכילים נתונים כוזבים ביחס להיקף האמיתי של הלימודים – שעות הלימוד כמו גם שנות הלימוד, ביחס לנושאי הלימוד ורמתם, ביחס ללימודים קודמים וביחס להתחייבות עתידית להמשך לימודים.

בכתב האישום נאמר עוד, כי זמן מה לאחר סיום הדיונים במועצת הרבנות הראשית בנושא, בעקבות הגשת הבקשות לקבלת תעודות עבור אנשי כוחות הביטחון, פנה הרב אוחנה אל הרב בקשי דורון על מנת לקבל ממנו הנחיות כיצד לטפל בבקשות כוזבות ובלתי ראויות אלה.

כתב האישום ציין כי הרב בקשי דורון הנחה את הרב אוחנה לנפק לתלמידי כוחות הביטחון תעודות השכלה תורנית גבוהה, "להעלים עין", ולא להקפיד על הקריטריונים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בושה וחרפה

  אני מכיר את הרב עשרות שנים . אנשים שניסוי ללא הועיל לתת לרב משהו "לעזור" כלום הרב חיי עד לפני כמה שנים בודדות בדירה שכורה אפילו ספה אין בבית.
  צניעות וצניעות וצניעות
  לקחו שטות והפכו והפכו והפכו וכלום………
  הרסו לרב את הבריאות בשאלות איזה בדיוק מילה הוא אמר לפני עשרים וחמש שנה שגעון ובושה
  עד היום עוד הייתי פתי להאמין לממסד. רבותי הכל קשקוש
  הכותה מלם ליבו דוד

  דוד |
  הגב