ביטוח אחריות מקצועית – מדוע כל איש מקצוע צריך ביטוח שכזה

נניח ואתם עוסקים בתחום הבנייה או בתחום הרפואה, אתם עושים עשרות אם לא מאות פעולות ביום בזמן העבודה, פעולות שמשפיעות על הלקוחות שלכם בצורות שונות. אתם עושים את העבודה על הצד הטוב ביותר, אך לפעמים אין באפשרותכם לשנות את המציאות. כל מה שתעשו לא ישנה את העובדה, שהפעולה לא הצליחה.

במצב כזה ייתכנו שתי אפשרויות, הראשונה, הלקוח מקבל את העובדה שעשיתם את כל מה שנדרש ולא הצלחתם, דבר לגיטימי לחלוטין זה לא הצליח בעבודה. האפשרות השנייה היא בעייתית יותר, הלקוח מחליט לתבוע אתכם בטענה שנהגתם ברשלנות, חוסר מקצועיות, פגע ביכולתם למקסם את הרווחים שלהם וכן הלאה. תביעה זו יכולה לגרום לכם נזקים מאוד קשים מבחינה כלכלית, תדמיתית ואחרות. זו הסיבה שעליכם להיות מוגנים, לפחות בכל הקשור לעלויות הכלכליות של תוצאות התביעה.

ביטוח אחריות מקצועית עוזר לבעלי מקצוע להתגונן מפני תביעות שקשורות לתחום עיסוקם. הביטוח, בדומה לסוגי ביטוחים אחרים, מאפשר לבעלי מקצוע לשלם את הוצאות המשפט, דרך חברת הביטוח ולא דרך חשבון הבנק שלהם.

ביטוח אחריות מקצועית נמצא בשימוש רב בקרב רופאים, עורכי דין, קבלנים, בעלי מקצוע בבניין ועוד. מדובר על אנשים במקצועות, אשר לצערם הרב נמצאים בחזית התביעות של לקוחות לגבי רשלנות או התנהלות לא מקצועית, באופן מוצדק או לא מוצדק. התביעה מוגשת נגד חברת הביטוח וזו משלמת, על פי תנאי הפוליסה, את סכום התביעה.

מה צריך לבדוק כשעושים ביטוח אחריות מקצועית

יש מספר סעיפים שצריך לבדוק כשרוצים לרכוש ביטוח אחריות מקצועית. ראשית, את סכום התביעות שהפוליסה מכסה. כאן צריך לעשות חישוב עד לאיזה גובה יכולות להגיע התביעות. צריך לזכור, במקרים רבים התביעות מגיעות לסך של מיליונים ולכן הפוליסה צריכה לכסות סכומים שכאלה.

שנית, מתי הפוליסה מכסה את התביעה, האם במקרה שהוכח חוסר רשלנות, האם במקרים יותר קיצונים או פחות. כלומר צריך לבחון האם הפוליסה מציבה סייגים בשביל לקבוע האם חברת הביטוח תשלם את סכום התביעה או לא.

שלוש, מועד התביעה. לא מעט תביעות מתבצעות זמן ניכר אחרי סיום העבודה, לכן חשוב לוודא שלפוליסה אין תאריך בו היא מפסיקה להגן על המבוטח. זאת מתוך הנחה שתביעות מסוימות מתרחשות, אך ורק זמן מסיום אחרי סיום המקרה.

ארבע, חשוב לוודא כיצד מתבצע תהליך ההתדיינות מול חברת הביטוח, מי אחראי מטעם חברת הביטוח על מימוש הפוליסה, האם היא מחייבת אותנו לפעול בצורה מסוימת בזמן התביעה, ועוד.

על כל זה, חשוב להוסיף, חשוב שנדע בדיוק מה הם התנאים לפיהם החברה דורשת לפעול לפני ובזמן מימוש הפוליסה וכן מה תנאי חידוש הפוליסה, במקרה של תביעות קודמות. כל הפרטים הנ"ל יעזרו לנו לבחור ביטוח אחריות מקצועית מתאימה.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.