ביטוח זכויות לעצמאי שעיקר הכנסתו מעסק שמצוי בפשיטת רגל

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח לאומי (תיקון – ביטוח זכויות עצמאי שעיקר הכנסתו מעסק שמצוי בפשיטת רגל או בפירוק), התשע"ח-2018 של חבר הכנסת רועי פולקמן וקבוצת חברי כנסת, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ מרב מיכאלי.

מוצע לקבוע במסגרת חוק הביטוח הלאומי, כי עצמאי שהתקשר בחוזה עם מזמין עבודה או שירות ועיקר הכנסתו באותה תקופה מקורה בהתקשרות עם אותו מזמין, ואותו מזמין פשט רגל או שניתן לו צו לפירוק, יהיה זכאי לגמלה בגובה סכום שכר עבודתו הממוצע בחצי השנה שקדמה להכרזה על פשיטת הרגל או הפירוק.

בדברי ההסבר נכתב: "בישראל פועלים כיום כ-450,000 עסקים, מתוכם 99% עסקים בינוניים וקטנים. אי-תשלום חובות על ידי פושטי רגל וחברות בפירוק לנושים בעלי עסקים קטנים וספקים, היא תופעה שכיחה, הגורמת לאלפי בעלי עסקים קטנים לשלם את מחיר החוב, דבר הגורם לעתים לקריסתם. מצב זה חמור אף יותר כשעיקר הכנסתו של העסק הקטן מקורה בעסק או אדם שפשט רגל. במצב זה העצמאי עלול לאבד את מקור פרנסתו.

פשיטת רגל של מי שהיווה מקור הכנסה עיקרי עבור העצמאי בעל העסק הקטן היא מכה קשה עבור העסק הקטן וכלל לא בטוח כי ביכולתו של אותו עסק להשתקם ולהתאושש ממנה. מצבים אלו מכבידים על המשק ופוגעים בצמיחה ובאיתנות הפיננסית של העסקים. זאת ועוד, בשונה מהחברות הגדולות, מרבית העסקים הקטנים נעדרים עורף כלכלי איתן ועתודות כספיות, אשר יאפשרו להם להתארגן מחדש ולגייס לקוחות שיחליפו את מקור הפרנסה שאבד. "

ח"כ רועי פולקמן: "אחת התופעות שאנחנו רואים יותר ויותר זה אנשים שעובדים כ"פרילנסרים" מול מעסיקים עם חשבוניות. למה מעמדם שונה משל שכירים? במאה 21 יש מספיק אנשים שרוצים גמישות או לעבוד מהבית ולא נכנסים תחת הגדרת עובד מעביד. העניין מעורפל בחוק ותלוי בפסיקה של בית המשפט ולכן באה הצעת החוק הזו." ח"כ מרב מיכאלי: ״למרות המשקל העצום שלהן למשק הישראלי, עצמאיות ועצמאים הם מגזר כמעט נטול זכויות סוציאליות. מאז שהקמתי את שדולת העצמאיות והעצמאים בכנסת הקודמת אנחנו נאבקות להביא להבנה שמדובר בעובדים לכל דבר שהמדינה חייבת להן רשת הגנה, שהחלק המשמעותי ביותר שלהן דמי אבטלה."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.