בין הבחירות לנשיאות לעליה להר הבית / אבי רוזן מסכם שבוע

במי בסופו של דבר יתמכו חברי הכנסת החרדים? למה הודח ח"כ עומר בר לב מוועדת חוץ וביטחון? כיצד מתנכל שר הפים לרשויות החרדיות? ולא תאמינו מי עומד מאחורי הצעת החוק שהגיש ח"כ מוזס. אבי רוזן מסכם שבוע בטור מרתק

אבן נגולה מעל ליבם של המתמודדים לנשיאות השר סילבן שלום הודיע רשמית "אני לא מתמודד לנשיאות המדינה". ומיד לאחר ההודעה צפיתי בו במזנון החכי"ם יושב עם המועמד לנשיאות חה"כ בנימין (פואד) בן אליעזר. השניים נראו מחויכים ולחצו ידיים. סילבן סיים את המרוץ כאשר הוא ספג מהלומה משפטית לא קטנה. השאלה שנותרה פתוחה האם אותה מהלומה תעמוד לו בצל כאשר ירצה להתמודד על ראשות הממשלה.

כרגע במרוץ לנשיאות המדינה נותרו שני מתמודדים בלבד המחזקים את עשרת החתימות חה"כ ראובן רובי ריבלין, וחה"כ בנימין (פואד) בן אליעזר. לחה"כ מאיר שטרית חסרים עוד ארבע חתימות. דליה איציק הופיעה בכנסת ביום שני לביקור קצר. כרגע היא טרם הצליחה להשיג את עשר החתימות גם המתמודדים דליה דורנר ודן שכטמן מתקשים לגייס את החתימות הנדרשות. על אף שיש הסבורים כי ב 'יש עתיד' יעשו חברי הכנסת מאמץ להעניק את החתימות למתמודדים השונים וזאת בכדי לאפשר למתמודדים שאינם חברי כנסת להתמודד. גם בסיעת ש"ס מאפשר יו"ר התנועה חה"כ הרב אריה דרעי לחברי הכנסת לחתום למתמודדים השונים.

אולם הקרב המרתק עתיד להתרחש בתוך פחות מחודש יו"ר הכנסת חה"כ יולי אדלשטיין הכריז על תאריך לבחירות יב' סיון תשע"ד. תאריך מתוק הזכור לנתניהו באותו יום לפני 18 ניצח נתניהו את פרס בבחירות לראשות הממשלה. הכרזתו של אדלשטיין מנעה מנתניהו את האפשרות לדחות את הבחירות ולהוזיל את מוסד הנשיאות. בכל סיעות הבית ברכו על המהלך "נתניהו לא יוכל לשנות את כללי המשחק תוך כדי המשחק" אמר יו"ר ש"ס לפני כשבוע בישיבת הסיעה.

עכשיו מתרכזים המתמודדים בגיוס תמיכה מכל חברי הכנסת. בשבועות האחרונים ריבלין משקיע בתקשורת החרדית עיתונאים וכתבים מוזמנים לשיחות תדרוך והתוצאות באות לידי ביטוי במדיה החרדית. עמיתי בכלי התקשורת כתבו כי אם רוצים להכות בביבי חייבים לתמוך בריבלין. ספין אליו מתייחסים חברי כנסת חרדים בבוז.

ליצמן הפתיע את מאזיני רדיו קול חי ובמהדורה המרכזית אצל בצלאל קאן הוא אמר כי הוא לא רק חתם לריבלין אלא גם יתמוך בו. ואם פואד היה חבר בקואליציה הוא היה תמוך בחוק הגיוס. דבריו של ליצמן גררו תגובות שכנגד מחברי הכנסת של יהדות התורה.

חה"כ משה גפני התעמת לפני מספר חודשים עם ריבלין. גפני טען בפני חברי כנסת חרדים כי כל הקיצוצים בתקציבי החרדים עברו בוועדת הכספים שרובי ריבלין חבר בה. אם רובי היה מייצר חזית של הליכוד כנגד אותם גזרות הוא היה יכול להוביל את הבית היהודי והליכוד ביחד עם המפלגות החרדיות והיה מנוע את אותם גזרות. הוא נמנע מלעשות את זה מאחר והוא בחר להסתדר עם יש עתיד ולא עם החרדים.

חבר כנסת בכיר בש"ס אמר לי :"לכאורה ההיגיון אומר לתמוך ברובי בכדי להכות בביבי אבל השאלה האם אנחנו רוצים לתת פרס ללפיד. לפיד התנגד לדחיית הנשיאות וגרם לבלימת המהלך של ביבי. לפיד רוצה לראות את רובי כנשיא. אנחנו חייבים למצוא את האופצייה שתתן מכה לביבי וללפיד"

למה הודח ח"כ עומר בר לב מוועדת חוץ וביטחון

האם חה"כ עומר בר לב הדליף מסמכים סודיים מוועדת חוץ וביטחון? לא בטוח. שזה הסיפור. חה"כ בר לב הוא בנו של הרמטכ"ל השמיני של מדינת ישראל חיים בר לב שלימים כיהן כשר בממשלות ישראל.

עומר בעצמו היה מפקד סיירת מטכ"ל והשתחרר מצה"ל בדרגת אלוף משנה. השבוע בהודעה לקונית שהוקראה מעל בימת הכנסת התבשרנו כי מפלגת העבודה מבקשת להחליף את נציג המפלגה בוועדה ח"כ עומר בר לב בחה"כ אחר. מה קרה. מדוע יש צורך להחליף את חה"כ בר לב בח"כ אחר.

בוועדת חוץ וביטחון מסרבים לדבר על כך גם דובר הוועדה מעדיף שלא להתייחס לעניין. אבל הסיפור הוא שחה"כ בר לב שלח מכתב לשר הביטחון וליו"ר וועדת חוץ וביטחון על בדיקת נתוני תקציב שונים במשרד הביטחון. אם יתברר כי הדברים עליהם מצביע ח"כ בר לב כנכונים. אפשר שיהיה ניתן לערב גם את המשטרה וגם את הפרקליטות . אז כמובן שבמשרד הביטחון לא אהבו את המכתב של בר לב וישבו וחשבו מה לעשות בח"כ המטריד הזה. פשוט מאוד בדקו ומצאו כי הוא פשט שכח לציין בראש המכתב סודי. ומכאן הדרישה להרחיק אותו.

בר לב בחר שלא להשאיר את הזירה התקשורתית לאלקין או ליעלון וסיפק לנו את גרסתו להדחה שלטענתו לא הייתה

בר לב אמר: "היו היום הרבה שמועות ואמירות כאלו ואחרות שחשוב לי להבהיר. בכדי לעשות קצת סדר בדיווחים, לא הושעתי מוועדת החוץ והביטחון!

מכיוון שהבנתי שכל חטאי היה בכך שלא נתתי סיווג "סודי" למכתבי לשר הביטחון ובכך עברתי בשוגג על אחת מתקנות הכנסת המשניות, החלטתי לקחת אחריות לכך ואמנע מלהשתתף בתקופה הקרובה מכמה דיונים של שתי ועדות משנה בהן אני חבר. אני ממשיך להיות חבר בוועדת חוץ וביטחון ולהשתתף בדיוניה, אני ממשיך בתפקידי כיו"ר ועדת המשנה למשאבי אנוש, ואני כמובן אשתתף בדיונים שיעסקו בטענות שהעליתי בפני שר הביטחון. כל יתר הדיווחים בתקשורת פשוט לא נכונים ומתודלקים על ידי גורמים אינטרסנטים שרוצים להשתיק אותי.

הדבר שמטריד אותי באמת ושעליו בכוונתי להילחם הוא העובדה שבמערכת הביטחון החליטו במקום לעשות בדק בית על התכניות והדיווחים שמסרו לוועדת חוץ וביטחון, לצאת במתקפה אישית כנגדי. מי שמכיר אותי יודע שאני לא מתרגש ושברור שזה לא יפגע בשקילה עניינית של הנושאים הקשורים לאינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

האם בעבר הורחקו חברי כנסת בגין עברה דומה או שמא במערכת הביטחון קיים חשש כי בר לב עלה על מוקש גדול שאפשר שיסבך מספר קציני מטה ואנשי משרד. בר לב נהג באומץ וביושרה ולקח אחריות. השאלה שתישאר פתוחה האם הטענות אותם בר לב העלה במכתבו יזכו למענה הולם. זכות הציבור לדעת כיצד הנושא טופל האחריות בעניין עוברת ליו"ר הוועדה אלקין.

גדעון סער מדיר את החרדים ממענקי משרד הפנים

על גדעון סער ויחסו לחרדים כתבתי בעבר. התגובות לאחר המאמרים היו מעורבות. אולם השבוע נחשף פרצופו האמיתי של גדעון סער שונא החרדים. האיש שהפך לאחד האויבים של המגזר החרדי. בידיו של שר הפנים נמצאים תקציבי ענק הנקראים מענקי שר מענקי איזון וכו' ברצותו מאריך ברצותו מקצר. כל שר דואג לפי אמות מידה שנקבעו בחוק להעניק את התקציבים האלו לרשויות מקומויות שונות.

בימי שר הפנים הקודם חה"כ ר' אלי ישי נהנו מועצות מקומיות רבות שבהם יש אוכלוסייה חרדית מאותם תקציבים. הנה הוחלפה הממשלה ומשרד הפנים עבר מיד ליד והחרדים הופכים לאסקופה נדרסת. הפעם זה גדעון סער מפלה החרדים.

הטיב להגדיר זאת ח"כ ר' יעקב אשר כיום ח"כ ולפני עשור סגן ראש עיר וראש עיר אשר אמר : "המכנה המשותף בין ממשלת נתניהו -טומי לפיד- פורז, לממשלת נתניהו- יאיר לפיד היום היא מדיניות אכזרית ובלתי מתחשבת"

בישיבה שהתקיימה בוועדת הכספים, התרה ח"כ אשר, אודות הסיכון הכלכלי בהם מצויות הרשויות המקומיות הסובלות מחולשה כלכלית, עקב הכרסום המתמיד במענקי האיזון לרשויות החלשות.

עלינו ללמוד ממה שהתחולל כאן לפניו כעשור, פתח ח"כ אשר, הייתה כאן ממשלה בהרכב דומה להרכב הממשלה הנוכחית. נתניהו, אז, שימש כשר האוצר, מרכיב מרכזי בממשלה הייתה מפלגת שינוי בראשות לפיד האב, ואף שר הפנים מטעמה היה, אברהם פורז. המכנה המשותף בין ממשלת נתניהו -טומי לפיד- פורז, לממשלת נתניהו- יאיר לפיד היום היא מדיניות אכזרית ובלתי מתחשבת, הדבר גרם לכך בעבר שרוב הרשויות המקומיות קרסו בזו אחר זו עקב המדיניות האטומה בדמות הורדה דרסטית של מענקי האיזון שהתבצעה באותה ממשלה היות וכאשר נכנסת רשות למצוקה ותסבוכת כלכלית, הדבר מחלחל לכל רבדי התפקוד של הרשות, עד לשיתוקה מוחלט. מדיניות זו נקבעה תוך קוצר ראי, מבלי להתייחס להשלכות, תוך ראיה צרה של ממשלת השכבות החזקות – אז כהיום – לא 'ספרו' כלל את ישראל השנייה, של הבדואים, הערבים, תושבי הפריפריה בני המעמד הסוציו אקונומי הנמוך, והחרדים, ובכך הביאו רשויות רבות לקריסה מוחלטת.

מאז, שילמה המדינה מיליארדים רבים עקב הצורך הקריטי בחילוץ והבראת הרשויות הללו מהבורות שנקלעו אליהם בעקבות קיצוץ מענקי האיזון. בנו מודל סיוע לאותם הרשויות, מודל המהווה חמצן לקיומן הבסיסי, והנה, התשלומים, מקוצצים, בלתי תואמים למודל אשר בחן אתהצרכים. הרשויות נדרשות לעמוד במסגרת תקציבית נוקשה, תחת פיקוח ודיווח על כל פעילותן, דבר אשר לכשעצמו הוא בסדר גמור, אולם הסיוע המאפשר זאת מגיע רק לאחר השבתות של מרכז השלטון המקומי והפיכת חיי היומיום לבלתי נסבלים. לא יכול להיות שהממשלה הזו שהיא סיבוב חוזר של הממשלה ההיא, תאפשר זאת. אסור לנו לחזור לתקופה ההיא, ואיש אינו יכול להבטיח שאנחנו לא חוזרים לשם, ובצעדי ענק.

ח"כ אשר סיים בפנותו לחברי הועדה, "תחשבו נכון, תחשבו כלכלה. לא חייבים ללמוד ליב"ה בכדי להתנהל בהיגיון והגינות"

מי עומד מאחורי החוק של מוזס

השבוע אישרה מליאת וועדת הפנים של הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה שמתמודד לתפקיד ראשות עיר יצטרך לעבור ולהתגורר במקום ההתמודדות חצי שנה לפני הגשת הרשימות למשרד הפנים המצב כיום מחויב מועמד להוכיח כי הוא מתגורר בישוב בו הוא מתכוון להתמודד רק עם הגשת הרשימות למשרד הפנים – 35 יום לפני הבחירות. החוק אושר להצבעה בקריאה ראשונה

יוזם החוק הוא איש מירון ח"כ מנחם אליעזר מוזס. החוק נקרא "חוק הרשויות המקומיות" (בחירת ראש הרשות וסגניו) (תיקון – חובת מגורים להתמודדות לראש הרשות). כיום קובע החוק כי מועמד המעוניין להתמודד לראשות עיר או מועצה מחויב להוכיח כי הוא מתגורר בישוב שבו הוא מעוניין להתמודד, עד ליום הגשת רשימות המועמדים למשרד הפנים – 35 יום לפני יום הבחירות. התיקון לחוק שהציע של ח"כ מוזס מבקש לחייב את המועמד לעבור להתגורר באותו ישוב חצי שנה לפני הגשת הרשימות למשרד הפנים, כלומר למעלה משבעה חודשים לפני הבחירות.

אלא שסביב החוק החוללה דרמה לא קטנה חברי הכנסת משה גפני יעקב אשר וישראל אייכלר הגיעו לוועדת הפנים והתנגדו לחוק. מוזס ישב בוועדה וזכה להוקרה רבה מצד אנשי משרד הפנים המשפטים והשלטון המקומי. שיחות מסדרון שלא לציטוט ואח"כ דברים ברורים שנאמרו בוועדה חשפו כי חברי הכנסת החרדים מתנגדים לחוק.

מה שנותר פתוח מי עומד מאחורי החוק מי מניע את ח"כ מוזס להגיש חוק שהוא כנגד המגזר החרדי. מסתבר כי את הרעיון נתן לח"כ מוזס עיתונאי חרדי ואפשר שהוא זה שכתב את החוק או זרק את הרעיון. אתם בטח שואלים מי הוא אותו עיתונאי את התשובה לשאלה הזאת תוכלו לקבל בעיתוני סוף השבוע תמצאו מי כתב על מוזס דברי הלל ושבח בגין הצעת החוק הזאת ותקבלו את התשובה.

דברי הרב דברי התלמיד

כידוע גדולי ישראל התנגדו תמיד לעלייה להר הבית. גם הראשון לציון הגאון הגדול רבי מרדכי אליהו זצ"ל מורו ורבו של סגן שר הדתות אלי בן דהן התנגד לעלייה. אלא בעוד רבו של סגן השר מתנגד הולך התלמיד ומעדכן כי משרדו עמל על התקנת תקנות חדשות שיאפשרו תפילת יהודים בהר הבית.

במסר ששיגר בן דהן לבאי כנס הליב"ה בירושלים אמר כי עמדתו ברורה. "כל מי שרבו מתיר לו לעלות להר הבית צריך ויכול לעלות להר וגם להתפלל שם".

" התקנו תקנות שמסדירות את התפילה בהר", סיפר סגן השר, "אני מצפה מראש הממשלה ומממשלת ישראל לאמץ את התקנות הללו ולתת להם תוקף שיאפשר לכל יהודי המעוניין בכך לעלות להר הבית ולהתפלל שם".

בן דהן מתח ביקורת על אפליית היהודים כיום בהר הבית. "המציאות בה יש אפלייה בין יהודים לבין אנשים אחרים שיהודים הם היחידים שאינם יכולים להתפלל על הר הבית היא מציאות לא הגיונית ולא סבירה ואסור לנו לקבל אותה. מקווה שבזמן הקרוב נצליח לשנות את המציאות הזאת", הדגיש.

אבי רוזן הוא הפרשן הפוליטי וסגן עורך העיתון 'יום ליום'

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. למה אתה לא כותב במפורש שמדובר ביעקב ריבלין

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב