בין הגזר למלפפון: שאלות בצלחת הירקות

כיצד נרגיל את ילדינו לאכול ירקות בצורות שונות? עינת בדיחי תזונאית בבית החולים שערי צדק עונה על השאלות ומייעצת:

מכירות את התופעה: כאימא מושלמת ודואגת את רוצה להאכיל את ילדיך בירקות אך נתקלות בשלילה ובסירוב מוחלט? אז איך בכל זאת בין הדלורית לגזר נדאג לתזונה נכונה?

העמדתי את ילדיי לחתוך ירקות טריים (עם סכינים חד פעמיים נא להירגע) ובזמן הזה הפניתי שאלות לעינת בדיחי תזונאית בית החולים שערי צדק בירושלים, עצות שבהחלט יעזרו לכם לעבור את מבחן הירקות בצלחת בשלום ובהצלחה רבה.

מי לא מכירה את החרדה שתוקפת אותנו האמהות, פעם בחודש לפחות, כאשר אנו עורכות חשבון נפש שהילד לא נוגס מספיק בפרות ובירקות והתפריט שלו מערבי מדי, וכולל ג'אנק פוד שאנו סולדות ממנו?

עינת מהנהנת בראשה בהסכמה ועונה: "הכנסנה ירקות בדלת האחורית. למשל: נגרד קישואים בעוף הטחון לקציצות. אפילו בעוגות אפשר להוסיף גזר מגורד או בטטה, ולשם כך נחפש מתכונים מתאימים והעיקר – נעניק דוגמא אישית לילדים, דוגמה אישית זה דבר שתמיד עוזר. ילד שרואה את אמא מכרסמת פיסות מלפפון וגזר, ולועסת חסה לתיאבון – יקבל גם הוא את המסר. אל תשניאי עליו את הירקות ואל תציעי לו בכוח. פשוט חיתכי והניחי על השולחן. אם לא יקחו היום, תאכלי את זה את, והם יקחו מחר…

"הכנת כריכים עם ילדים יכולה להיות חוויה מענגת", ממשיכה התזונאית, "מירחו מה שאתם רוצים על הפרוסה וקשטו אותה עם הילדים. שאלו אותם: מה הייתם מציעים לעיניים, והם כמובן יתקעו שני עיגולי מלפפון. המשיכו להתייעץ איתם מה הם רוצים להניח כגבות, שתי פיסות גמבה או גזר, או שאולי נשאיר את הגזר לאף, והפה יהיה פרוסת עגבנייה".

"אם הילד לא אוהב ירק מסוים, אל תתעקשו איתו, תנסו ירק אחר".

"עם הירקות החיים יש לי פחות בעיה. הילדים שלי שונאים קוביות ירקות במרק", הצעתי בעיה מוכרת אחרת.

"נכון, ילדים רבים מסרבים לאכול את הירקות שבמרק", היא מכירה את התופעה, "לכן אני מציעה לרסק את הירקות שניתנים לריסוק אבל לא לוותר על הירקות העליים. בתחילת הבישול קשרו חבילת עלי סלרי, פטרוזיליה, עלי שמיר ועוד, ובגמר הבישול שלפו החוצה את העלים הקשורים והרי לכם מרק נקי "מחתיכות ירוקות" כדברי הילדים. בינתיים, מימי המרק קבלו את הויטמינים והטעם העשיר".

אני מכינה סלט ירקות עשיר, נזכרתי, ואז הגדול אומר: "אם לא היית חותכת פלפלים הייתי זולל אותו", והבת טוענת: "ואם לא היו שם עגבניות, אני הייתי מחסלת הכל!" מה עושים?

"הפתרון הוא פשוט", סבורה התזנואית, "אפשר להכין סלט ירקות שידבר אל הטעם והחיך של כולם. ילד אחד אינו אוהב פלפל? השני מתעב עגבנייה? הכינו 'בר סלטים כבקשתך'. חתכו כל ירק בנפרד, סדרו את הירקות בצלוחיות וסדרו אותן בשורה. בהמשך הניחו את צלוחית הרוטב לתיבול. כל צלחת, כאמור מכילה ירק אחר. מלבד הצבעוניות החגיגית המביאה תאווה לעיניים, כל ילד יכול להרכיב בעצמו את הסלט המתאים לו. ותתפלאו, גם ילד שלא אהב חסה, מתפתה לנסות לטעום כי אחיו לוקח ערמה של חתיכות חסה".

ממש קנאת ילדים תרבה סלטים.

"הכי חשוב" היא אומרת לסיום "הרגילו את הילדים מגיל קטן לטעום ולאכול ירקות. התרגלו להוסיף אותם לכל ארוחה ובגיוון רב. שיהיה בתיאבון ולבריאות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.