בין כתלי החיידר הירושלמי: התעללות קשה בתלמיד

מכתב תביעה שהוגש לפני כשבוע נגד בית ספר חרדי לבנים, חושף פרשייה קשה של פגיעה חמורה שנמשכה מספר שנים

כתב תביעה שהוגש לפני כשבוע נגד בית ספר חרדי לבנים, תלמוד-תורה בירושלים, חושף פרשייה קשה של פגיעה חמורה שנמשכה מספר שנים בין כתלי המוסד. לפי כתב התביעה, אחד מבכירי הצוות החינוכי פגע קשות בתלמיד והתעלל בו נפשית ומנהל המוסד נהג בו באלימות פיסית קשה.

בעקבות פנייתו של הנפגע לארגון 'דין וחשבון', התארגנות חרדית למאבק בהשתקת פגיעות במגזר, אספו אנשי הארגון ראיות מהשטח ופעלו להגשת תביעה אזרחית כנגד העמותה, הפוגע, ומנהל המוסד. לפי כתב התביעה, בידי התובעים הוכחות מוקלטות הכוללות הודאה במעשים.

לפי התביעה, הסיפור החל לפני כ-18 שנים בתלמוד התורה ק. אשר נחשב לתלמוד תורה ירושלמי מיתולוגי המשתייך לזרם החרדי-ליטאי. התביעה חושפת מסכת התעללות של פגיעות בקטין בן 9 הלומד בכיתה ג' מצד המורה שהיה בתפקיד ה"בוחן" בתלמוד התורה, ושל אלימות והשפלה מצד מנהל המוסד.

"במספר פעמים צבט הבוחן בגופו של התובע" או "בפעמים שבהם התובע לא היה מגיע לחדרו של המלמד להיבחן, היה הבוחן מאתר את התובע במסדרונות קמיניץ, מורה לו להגיע לחדרו, ושם היה חוזר על המעשים". לפי כתב התביעה, "במספר מועדים נוספים היה המנהל קורא לתובע לחדרו, ושם היה מכה את התובע מכות נמרצות, בחלק מהפעמים היכה המנהל את התובע עם מקל, ובאחת הפעמים המכות היו כל כך עוצמתיות עד שהמקל נשבר על גופו של התובע."

בהיותו בכיתה ו', "פנה התובע אל אחד הרבנים, שהינו רב בישיבה. התובע קיווה כי בכך שיחשוף את הדברים בפני הרב ההתעללות תבוא לקיצה, אך עד מהרה התברר לו כי לא אלה פני הדברים, שכן כבר למחרת קיבלה אימו של התובע שיחת טלפון בה נאמר לה כי בנה מפיץ שקרים על הרבנים בישיבה וכי עליה לטפל בבנה בהקדם שכן לא זורקים אבנים לבאר ממנה שותים." בשיחה זו כמו בשיחות רבות בעבר הובהר לאימו של התובע כי עליה להוקיר תודה על כך שבנה הספרדי לומד בתלמוד תורה אשכנזי, ואם תמשיך בתלונותיה התובע ואחיו יורחקו מתלמוד התורה".

אמו של התובע לא הרפתה והלכה להתעמת עם ההנהלה, "ושם בעת שהמנהל ורב בכיר נוסף יושבים בחדר החלה להתעמת איתם ואמרה להם מפורשות כי הבוחן נגע בגופו של התובע במקומות לא צנועים, וכי על תלמוד התורה לטפל בעניין, אך כל טענותיה נדחו בשאט נפש, והרב טרק בפניה את הדלת תוך שהוא אומר לה כי הגעתה למקום אינה צנועה ועל כן עליה לעזוב את המקום."

כתב התביעה מפנה אף אצבע מאשימה לכך שהמתעללים עדיין מועסקים בתלמוד התורה, "למרות שהתובע דיווח על ההתעללות בו לפני שנים רבות, לא בוצע כל הליך בירור בתלמוד התורה, ושני הרבנים שהתעללו בו, ממשיכים להיות מועסקים בתלמוד התורה עד ליום כתיבת כתב תביעה זו"

לפי התובעים, לאישוש הטענות, התובע מחזיק בידו בהוכחות, "כבר כעת יצוין כי לאחרונה הנתבע אישר בפני התובע כי האירועים המפורטים לעיל אכן התרחשו, ובידי התובע הקלטות המאשרות זאת, ועל כן יש לראות בהודאותיו של הנתבע בפני התובע כהודאות בעל דין."

ארגון "דין וחשבון" מציע לנפגעי עבירות מ. במגזר החרדי סיוע ללא עלות במימון תביעות פיצויים אזרחיות, כולל ליווי נפשי, חוקרים פרטיים וצוות משפטי מקצועי. בארגון, שמים דגש מיוחד על הסביבה המשתיקה והתומכת המייצרת כר פורה לפגיעות מיניות בקהילה, ולא מתמקדים רק בפוגעים עצמם, תוך אמונה שעל מנת למגר את תופעת הפגיעות המיניות במגזר החרדי ישנו צורך בשינוי סביבתי כולל ובמלחמה נגד התומכים בפוגעים אשר משתיקים ומטייחים פרשיות פליליות.

עו"ד רותם אלוני דוידוב, אשר מנהלת את הפעילות המשפטית של ארגון 'דין וחשבון', מוסרת כי: "כתב התביעה מציג מציאות קשה, הוא מגולל את סיפורו של ילד צעיר, אשר נחשף לפגיעות מיניות ופיסיות קשות ובלתי נתפסות על ידי מנהלי תלמוד התורה בו למד, ובכל פעם שניסה לספר את סיפורו ולזעוק לעזרה, הושתק, הודר והופלה. אנו מגוייסים בכל כוחנו להוציא את האמת לאור ולפעול למען חברה תקינה על מנת להבטיח שילדינו יחיו במקום בטוח יותר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.