בין 'פרשת המעונות' ל'תיק פואד': כאב הראש של אביחי מנדלבליט

כשהוא מלווה בבני משפחה וחברים, נכנס אמש אביחי מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. מבעד לנאומים החגיגיים וה'לחיים' ריחפו באויר הסוגיות המשפטיות הבוערות בהן יצטרך להכריע בתקופה הקרובה. סיקור

החרדי שמונה ליועץ המשפטי לממשלה: בטקס חגיגי מונה אמש מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

"אני מודה לקדוש ברוך הוא שזיכה אותי ואני נכנס לתפקיד בחרדת קודש" אמר מנדלבליט בנאומו והוסיף: "שלטון החוק הוא אבן יסוד במדינה יהודית ודמוקרטית".

בטקס נאמו גם שרת המשפטים, איילת שקד והיעוץ המשפטי היוצא, יהודה וינשטיין. צפו

מבעד לחיוכים, הנאומים המליציים והרמות הכוסית, ריחפו כל העת ההכרעות המשפטיות שיצטרך מנדלבליט לקבל בתקופה הקרובה. מדובר, בהחלטה בעניינו של השר לשעבר סילבן שלום, בזו של השר לשעבר פואד בן-אליעזר, בבקשת קיצור העונש של הנשיא לשעבר משה קצב, בפרשת 'ישראל ביתנו' ועוד.

אולם מעל כולם מרחפת ההחלטה הדרמטית אותה יצטרך לקבל בפרשת מעונות ראש הממשלה. מעבר לעובדה שמדובר בהחלטה שיכולה להוביל לזעזוע שלטוני, חשוב לזכור שמנדלבליט לאורך כל השנים האחרונות עבד בכפוף ובצמוד לראש הממשלה נתניהו. החלטה לטובת הזוג נתניהו בפרשה הזאת פירושה ביקורת צולבת וההאשמות תקשורתיות בשיקולים זרים במקרה הטוב, וקמפיין של ממש נגדו במקרה הגרוע.

מנדלבליט, שלווה ע"י בני משפחתו הנרגשים, התייחס בעקיפין לדברים במהלך נאומו כשאמר: "היועץ המשפטי אינו כפוף למרותו של איש. ויש להישמר מכל ניסיון להחליש את מעמד.

כשנשאל על כך באופן מפורש ע"י העיתונאים השיב מנדלבליט: "אני לא מתכוון להתייחס, הכל גלוי וידוע, יש החלטה של בית המשפט העליון (שאין ניגוד עניינים במינויו לתפקיד. מ.ה) ואני לא מתכוון להתייחס לשום ענין פרטני.

גם בפרשות האחרות שצויינו לעיל צפוי למנדלבליט כאב ראש לא מבוטל. העובדה שכיהן כמזכיר הממשלה ובא במגע יומיומי עם חלק מהמעורבים לא תקל עליו, מן הסתם, את המלאכה. מה גם שבחלק מהמקרים המעורבות התקשורתית והציבורית – גבוהה מאוד.

"אביחי בנוי לדברים האלה. הוא הולך עם האמת שלו בכל מצב. לא הוא האיש שיושפע מלחצי מקורבים, קריצות ודעת הקהל", אמר אמש בשכנוע אחד ממקורביו של היועץ החדש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.