ביקורת: "השבבאניקים" מציבה מראה לא נעימה

השבאבניקים, הסדרה החדשה מבית מדרשו של מאור זגורי, מספקת הצצה לנעשה בישיבות דרג' ב' וג' במגזר החרדי, אך חוטאת לאמת

ארבעה צעירים מישיבה חרדית יוקרתית, מתקשים לקבל את המשגיח שמחליט לעשות סדר באורח החיים הנהנתני. השבאבניקים, הסדרה החדשה מבית מדרשו של מאור זגורי, מספקת הצצה לנעשה בישיבות דרג' ב' וג' במגזר החרדי, ישיבה שלא מצליחה לרשום רק 7 בחורים, ובחוריה מסתובבים ב"ממילא" באמצע הסדר – היא ישיבה שצריכה להינעל על סורג ובריח.

הוט אמנם העלתה לאוויר רק את הפרק הראשון, אך כבר בפרק ניתן להבחין למה כיוון המשורר, או במקרה זה הבמאי של הסדרה מאור זגורי. בטורו ב"ידיעות אחרונות" הסביר כי במהלך השנה האחרונה התוודע לעולם חרדי שלא הכיר. הוא גילה כי לא הכל "שחור לבן", וכי בעולם החרדי יש בחורים סטייליסטים – שרוכשים מותגים יוקרתיים כמו טומי,גוצי, קסטרו, ואף נוהגים ברכבי פאר לקול צלילי "אביזה".

אבינועם, דב לייזר, מאיר וגדליה, הם לא בחורי ישיבה קלאסיים. כאלו לא תמצאו גם בעטרס או בחברון. סימן היכר ראשון של בחור ישיבה זה העדינות, גדולה תורה שמגדלת את לומדיה- נאמר ב"תנא דבי אליהו"- ופרט לבחור הצול – גדליה (אורי ליזרוביץ) שאף דמותו הוקצנה כאחד שמסתגר בין ד' אמות של הלכה- אין בינם קשר למציאות. נכון שתמצאו לא מעט בחורי ישיבות שבקיאים בסדרות או בשירים של שלמה ארצי דבר שגם בעבר היה מקובל- אך לא עד לדיוטה שכזו – שכן באף פנימייה לא תראו בחורי ישיבה שמדליקים מוסיקה ישראלית בפול ווליום.

בנוסף, השחקנים מתקשים להגות את הסלנגים המקובלים בעולם הישיבות כפי שהיטיבו לעשות יוצרי שטיסל, שירדו עד לרזולציות הכי קטנות, וזאת בכדי להפיק מוצר מושלם שקטף שבחים רבים מכל מבקרי הטלוויזיה.

דב (עומר פרלמן) מגלם את דמותו של הציקבער, אחד שבקי בכל נבכי העולם הזה. מוריד סדרות ויודע לדקלם גם באמצע השינה את שמות הקפסולות של נספרסו. הסדרה כאמור מקצינה את הדמויות, אך מציבה מראה לא נעימה בפני הישבע בוחר הפתוח שנהנה מכל העולמות, וחייו מלאים בסתירות.

אם ציפיתם לביקורת על העולם החרדי, לא תקבלו אותו ב"שבאבניקים", וזה ייאמר לשבחם של יוצרי הסדרה שהחליטו להתמקד על דמותו של החרדי החדש, ולזנוח לאנחות דמויות ירושלמיות עתיקות.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ממתי בחורים מודרנים הולכים עם כובע וחליפה לכל מקום?

  ממתי בחורים מודרנים הולכים עם כובע וחליפה לכל מקום?

  דודי |
  הגב
 2. אתה קורא לזה טור ביקורת?

  כמה שטויות בביקורת אחת.
  ראשית, ההשוואה לשטיסל לא רלוונטית. בהתאם לז'אנר הקומי שאליה היא משתייכת, השבאבניקים עשויה בצורה קלילה יותר מסדרת דרמה כבדה ומעמיקה.
  שנית, אין צורך להתמם. כולם יודעים מה בחורי ישיבות יודעים ומכירים. מוזיקה ישראלית וגם לועזית מתנגנת יופי בחדרי פנימיות בלי מפריע.
  ולגבי העדינות החסרה, אני מקווה שאתה עצמך מאמין במה שאתה אומר. לא חסרים בחורי ישיבות שהעדינות היא מהם והלאה.
  אה, וממילא מלאה בישיבע בוחרים. ולא ראיתי שנסגרות ישיבות מדי יום או יומיים.

  שמול |
  הגב
 3. לא מדוייק

  אני למדתי בישיבה שנחשבת בהחלט ישיבה טובה, עם מגוון של בחורים, והיו גם כאלו שלא התביישו להפעיל בפנימייה מוזיקה ישראלית בפול ווליום. הנהלת הישיבה החליטה להתעלם מזה מסיבותיה שלה

  יעקב |
  הגב
 4. מעניין שכותב הביקורת מיתמם

  בכל אופן הוא בילה כמה שנים בחברון גאולה איפה שפעם הייתה ישיבת חברון אומנם הדורות התקדמו אבל רעיונית זה לא מופקע

  צוובנר |
  הגב