מרתק ובלעדי: ביקורת על עיתונות ואתרי אינטרנט חרדים • מדור חדש

האתרים החרדיים כמעט והתבגרו לגמרי אבל גם עליהם לא פסחה הפרובנציאליות. האם אובמה מתעתד להחליף את דרעי ברשימת ש"ס. מה באמת הייתה מטרת הביקור. ומדוע אובמה לא יוצא מהמטוס ולבש פראק. כותב הביקורת שכבר נאמר עליו קדיש חוזר מהמתים ומסתגל לאיטו, אובמה ופולארד תחילה.  

תקופה ארוכה נעדרו מבקרי העיתונות בשל סיבות מגוונות. היום, עולה מקברו כותב ביקורת  – והוא יודע על מה הוא מדבר. בשל מלחמתו בטרנד 'קבורה בקומות', הופרעה שלוותו של מבקר העיתונות המנוח, ועם צליחתו את המערכה, מנער האחרון את שאריות גרגרי אבק הקרבות, משחיז קולמוסים ומבריש את כובעו רחב התיתורה כמבקר העיתונות, וכציפור הלוחשת של המדיה החרדית.

למרות שהוא חדש לגמרי כאן, אינכם מכירים אותו וגם הוא בקושי את עצמו. היות שכך אל תנסו לתהות על קולמוסו, הוא החליט להתכנס כאן מצו מצפונו כדי לאגור די זכויות לפעם הבאה שרגבי העפר יקראו אותו לסדר, ואם אפשר, לכבוש פסגות חדשות.

בזמן ששהה המבקר בין רגבי אדמה לחים, עשתה העיתונות החרדית כברת דרך מכובדת. צאתו של בעל התיתורה כעוף חול מבטן האדמה הותנתה באירוע גדול במיוחד, ועם הודעתו של עמנואל רוזן  בערוץ 10 על ביקורו ההיסטורי של הנשיא ככה העור- התחיל האחרון לקרום עור וגידים כפרפראזה לחזון העצמות היבשות תוך שהוא מגשים את נבואות אחרית הימים.

תיכף שיצא מבור השאול נטל המבקר את ידיו חצי תריסר פעמים ונגש בדחילו ורחימו לראות איך סקרו האתרים החרדיים את בוא הנשיא לארץ. אתר אחרי אתר נבדק בקפידה, עין בוחנת השגיחה בכל כותב וגם על העורכים לא פסח. ברם, כותב הביקורת סירב טרם התרגל להלכי בני האנוש ולעת עתה החליט לנצל את האפשרות של הבמה הנכבדת של אתר קוקר מהיום הביא  טור שבועי מכתוב.

(אנחנו נביא מידי שבוע את דבריו למדור מבלי לגעת.) מערכת אתר קוקר

איך סיקרה התקשורת החרדית את ביקורו של אובמה.

האמת היא, זה התחיל בכלל ביהונתן פולארד. הרשת רעשה וגעשה בתמונות ועצומות לשחרורו. בירושלים נתלו מאות כרזות הקוראות לאובמה 'בוא עם פולארד'. אני תהיתי על שני דברים:

א.

אם אתם רוצים שיבוא עם פולארד, לא כדאי שתתלו את השלטים בבית הלבן? או לפחות בשדה התעופה שם?

ב.

נראה שלציונות הדתית ישנו הסכם אימוץ עם אנשים משלל גווני הקשת. בתחילה זה היה הרב קוק, ועכשיו זהו פולארד. כנראה משהו באסירים מעורר בהם רומנטיקה ציונית, ואני לתומי חשבתי שהוא הסבא של כולנו.

בתקשורת החרדית למדו מהציונות הדתית, וחלקם בפרובנציאליות קיצונית ניסו לאמץ את אובמה. כן כן את אובמה. הציפור הלוחשת טבעה בדמעות התרגשות לנוכח המאמץ הכביר שהשקיעו אי אלו עורכים במדיה, הרי עד לא מזמן נלחמו האתיופים על הכרה במגזר והנה עכשיו מוכנים לקבל אפילו את אובמה שהוא גם שחור וגם חצי מוסלמי. עכשיו נראה את דרעי מתלונן על אפליה. אבל תחילה לכותרות.

'בחדרי חרדים'

באתר 'בחדרי חרדים' ניסו להיות יצירתיים ובחרו בכותרת 'בניני האו(ב)מה'. אני, יחד עם שאר הקוראים, הצלחנו שלא להתעלף מהגאונות שנשזרה במשחק המילים המרהיב רק מפני שידענו  כי ארגוני ההצלה עסוקים כעת באבטחת ביקור הנשיא. בכדי להתגבר על הצמרמורת שאחזה בנו שתינו הרבה מים קרים עם מעט לימון.

לאחר התאששות קצרה בכורסת הסלון, הגיעה הפסקה הפרובנציאלית שממנה כל כך חששתי- 'אובמה התרגש מאד וציטט מהתלמוד'. מעניין מה זה אומר עליו? בטח הוא נורא אוהב חרדים, יתרה מכך, יכול להיות שמטרת הביקור שלו נועדה בכדי לטבול במקווה 'בזיכרון מוישה' והכותרות הפוליטיות היו רק הסוואה לעובדה שאובמה מתקרב ליהדות. בהמשך תוכלו לראות תמונות בלעדיות שלו כשהוא יושב על הרצפה וממרר בבכי בשעת קריאת תיקון חצות.

'כיכר השבת'

לעומת זאת, ב'כיכר השבת' הלכו צעד נוסף קדימה, שם הייתה הכותרת: 'הנשיא אובמה ציטט את התלמוד וסיפר: "בעוד כמה ימים נאכל מצה". העורכים שם, מסתבר, לא הסתפקו במשהו אמרופי והלכו על בטוח כשהכותרת מכילה בתוכה את המילים המפורשות ממש 'בעוד כמה ימים נאכל מצה'. אם למושג אינטליגנציה היה עורך דין, תהיו בטוחים שהיה תובע אותם דיבה. האתר שעד היום היה נחמד העלה את רף הטראש בכך שהפך כותרת פוליטית לפרובנציאלית ורדודה עד כאב.

אבל זה לא היה הסוף, בחלקה השני של הכותרת ציטטו את הנשיא אומר 'אין אומרים שבחו של אדם בפניו'. ומקריאה באתר נראה שיש לקברניטי ש"ס ממה לחשוש. לא סתם דובר על מעבר של אריה דרעי למונציפאלי בירושלים- אם אני קורא נכון בין השורות, יש מצב שאובמה יחליף אותו בכנסת או לפחות במועצת החכמים. את עיתון 'יתד נאמן' לא קראתי, אבל אין לי ספק לו היו הולכים שם על הקו של 'כיכר השבת' תסמכו עליהם שהיו מוצאים אותו מצטט מר' שמעון שקופ' או ר' חיים.

בהמשך ציטטו את אובמה שדיבר על יציאת מצריים והקיש ממנה לגלות של האפריקאים באמריקה, מה שאומר שהוא לא רק ידען אלא גם תלמיד חכם שלומד דבר מתוך דבר ומקיש. ניסיתי להתקשר לישיבה של הרב מזוז לבדוק עבורו משרת ר"מ פנויה. לצערי המנוי לא היה זמין.

J.D.N 

אם עד עכשיו לא השתכנעתם בדבר התקרבותו של אובמה ליהדות, אתר J.D.N  יסגור לכם סופית את הפינה. בזמן שבאתרים האחרים 'בחדרי חרדים' ו'כיכר השבת' (את אתר קוקר מפני כבודו לא נסקר) רק ניסו לקרוץ לקוראים בבית, ב-J.D.N  לא הסתפקו בזה וממש הטבילו אותו ליהדות.

הכותרת שנבחרה שם הייתה: 'אובמה לפרס: “אין אומרים שבחו של אדם בפניו”. הכותרת הזו כבר מצטמצמת למקסימום האפשרי, ונותנת לקורא תחושה שרוב זמנו של אובמה מוקדש בכלל ללימוד תכנים יהודיים בדרך לגיור פומפוזי. באותם רגעים כותב הביקורת לא יכל שלא לכרות אוזניו כאפרכסת בציפייה לשמוע את המשיח קורא לעם ישראל 'ענווים הגיע זמן גאולתכם'. מה רבה הייתה אכזבתי לראות את גג בית המקדש 'מעוטר' בכיפת הזהב של 'אל-אקצא'.

גם כאן, לא הסתפקו עורכי האתר בכותרת הסנסציונית והוסיפו רמז עבה על כוונתו של אובמה להתגייר, זה האחרון בא מציטוט נוסף של האיש שציין 'כי הוא ישב עם הבנות שלו בליל הסדר, יאכל מצות ויקרא את ההגדה לפסח'. הקוראים לא יכלו שלא לתהות האם אובמה התכוון למצות מכונה או יד של כולל חב"ד, ומי תפתח את הדלת בבית הלבן כשיגיעו ל'שפוך חמתך'.

מטלפונים שערכנו , עולה תמונה עגומה, דברנו עם ראשי ישיבות ומשפיעים, לעת עתה אף ישיבה לא מוכנה לקבל את אובמה כראש ישיבה, אפילו לא כר"מ. ובגדול, קצת נמאס מהנסיון לקשור כל מפורסם ליהדות. המבקר קורא מכאן לעורכי האתרים: חידלו מכותרות נבובות, חיזרו לעשות עיתונות אמיתית. עד אז, אהיה כאן מידי שבוע לספר לכם היכן היו הבעיות ומה ניסו לרמוז לנו בכותרות. חג שמח.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.