ביקורת קשה בוועדת הכספים נגד מיזוג איגוד עם מזרחי טפחות

גפני :"אם לא יחול שינוי בהתנהלות המפקחת ואנשיה, אשקול לקדם חוק להפרדת הפיקוח על הבנקים מבנק ישראל"

ביקורת קשה נמתחה בוועדת הכספים על התנהלות אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל בכל הנוגע לעסקת המיזוג של בנק איגוד עם בנק מזרחי-טפחות. חברי הוועדה הביעו תרעומת על התמיכה של המפקחת על הבנקים, חדוה בר, בעסקה המתגבשת, בעוד העסקה עומדת לדבריהם "בסתירה גמורה לכוונת המחוקק בחוק הריכוזיות". "המגמה של השנים האחרונות בכנסת היא לעודד את התחרות ולמנוע ריכוזיות, בין השאר ע"י שבירת מונופולים והעסקה לרכישת בנק איגוד ע"י מזרחי טפחות פועלת בכיוון ההפוך, תגביר את הריכוזיות בענף הבנקאות ותגדיל את יוקר המחייה". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע שיקיים דיון דחוף בעניין בשבוע הבא, אליו יזמן את המפקחת ואנשי בנק ישראל, כמו גם את הממונה על ההגבלים העסקיים. גפני: "אם לא יחול שינוי בהתנהלות המפקחת ואנשיה, אשקול לקדם חוק להפרדת הפיקוח על הבנקים מבנק ישראל".
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "רכישת בנק איגוד ע"י בנק מזרחי זהו מהלך רע מאוד לציבור, למשק ולבנקאות, ומדי יום אני רואה שהוא מתקדם במהירות. הרגולטור שינה צד וכבר לא מייצג את הציבור, אלא את הבנקים ואני חרד מהעניין הזה. אם המיזוג יאושר בנק מזרחי-טפחות יחזיק 44% משוק המשכנתאות וזה טירוף מערכות. זה ייפגע ציבור ובמיוחד בזוגות צעירים שגם ככה מתקשים לרכוש דירה ועכשיו המשכנתאות יתייקרו. אם המהלך יעבור, אני צופה את קריסת חוק הריכוזיות שוועדת הכספים העבירה. המפקחת על הבנקים הודתה כאן בוועדה שהמהלכים שהיא יזמה לחיוב הון נוסף בידי הבנקים, כבר ייקרו את המשכנתאות לציבור. עכשיו, אם היא לא תעצור את המיזוג, זה רק יגביר את המגמה הרעה הזאת".
לוי הוסיף: "המפקחת כנראה לא שמעה על הקריאה של ועדת שטרום שקראה להקמת בנקים נוספים. היא עושה מה שהיא רוצה ואני לא מתכוון לעשות לה חיים קלים. בכוונתי להגיש הרבה הצעות חוק שייצרו את צעדי הפיקוח על הבנקים". לוי קרא להפעלת כל הכלים שבידי ועדת הכספים על-מנת לעצור את המהלך ולחייב את המפקחת על הבנקים לפעול למען האינטרס הציבורי ולא זה של המערכת הבנקאית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.