ביקורת קשה על הכשרת חרדים לשוק העבודה

'יש לך 3 ילדים והאם אתה מעדיף לחיות איתם על קצבאות מתחת לקו העוני – או להגיע לשכר הממוצע במשק עם המשרות שפתוחות בפניך אחרי ההכשרה שצברת'.

בכנס אלי הורוביץ של המכון הישראלי לדמוקרטיה מתח מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ביקורת קשה על הנעשה בתחום הכשרת עובדים כיום במדינה :"המפעלים שלנו לא מספיק מתועשים, כוח האדם שלנו לא מספיק מיומן, התעשייה המסורתית נהיית פה פחות איכותית והיצוא שלנו הולך וקטן".

באב"ד גם ביקר את ההתעלמות מהכשרת עובדים חרדים :"המצב הזה חובר לכך שכשמדברים על שיעור ההשתתפות בכח העבודה הישראלי, ומביטים על המבנה הדמוגרפי של האוכלוסיה – ילדי כיתה א' היום מורכבים מ-50% מהילדים שהם ערבים וחרדים – ואם לא נטפל בשאלה איך מכשירים אותם נכון לשוק התעסוקה, נמצא עצמנו בבעיה משמעתית – עם אותם נתוני אבטלה בכלל האוכלוסיה – ששוררים בשתי האוכלוסיות האלו".

באב"ד דיבר גם על הצורך בהקניית עוד ועוד עובדים בתחום הטכנולוגיה לנוכח המחסור בעובדים בתחום זה : "בהקשר הזה הטיפול בבעיה צריך לעבור דרך נושא ההכשרה הטכנולוגית בישראל שלוקה בחסר המסלול האלטרנטיבי של מכללות טכנולוגיות כמעט ולא קיים בישראל. ההשכלה הטכנולוגית מתוקצבת בישראל ב-250 מליון שקל לעומת 3 מיליארד שקל שמוקצים למל"ג. זה לעג לרש".

"בנוסף יש בעיה של המיתוג של התחום הזה. וכל זה למרות שלא ברור כמה עוד עורך דין או רואה חשבון מוסיפים בפריון למשק יותר מאשר טכנאי. ואני אומר לא ברור רק כי אני לא רוצה להעליב. ההכשרות הטכנולוגיות שאנו עושים היום הן לא מספיק טובות. המכללות הטכנולוגיות הן לא רק צורך של המשק בבעלי מקצוע. הכשרות כאלו גם יתנו מענה לצרכים הדמוגרפיים של מדינת ישראל".

באב"ד יצא נגד התנאי ללימודי ליב"ה ככרטיס כניסה לעולם ההכשרה :"תפוס את אותו חרדי נתמך קצבאות בגיל 19 – ותגיד לו כנס לשנתיים של קורס במכון טכנולוגי מתקדם, נלמד אותך ובמקביל תעשה השתלמות בטבע או חברה טכנולוגית אחרת. אחרי שנתיים תשאל עצמך השאלה – 'יש לך 3 ילדים והאם אתה מעדיף לחיות איתם על קצבאות מתחת לקו העוני – או להגיע לשכר הממוצע במשק עם המשרות שפתוחות בפניך אחרי ההכשרה שצברת'.

לדעתו של מנכ"ל משרד האוצר ישנו ערך לדאוג לכך שכמה שיותר ילדים יתחילו את לימודיהם כבר בגיל צעיר עם לימודי הליב"ה :" חלק מהתהליכים האלו הוא לשכנע ההורים מגיל 6 לשלוח את הילדים למסלולים בהם יש לימודי ליבה – וברגע שהתהליכים יתחילו לגבי מבוגרים זה ידחוף גם את הילדים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.