ביקור בבית דין של מעלה: "ראיתי תנורים בוערים"

שיחה מרתקת על ספסל בגינה ציבורית בשכונת רמות בירושלים חושפת עדויות מבהילות מבית דין של מעלה,"עליתי לשמיים וראיתי מלא חדרים, ראיתי תנורים בוערים, זה היה מפחיד". מתאר יצחק יהודי שומר מסורת

שבת ארוכה חמה וקיצית אצל השוויגער, הובילה אותי ואת בני משפחתי, לצעוד לעבר הגינה השכונתית בשכונת רמות בירושלים.

קצת אחרי השקיעה, אנו מתיישבים על ספסל ציבורי, ונחשפים לדו שיח מרתק שמתנהל בין יהודי שומר מסורת, לבין נשים מן העדה האתיופית. "לך למצוא חלקה בתימנים", מייעצת הגברת השחומה לגבר בן ה-65 שנראה חסר אונים.

הדו שיח שהלך והתפתח, היה נראה לקוח ממערכון ישן של הגשש שהיה "חיוור" כשהיה נחשף לשיחה בין השכנים. "עזוב אל תקנה חלקה, הביטוח לאומי שומר לכל אדם שנפטר חלקה", מייעצת רעותה לאיש שדוחה את דבריה בהינף יד: "אני רוצה להיקבר בחלקה לצד הצדיקים בהר המנוחות", הוא השיב. הוויכוח נמשך דקות ארוכות, התפקענו.

בשלב הזה, התערבתי בשיחה, תוך שאני מנסה לתהות על קנקנו של אדם בגיל העמידה, שטרוד בסידורי הקבורה שלו, משל היה קשיש בגיל 95 שנוטה למות.

יצחק (65) סיפר את סיפורו המרתק, במקום מתקבצים כמה חב"דניקים שנותרו פעורי פה מול יצחק שומר המסורת. יצחק סיפר על כך שהוא חווה מספר התקפי לב שבו נותר תלוי בין שמיים לארץ, "עליתי לשמיים וראיתי מלא חדרים", הוא סיפר, ראיתי תנורים בוערים, זה היה מפחיד". הוא מתאר.

החב"דניק המקומי החל מפרשן את "הביקור בבית דין של מעלה", ויעץ ליצחק, "שכנראה חזר לעולם הזה בשביל לעשות מעשים טובים".

שלשה כוכבים, "והוא הוא הוא רחום", (שכידוע על פי הקבלה – נועד לעכב את כניסת היהודים לגיהנום) שנשמע על ידי החזן, נשמע רלוונטי מתמיד.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הזיות של יהודי עם תסמונת דיכאון . ממתי אלוהים הפך לנפח עם תנורים בוערים? מה הוא שורף שם?
    היתכן כי להזוי הזה יש זכרונות של השואה? שלא נידע מצרות…

    המשקיף |
    הגב