ביקוש גובר לקרקעות באיו"ש

גורמים בענף הנדל"ן מעריכים: רכישת קרקע באיו"ש אחת ההשקעות האטרקטיביות ביותר; ביקוש גובר לקרקעות בבעלות יהודית פרטית.

חוק ההסדרה עבר במהירות הבזק ונדמה כי תנופת הבניה באיו"ש קרובה מתמיד. חוק ההסדרה, נועד לתת מענה לקרקעות בבעלות פלסטינית, ולהכשיר בדיעבד בניה קיימת. אך הרחבת הבניה בגושים כאשר הקרקעות בבעלות יהודית-פרטית היא רק שאלה של זמן. "לא צריך להיות מומחה גדול בנדל"ן כדי להבין שכאשר יופשרו הקרקעות דה-פקטו המחירים יקפצו ולכן המומנטום כעת בשיאו. תקופת התפר בין מועד חילופי הממשל בארה"ב שאיננו מהוה עוד חסם, לצד העובדה כי הממשלה המכהנת היא הימנית ביותר, ובשילוב המחסור בדיור יוצר את התוצאה המתבקשת של בניה מאסיבית בשטחים" מסביר גורם בכיר בענף.

ישנם ישובים קיימים שמבקשים הקלות בניה או עדכון היתרים כמו בגבעת זאב ואריאל, אך גם הישוב העתידי גבעת אדומים הסמוך לירושלים וצמוד לישוב קידר הוא קרקע בבעלות פרטית המשווקת כיום כיחידות במחיר זול במיוחד וזאת בשונה מהישובים האחרים. לא מן הנמנע כי גל ההיתרים והבניה באיו"ש צפוי להאיץ את העליה במחירי הקרקעות בקרוב.

על פי משווקי המיזם, ממשלת ישראל קיבלה החלטה בעבר להקים שם את הישוב גבעת אדומים וצוות רחב עמל שעות רבות בתכנונה וקידום הליכי בנייתה.

העיניים נשואות לארה"ב שם יפגוש נתניהו את נשיא המעצמה הגדולה בעולם דונאלד טראמפ, וההערכה היא כי הנשיא יבהיר שכל עוד הממשל בישראל מעודד בניה, ארה"ב לא תעמוד מנגד. העובדה כי נתניהו עדכן את הממשל בארה"ב אמש כי בכוונת הממשלה להעביר את חוק ההסדרה ולא שמע התנגדות אף שלא מדובר בקרקע בפרטית – מלמדת על המגמה וניתן להסיק כי הרחבת הגושים ובניית 'גבעת אדומים' לא תתקל בקשיים.

עד עתה נרכשו בשטח יחידות רבות והתכניות שהוגשו למועצת הגוש מציגות בניה רוויה (בניינים רבי-קומות). רפאל דלויה, שמאי מוסמך שבחן את הפרוייקט מציג נתונים מדהימים לפניהם ברגע ההפשרה ערך הקרקע ישלש את עצמו באופן מיידי ואף יותר. הטיימינג הוא שם המשחק. אחד היתרונות למיזמים באיו"ש שההחלטה היא פוליטית והליך האישורים לאחר החלטת הדרג הפוליטי זריז מאוד.

עד עתה נמכרו מאות יחידות ונדמה כי תנופת הנדל"ן באיו"ש היא רק עניין של זמן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.