"לנתניהו אין חלופה להסכם הגרעין"

נשיא ארה"ב תקף הלילה את רה"מ נתניהו על התנגדותו מלהסכם הגרעין עם איראן והצהיר: "אנחנו שומרים את היכולת לחזור לסנקציות"

נשיא ארה"ב ברק אובמה שב ותוקף את עמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הגרעין האיראני: במסיבת עיתונאים בפנמה, אחרי הפגישה ההיסטורית עם נשיא קובה, אמר אובמה: "יש מדיניות ויש לחץ פוליטי בתוך ארה"ב. כולנו יודעים את זה. ראש ממשלת ישראל מתנגד לזה עמוקות. אני חושב שהוא מאוד ברור בעניין".

אובמה הוסיף: "אני חזרתי ושאלתי – מה האלטרנטיבה שאתה מציע, שאתה חושב שתעשה את זה פחות סביר שאיראן תשיג נשק גרעיני? עדיין לא קיבלתי תשובה טובה לזה". לאחר מכן תקף אובמה גורמים רפובליקנים שלדבריו "מתנגדים לכל הסכם, ומנסים להשתמש בטיעונים של נהלים כדי לשבש סיכוי להסכם".

כשנשאל על הסרת הסנקציות הבהיר אובמה: "עדין לא סיימנו. הצלחנו להשיג מסגרת מדינית, שמספקת וידוא חסר תקדים של מה שקורה באיראן למשך שני העשורים הבאים ולהסיג בצורה משמעותית את הצנטריפוגות, לקטוע כך מסלול להשגת נשק גרעיני ובתמורה להסיג סנקציות בשלבים ובצורה שתאפשר לנו לחדש אותן במהירות אם איראן תפר את ההסכם".

בהמשך מסיבת העיתונאים הדגיש נשיא ארה"ב כי על ההסכם חתומות שש המעצמות מול איראן ולא רק ארה"ב, וכי ההצהרות שמגיעות מאיראן בנושא הסנקציות והפיקוח ההדוק נובעות מבעיות פוליטיות פנימיות באיראן. "לאיראן יש את הפוליטיקה הפנימית שלה. יש לה את הקיצוניים שלה. יש לה את הדחפים של המתנגדים, כמו
שיש לנו. לא מפתיע בעיניי שהמנהיג העליון, או קבוצה של אנשים אחרים, מנסים להגדיר את ההסכם בדרך שתגן את עמדתם הפוליטית. אבל אני יודע על מה דובר בהגעה להסכם המדיני", הוסיף אובמה.

"יש אפשרות של הידרדרות. יש אפשרות שזה לא יונצח בדרך שתשביע את רצוננו ושנוכל לוודא שאיראן לא תשיג נשק גרעיני, ואנחנו שומרים את היכולת לחזור לסנקציות במקרה של הפרת הסכם כלשהו", סיים נשיא ארה"ב את התייחסותו לענין.

בנוגע להכרזה הצפויה של הילרי קלינטון על ריצה לנשיאות בבחירות 2016 אמר אובמה: "היא תהיה נשיאה מצוינת…היא הייתה מזכירת מדינה יוצאת דופן ומועמדת אדירה ב-2008".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.