בישול נרחב בשבת בבסיס חיל-האוויר – בניגוד לפקודות

חיילים המשרתים בבסיס חיל-האוויר רמת דוד, טוענים כי המטבח בבסיס בישל אוכל בשבת. דובר צה"ל: "התקבלה החלטה לתמוך את כל ההערכות המבצעית, תוך שמירה על פגיעה מינימלית בשבת"

חילול שבת, בניגוד לפקודות מטכ"ל, בבסיס חיל-האוויר רמת דוד: חיילים המשרתים בבסיס טוענים כי המטבח בבסיס בישל אוכל בשבת – כך חשף הבוקר הכתב הצבאי של 'קול ברמה', מנדי ריזל, בתכניתו של נעם זיגמן.

הדבר אירע בשבת האחרונה, שבה נרשמה מתיחות ביטחונית גבוהה מאוד בצפון, על רקע הפלת מטוס הקרב של חיל-האוויר בידי טיל ששוגר מסוריה.

אל הבסיס הוקפצו כוחות גדולים, והאוכל שבושל לשבת לא הספיק. אך במקום לפתוח מנות קרב או לאלתר פתרונות אחרים, המטבח פעל כביום חול – כאמור, בניגוד לפקודות.

גורם צבאי לא הכחיש את הדיווח ואמר כי הדבר נעשה באישורו של מפקד הבסיס.

בפקודות מטכ"ל בנושאי דת אמנם נכתב כי "קצין בדרגת אל"ם ומעלה מוסמך לאשר ביחידות הכפופות לו חריגה מהוראות פקודה", אך לא לגבי בישול בשבת. בנוסף, האישור לאל"מ מותנה באישור רב צבאי: "לא יעשה קצין שימוש בסמכויותיו לפי סעיף 32 (חריגה מהפקודות) אלא כשהדבר דרוש עקב פעילות מבצעית, ולאחר שהתייעץ עם הרב הצבאי הפיקודי, הזרועי או האגפי הרלוונטי".

במקרה הנוכחי, ככל הידוע, לא הייתה התייעצות עם רב הבסיס וכל שכן שלא עם חיל-האוויר.

חיילים בבסיס אמרו: "זו הפרה גסה של הכללים. זו פעם ראשונה שאנחנו שומעים על כך שמפקד בסיס מאשר לעבור לכאורה על הפקודות".

רב חיל-האוויר לשעבר, רמי ראב"ד, אמר: "אסור בכל מקרה לבשל בשבת. במקרה שהכוננות עולה במהלך השבת, צוות המטבח אמור לאלתר פתרון".

שאלה נוספת שאין לה תשובה לפי שעה: האם היה משגיח במטבח, בזמן הבישול? על-פי פקודות מטכ"ל, "בכל מטבח צבאי יועסקו לפחות שני עובדים, טבחים או עובדי מטבח קבועים אחרים, חיילים או אזרחים, אחד לכל משמרת, שיאושרו ע"י הרבנות הצבאית הראשית כמוסמכים לכשרות. מתפקידם של עובדים אלה – לפקח על שמירת הכשרות במטבח".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאור המצב הביטחוני וההערכות המוגברת של חיל-האוויר, התקבלה החלטה לתמוך את כל ההערכות המבצעית, תוך שמירה על פגיעה מינימלית בשבת. הנושא ייבדק".

השאלה הגדולה היא: בידי מי הנושא ייבדק – אם הסמכות הגבוהה ביותר בבסיס, מפקד רמת דוד, אישר זאת.

ארגון 'צו 1' מסר בתגובה לחשיפה:

"גוף צבאי נבחן ברלוונטיות שלו בזמן מבצע או מלחמה. אנו מצפים שצה"ל יעשה בדק בית ויתחקר מדוע הרבנות הצבאית נמצאה לא רלוונטית בנושא שמירת השבת בצה"ל בניגוד לפקודות מטכ"ל, לא יתכן שמפקד הבסיס הוא זה שפוסק לבשל מזון בעיצומה של השבת ללא התחשבות בשיקול דעתה המקצועי וההלכתי של הרבנות הצבאית.

"יותר מששמרו ישראל את השבת השבת שמרה עליהם. בטחון ישראל תלוי בהשתדלות הצבאית ולא פחות מכך בשמירת מצוות תורת ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.