ל38% מהישראלים אין מועמד מועדף לתפקיד הנשיא

מסקר שערך 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' עולה כי קרוב למחצית מהציבור הישראלי אינו מתענין בזהות הנשיא הבא. עוד בסקר: ח"כ רבלין מוביל בקרב הציבור היהודי, ואילו ח"כ בן אליעזר מוביל בקרב הציבור הערבי

הבחירות לנשיאות המדינה יתקיימו בעוד כחודשיים, אך העם בישראל אינו יודע מיהו הנשיא המועדף עליו. כך עולה מסקר שנערך בחודש האחרון.

במקביל, עדיין לא ידוע מי יהיו המועמדים הסופיים לתפקיד, דהיינו אלה שמועמדותם תוגש על ידי לפחות עשרה חברי כנסת. עם זאת, מספר אישים כבר הביעו את רצונם להיות מועמדים לתפקיד. למרות שנשיא המדינה נבחר על ידי הכנסת, מעניין לבחון מי מהמועמדים מתאים ביותר בעיני הציבור להיות הנשיא העשירי של מדינת ישראל.

בסקר שנערך על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה, בחודש אפריל, בולט הממצא כי חלק ניכר מהציבור (38%) אינו יודע או מסרב לענות על השאלה מי הוא המועמד המתאים ביותר בעיניו להיות נשיא המדינה.

בולט בעיקר שיעור הערבים שהשיבו שאינם יודעים או שלא רצו לענות גבוה במיוחד ועומד על 76% מהם. גם נשאלים צעירים נטו לומר יותר "לא יודע" או לסרב לענות על השאלה יחסית לאנשים שהשתייכו לקבוצות גיל מבוגרות יותר.

מקרב המועמדים ח"כ ראובן ריבלין מוביל בהפרש ניכר עם 27% תמיכה, לאחריו פרופ' דן שכטמן עם 11% אחוזי תמיכה, ח"כ בנימין בן אליעזר (פואד) עם 10% תמיכה, שופטת בית המשפט בדימוס דליה דורנר עם 8% וח"כ מאיר שטרית עם 6% תמיכה.

בקרב היהודים המועמד המוביל הוא ח"כ ראובן ריבלין (32%), ואילו בקרב הערבים המועמד המוביל הוא ח"כ בנימין בן-אליעזר (11%).

בקרב היהודים, התמיכה במועמדים קשורה להגדרת הדתיות של הנשאלים. ראובן ריבלין זוכה לתמיכה גבוהה במיוחד בקרב הדתיים (67%), דן שכטמן זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים יחסית בקרב החילונים (20%), וגם דליה דורנר זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים יחסית בקרב החילונים (12%). מאיר שטרית זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים יחסית בקרב המסורתיים הדתיים והמסורתיים הלא-דתיים (10%, ו-14% תמיכה בהתאמה).

כצפוי, ריבלין הוא המועמד המועדף בקרב הימין והימין המתון. בקרב מי שמזהים עצמם כמרכז מבחינת עמדות בטחוניות-מדיניות המועמד המוביל הוא גם כן ריבלין, ואחריו דן שכטמן. בקרב מי שמזהים עצמם כשמאל מובילים דן שכטמן ובנימין בן אליעזר, ובקרב השמאל המתון מובילה דליה דורנר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.