חצי רפורמי: הבית כנסת של ליפא

ליפא שמלצר, הזמר החסידי הפרוע ביותר בכל תולדות המוזיקה החסידית לא נותן לביקורת מבית לעצור אותו, בראיון למקור ראשון הוא חושף פרטים שיזעזעו אפילו את קהל המעריצים שלו, על בית הכנסת שלו, ועל הספר תורה שמגיע עד לעזרת הנשים. { "עליות למחללי שבת וס"ת בעזרת נשים" }

ליפא שמלצר, הזמר החסידי  הפרוע  ביותר בכל תולדות המוזיקה החסידית לא נותן לביקורת מבית לעצור אותו, בראיון למקור ראשון הוא חושף פרטים שיזעזעו  אפילו את קהל המעריצים שלו, על בית הכנסת שלו, ועל הספר תורה שמגיע עד לעזרת הנשים.

 

 

במהלך שמחת בית השואבה  במישקולץ כתב צעיר של אתר חרדי שאל לפשר העובדה ששמלצר, כיהודי שחי בארה"ב לא הקפיד על שמירת "יום טוב שני של גלויות". שמלצר לא התבלבל וענה. "זאת כאילו חוצפה (כלפי שמיים), שאם אני מגיע לארץ אני אומר שאני צריך לקיים שני ימי חג כי הסבא שלי לא ידע מתי התאריך בישראל", הסביר.

"אני רגיל לזה שלא מבינים אותי בעולם החרדי ובמיוחד החסידי. בניגוד לעבר, זה כבר לא ממש מרגש אותי", הוא אומר בראיון למקור ראשון.

 

 

ליפא שמייצר כיפות עבור נשיא ארה"ב ורעייתו  מספר על המפגש עם אובמה,"קודם כול, יש לי כבר כמה שנים ליין של כיפות, 'ליפא כיפה', שלא אני ייצרתי. כעת אני לומד אמנות חזותית באוניברסיטת קולומביה והתחלתי להכין לעצמי כיפות מיוחדות", הוא אומר ומצביע על הנוצץ־שעל ראשו. "הייתי בחג החנוכה האחרון בבית הלבן בהדלקת הנרות אצל הנשיא והובלתי את שירת 'מעוז צור'. כשהנשיא ורעייתו נכנסו הצגתי את עצמי, ואמרתי להם: 'אני לומד אמנות חזותית ואני רוצה להכין לך אדוני הנשיא כיפה מזהב ומכסף'. באותו אירוע חבשתי כיפה  ייצרתי לעצמי מכסף טהור. אובמה השיב שהוא תמיד רצה כיפה מכסף ומזהב, והפנה אותי לאנשיו כדי שאדע לאן לשלוח אותה. הגברת הראשונה שמעה את השיחה, וביקשה שאכין גם לה אחת".

 

לא היה פשוט להגיע לאנשי הנשיא בסופו של דבר, אך אחרי שהפעיל קשרים אישיים הצליח שמלצר להעביר את הכיפה למכר בזמן שהופיע בוושינגטון לכבוד יום העצמאות הישראלי בעיר. "על הכיפה הכנסתי אלמנטים של כסף וזהב, ורקמתי תמונה של הבית הלבן ומגדל דוד", הוא מספר בהתלהבות של ילד, "כתבתי את השמות של ברק ומישל, וגם חיברתי פואמה מיוחדת עבורם".

 

 

"אז אולי אני לא חסיד לפי דעת החסידים של היום. הייתי לאחרונה בבית הכנסת של הבעל שם טוב – הוא היה אדם שרצה לעשות שינוי. פעם אמרתי שבקהילה החרדית לא מקבלים חינוך כללי, שזה חבל, הבעיה היא שגם לא מקבלים חינוך יהודי. לא מבינים למשל למה באמת התכוונו הבעל שם טוב ורבנים אחרים כמו הרמב"ם. גם לפני מאות שנים היו אנשים שנלחמו כדי שתהיה פתיחות גדולה יותר. אפשר להגיד שאני החסיד החדש".

 

לא רק ליפא,  גם ארבעת ילדיו של שמלצר לומדים בבתי ספר המשתייכים לזרם המודרן אורתודוקס, כמו הסרוגים בישראל. "הרבה משפחות חסידיות התחילו לשלוח את ילדיהן לבתי ספר כאלה מפני שהן כמוני – מגיעות מרקע חסידי אבל רוצות חינוך כללי. יש שינויים גדולים מאוד כיום בעולם החסידי בארה"ב, הרי האינטרנט גרם לאנשים להיפתח, כיום אין דבר כזה שרב אומר משהו ורק על פיו יישק דבר. אני לא היחיד שמוביל את המגמה הזאת, אבל יש לי בה חלק".

אט אט ליפא הפך לפחות חרדי ויותר פתוח אפילו אפשר לומר "יותר מידי פתוח", "פתחתי בית כנסת כי דחו אותי", הוא מספר  למקור ראשון ומנמק, "אני המנהיג הרוחני , אני החזן, אני נותן עליות גם למחללי שבת ואני נותן לס"ת להגיע גם לעזרת נשים, המתפללי בעיקר יוצאי סטאמר ויז'ניץ".

הראיון המלא יתפרסם במגזין "מוצש" מבית "מקור ראשון".

13 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כדי לשמוע אותו ולא להינזק בעבודת ה' צריכים ללמוד גמרא בלילה...כנסו

  רבי נחמן מברסלב אומר בליקוטי מוהר"ן סימן ג' ששמיעת שירים או נגינה ממנגן לא כשר עלולה להזיק מאוד לעבודת ה', ועל כן העצה לזה שלא יזיק לו הוא על ידי שילמד תורה שבעל פה בלילה עיין שם.
  חשוב לציין שהכוונה רק בשירים שאין להם בעיה בתוכן השיר, כי אחרת הדבר אסור מצד עצם השיר והמילים שיש בו, כל מה שאמרנו שהתיקון ללמוד תורה שבעל פה בלילה זה רק בתנאי שאין שום בעיה בתוכן השיר

  האזנה עריבה

  אבי |
  הגב
 2. מגיב

  אני אומר לכם כל הצבעים והעלילות שקר וכזב ולא שייכים למציאות, הוא לא אמר את זה, זה רק תוכנית של המפיה כדי שלא יבינו שהיא בגדה בו. ומופקרת.

  מגיב |
  הגב
 3. חולה נפש אמיתי

  הוא חולה נפש וחולה צומי . במסווה של חרדי נעביש

  יפי |
  הגב
 4. "מנהיג רוחני" מה? ליפא דוגל הסגירות שיש מנהיג וכו'?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. לא פלא שהרב אמנון יצחק הצדיק יצא נגד הזמר הליצן הסורר הזה. איך מתגלים כל אותם הזמרים הסוררים…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • צריך לצאת עליו בשביל לדעת שהוא חולה נפש הקליפא שמעלצר הזה. זה קליפא, מחטיא הרבים וככה כל הזמרים האלה

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 6. יש לי תחושה שהיצור הזה בדרך להיות אבי פרסטר 2, וחבל

  החרדים הקיצונים שמחפשים שינוי עושים את זה חריף וחד מידי וזו טעת

  תל אביבי, חרדי |
  הגב
 7. אין שום בעיא שאישה תנשק ס"ת
  כך נהג הגרי"ח זוננפלד כידוע

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב