בית כנסת עתיק יפונה בת"א לטובת בניין משרדים

בכל השנים בית הכנסת המשיך לפעול בעוצמה ולשמר את מסורתו{מזעזע}

בית משפט בהרצליה החליט כי בית כנסת עתיק בשם "בית הכנסת הסלוניקאי" על שם רבי מאיר בעל הנס אשר בן יותר משמונים שנה, ובו נשמרה מסורת ארוכה של יהודי סלוניקי, המקום הנבנה על יפונה. זאת, לאחר מאבק משפטי ארוך שנים. בית הכנסת ממוקם בנמל תל אביב.

ראשיתו של בית הכנסת הסלוניקאי עוד טרם קום המדינה, בשנת תרצ"ו, ומקימיו היו פועלים יהודים שהקימו את נמל תל אביב בעקבות השבתות חוזרות ונשנות של הערבים בנמל יפו. הוא ממוקם כיום ברחוב כ"ג יורדי הסירה 6 – רחוב הכניסה לנמל, שבעבר היווה סמל המאבק העברי בישראל וכיום מהווה סמל לבילויים.

במשך כל השנים המשיך בית הכנסת לפעול. תפילות מידי יום וכמובן בשבתות, אזכרות אירועים ושמחות. בשנת 1983 השטח נרכש בידי יזמי נדל"ן שבעיניהם הקמת בניין מסחרי במיקום הנוכחי נראה להם כמתבקש ביותר עקב הצפי מהשבחת המקום והפיכתו לבניין רב משרדים,כאשר כסף גדול קורץ עבורם וכל זאת בגלל קרבתו לים ולנמל תל אביב שהפך בשנים האחרונות למקום מסחרי ובילוי אטרקטיבי ביותר .

אנשי בית הכנסת לא הסכימו לוותר בקלות וניהלו מאבק משפטי ארוך שנים . המאבק המשפטי הארוך הגיע היום להכרעה ובית הכנסת יפונה, זאת במידה ולא יוגש ערעור. שכן לטענת היזמים, נקבע כי במסגרת רכישת השטח סוכם כי באם ירצו הרוכשים להרוס את הבניין ולהקים אחר בשטחו, יפנו את בית הכנסת ויעמידו לו מקום חילופי עד לסיום הבנייה – אזי ישוכן מחדש במבנה, בשטח של 60 מ"ר.

בית משפט השלום בהרצליה נתן תוקף להסכמה בין הצדדים וקבע כי בית הכנסת יפונה לתקופת זמן הבניה של הפרויקט המתוכנן במקום, אולם ישוב ייבנה ויוקם מחדש וישולב במבנה החדש שיוקם במקום.

במסגרת הסכם הפשרה סוכם כי היזמים, חברת י.ע. חג'ג' בע"מ תדאג למבנה חלופי או שכירות מקום תפילה למשך תקופת הבנייה, תשלם את הוצאת ההעברה, ערבות ביצוע וכן פינוי בית הכנסת בפועל – עד לסכום של מיליון וחצי שקלים.

מאחר ולא נמצא מבנה חלופי, בית המשפט קבע כי החברה תשלם לבית הכנסת דמי שכירות בסך 15,000 ש"ח לחודש, הוצאות העברה בסך 10,000 ש"ח וסכום דומה עבור העברת בית הכנסת עם סיום הבנייה, למשכן החדש במיקום המקורי. בנוגע לארון הקודש, פסק השופט כי אין לחייב את היזמים לרכוש ארון קודש חדש, ומינה אדריכלית חיצונית לצורך ההעברה.

עוד פסק השופט יעקב שקד כי היזמים יעמידו ערבות על סך מיליון וחצי שקלים לצורך הבטחת מימוש הסכם הפשרה. בנוסף, בית הכנסת יקבל פיצוי על סך 450 אלף ש"ח.

בנוסף, בעקבות החשש ההלכתי מפינוי בית כנסת בטרם איתור מקום חלופי, חברת הבנייה הסכימה במקרה הצורך לדחות את פינוי בית הכנסת ב-30 יום עד לאיתור מקום חלופי אליו יועבר בית הכנסת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.