נתניהו והכביסה המלוכלכת

ראש הממשלה נתניהו הגיש עתירה נגד פרסום חלק מתוך 1,300 החשבוניות – חשבוניות על שירותי כביסה. לטענת ראש הממשלה מדובר בחשבוניות של הוצאות פרטיות ובפרסומן יש משום הפרת הפרטיות שלו ושל בני משפחתו. { מאבק עם היועץ }

התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה ביולי 2015 נגד רוה"מ בה נדרש משרד הראש הממשלה לפרסם את חשבוניות המעון הרשמי. בעקבות כך, ראש הממשלה נתניהו הגיש עתירה נגד פרסום חלק מתוך 1,300 החשבוניות – חשבוניות על  שירותי כביסה.

לטענת ראש הממשלה מדובר בחשבוניות של הוצאות פרטיות ובפרסומן יש משום הפרת הפרטיות שלו ושל בני משפחתו.

היועמ"ש קבע כי בנוגע לחשבוניות בגין הוצאות כביסה קבע כי "הפגיעה הצפויה בפרטיות אינה משמעותית ואינה גוברת על האינטרס הציבורי".

בעקבות החלטת היועמ"ש הגיש ראש הממשלה היום עתירה נוספת, נגד פרסום חשבוניות הוצאות הכביסה. בעתירה נכתב כי חשבוניות הכביסה הינן עניין פרטי שחשיפתן מהווה פגיעה בפרטיות ועל כן אין למסור אותן במסגרת הליך חוק חופש המידע.

 

"באיזון שבין זכות הציבור לדעת והזכות לפרטיות, יש לבחון אם במידע המתבקש קיים עניין ציבורי התורם לדיון ענייני המתקים בציבור", נכתב בעתירה. "בהיעדר עניין ציבורי שכזה, יש לבכר את זכות הפרטיות".

"בחשיפת חשבוניות הכביסה יש פגיעה בפרטיותו של ראש הממשלה ושל בני משפחתו. פגיעה זו בפרטיות אין בה שום עניין ציבורי ועלולה באופן קרוב לדוואי לשמש כחומר רכילות על משפחת ראש הממשלה ולהוביל לביקורת בלתי עניינית".

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה בתגובה לעתירה כי "כמו כולם הופתענו מעתירת נתניהו כנגד משרדו הוא, אשר החליט לחשוף מידע על פי חוק חופש המידע. טענתנו כפי שהייתה לאורך כל הדרך היא ששימוש בכספי הציבור צריך להיות חשוף תמיד".

"חבל שכולנו צריכים להיות עדים למשחק הזה שהועתק עתה אל הזירה הפנימית בתוך משרד רה"מ, המנסה מחד לחשוף ומאידך להסתיר, כאשר הכלל צריך להיות חד, חלק וברור, שימוש בכסף ציבורי צריך להיות שקוף במלואו", הוסיפה. "הוצאות פרטיות מוטב להן שישולמו ממשכורתם של נבחרינו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.