בכירים בליכוד: "נתניהו החליט להקדים את הבחירות – לחורף"

"עניין הגיוס הוא רק למראית עין", אמרו בכירים בליכוד ל'מעריב', "הפור עוד רגע נופל". במקביל, מועצת גדולי התורה של אגו"י תתכנס בשבוע הבא על חוק הגיוס

בחירות – מוקדם מהצפוי: גורמים בכירים בליכוד מצוטטים הבוקר ב"מעריב" כאומרים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר החליט להקדים את הבחירות לחורף. "הפור עוד לא נפל, אבל עוד רגע הוא נופל", טענו. במערכת הפוליטית גוברת הדריכות לקראת הכרעתו של נתניהו אם להקדים את הבחירות, וזאת לקראת פתיחת כנס החורף של הכנסת בשבוע הבא.

היום, בישיבת ראשי המפלגות, נתניהו צפוי להעלות את סוגיית חוק הגיוס והפתרונות המקובלים על הצדדים, אך לפי אחד השרים, לפי 'מעריב', זה יהיה רק פורמלי. “הוא יגיד כך או אחרת בישיבת ראשי הקואליציה, אבל כל זה יהיה למראית לעין", אמר השר. "בתוך תוכו הוא כבר יודע שהוא מעוניין להקדים את מועד הבחירות לחורף".

בעיתון צוין כי מסתמן שהכנסת תתכנס למושב החורף ותתפזר זמן קצר לאחר מכן. "הסיכויים לפתור את זה נראים קלושים כרגע", העריך גורם בכיר, "ונראה שיציאה עכשיו לבחירות עבור נתניהו יכולה להיות טובה פוליטית, אז למה לחכות? גם ככה אם הבחירות יוקדמו לחורף זה אומר שהממשלה והכנסת מילאו ארבע שנים, וזה הישג מצוין".

עוד ציין מעריב, כי מה שעשוי למנוע את ההחלטה להקדים את הבחירות היא ההתחממות בגבול הדרומי, אולם גורמים בליכוד טוענים כי ייתכן שגם הסלמה לא תעצור את המהלך. לפי המועד המקורי, הבחירות לכנסת אמורות להתקיים בנובמבר 2019, אולם על רקע משבר חוק הגיוס מעריכים במערכת הפוליטית כי אם לא תהיה פשרה בנושא, נתניהו יבקש להקדימן.

במקביל, כזכור בסוף השבוע הודיע מזכיר מועצת גדולי התורה של אגו"י על כינוס המועצה בשבוע הבא. עמדה נחרצת של האדמו"רים מוויז'ניץ נגד כל פשרה בחוק הגיוס והנחייה שלהם לסגן השר יעקב ליצמן לפרוש מהממשלה אם החוק יועבר, עשויות להביא את ראש הממשלה להתייצב למחרת במליאת הכנסת ולהודיע בפתיחת מושב החורף על פיזור הכנסת והליכה לבחירות מוקדמות.

גורם בכיר באגודת ישראל אמר בסוף השבוע: "נתניהו מחכה בעצם לתשובה מליצמן והחרדים. לכאורה נתניהו יכול להעביר את חוק הגיוס גם בלי אגודת ישראל, אבל הוא הבטיח לליצמן שלא יעשה זאת ולכן כולם מחכים לרבנים. באגודת ישראל יוצאים מנקודת הנחה שאצל נתניהו כבר נפל הפור והוא רוצה ללכת לבחירות. אם העילה לכך תהיה חוק הגיוס, זה לא יהיה טוב לנו אלא ישרת יותר את נתניהו, שיוכל לומר לציבור בוחריו שהוא לא נכנע לדרישות החרדים, וגם את ליברמן, שיוכל לומר למצביעיו שהוא לא התקפל בנושא. לעומת זאת, אם נתניהו יחליט להקדים את הבחירות על רקע החקירות נגדו, עם זה לא תהיה לנו בעיה".

אותו גורם אמר כי גם שותפים אחרים בקואליציה מעריכים שנתניהו החליט להקדים את הבחירות, והשאלה היא רק למתי. "המלחמות הפנימיות בין יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לבין שר הביטחון אביגדור ליברמן מצביעות על כך שגם הם מעריכים שהבחירות יוקדמו והם התחילו למעשה בקמפיין בחירות".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.