בכירים בסיאול: בדרום קוריאה מתכוננים לניסוי גרעיני נוסף

בכירי ממשל בדרום קוריאה טוענים יש סימנים המעידים על פעילות באתר הגרעין התת-קרקעי שבו ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני בחודש פברואר.

בכירים בסיאול טוענים כי צפון קוריאה מתכננת ככל הנראה ניסוי גרעיני ביום רביעי. ריו קיל-ג'ה, שר בממשלת דרום קוריאה לענייני איחוד הצפון והדרום אמר היום (שני) כי יש סימנים המעידים על פעילות באתר הגרעין המרכזי של הצפון.

עיתון מקומי ציטט בכיר בשלטון הדרום קוריאני שאישר כי אכן יש פעילות באתר הגרעין של הצפון הדומה לזו שהיתה בזמן הניסוי הגרעיני הקודם שערכה פיונגיאנג ב-12 בפברואר.

דובר משרד ההגנה של דרום קוריאה אמר בנוסף שיש אפשרות שהצפון ישגר טיל בליסטי ויערוך ניסוי גרעיני נוסף. בעיתון "ג'ונגאנג אילבו" צוטט מקור בכיר בדרום שאמר כי המודיעין הדרום קוריאני זיהה פעילות גוברת של צוותי עבודה וכלי רכב באתר הגרעין פונגי-רי.

לדברי המקור "אנחנו בוחנים מקרוב את הנעשה שם, שדומה מאוד למצב שהיה בעת הניסוי הגרעיני השלישי. אנחנו מנסים להבין אם הפעילות שם משקפת הכנות אמיתיות לניסוי גרעיני או רק אמצעי ללחוץ עלינו ועל ארה"ב".

"דרום קוריאה תנצח במלחמה אם תפרוץ"

בימים האחרונים גובר החשש בארה"ב מפני התלקחות צבאית בלתי-מתוכננת בין שתי הקוריאות. הסנטור הרפובליקאי ג'ון מקיין אמר כי התלקחות צבאית "עלולה להביא להבערת סיאול ולקטסטרופה עצומה". מקיין התייחס למנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און ואמר כי "אינני יודע איזה משחק משחק הצעיר הזה, אבל אין ספק שמדובר בהליכה על הסף. המצב רציני ביותר, ומלחמה יכולה לפרוץ בטעות. אין ספק שדרום קוריאה תנצח במלחמה הזו, אבל העובדה היא שצפון קוריאה יכולה להבעיר את סיאול, וזו כמובן תהיה קטסטרופה בממדים עצומים".

ארה"ב מנסה להרגיע את הרוחות באזור ובתחילת השבוע הודיע שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, כי החליט לדחות ניסוי בטיל בליסטי בין יבשתי שהיה אמור להתקיים בשבוע הבא.

אמש יצאה מבייג'ינג הודעת גינוי נדירה על ההסלמה בחצי האי הקוריאני. "לאף מדינה אסור להפוך אזור ואף את העולם כולו לכאוס מתוך מניעים אנוכיים", אמר שי ג'ין-פינג, נשיא סין. משרד החוץ הסיני גם דרש מהממשל הצפון קוריאני לדאוג לשלומם של כל הדיפלומטים הסיניים בתחומה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.