בכיר בצה"ל: "מאות חרדיים משרתים במערך הסייבר"

גורם בכיר במערך הסייבר בצה”ל, מתח ביקורת, בשיחה עם מנדי ריזל, על הדלפות מודיעיניים, וגם, על המספרים של החרדים שמשרתים בסייבר

 

גורם בכיר במערך הסייבר בצה”ל, מתח ביקורת, בשיחה עם הכתב הצבאי של 'קול ברמה', מנדי ריזל, על ההדלפות מודיעיניים.

כזכור, אתמול פורסם ב'ניו-יורק טיימס' כי ישראל העבירה לארצות הברית מידע שנאסף מתא מסווג של פעילי 'המדינה האסלאמית' בסוריה, המייצרים פצצות מתוחכמות. המידע שהתקבל הצביע על כך שהטרוריסטים מפתחים חומרי נפץ הזהים במראם החיצוני לסוללות הליתיום של מחשבים ניידים – ולמעשה ניתן להונות את מכשירי השיקוף בשדות התעופה ולהכניס פצצות במסווה של סוללות.

 

לדברי הגורם: ”הפרסומים הזרים בנושא לא בהכרח מדויקים; באופן טבעי, חשוב מאוד להגן על מקורות. אם המקרה נכון, פרסום בנושא הזה, כמו שהיה אתמול ב'ניו-יורק טיימס', פוגע”.

 

הוא אמר עוד כי, ”אגף הסייבר בצה"ל מתחבר למוסד, לשב”כ ולרשות הלאומית להגנת הסייבר ואחראי להגנה ולהתקפה קיברנטי. בעיתות שגרה, המושכות נמצאות בידי הרשות, ובעיתות חירום צה"ל מנהל זאת. למעשה, צה”ל מפעיל פה מלחמה עולמית, בגלל האופי של מתקפות הסייבר. יש הרבה מאוד פעילות בממד הקיברנטי לכן זאת לחימה, ממש מערכה, יום יומית שמתנהלת מתחת לרף של לחימה אבל היא מאוד מאוד מאתגרת וזאת השתנות שגוזרת עלינו להיות טובים גם בקינטי וגם בקיברנטי וזו המציאות ולכן צה"ל מתאים את עצמו וממשיך לעשות זאת במעלה התר"ש”.

 

הבכיר סיפר כי "מידי יום מתבצעות מאות ניסיונות לבצע מתקפות סייבר נגד ישראל – מכל פינה בעולם. זה כולל מדינות, צבאות, ארגוני טרור ויחידים". עם זאת, הוא התחמק מהשאלה האם מתקפות כאלה מבוצעות גם משטח ישראל, כמו לדוגמא מערביי ישראל, וטען שהדבר נמצא בעיקר באחריות שב"כ.

 

לטענתו, "יש 'מאות' דתיים וחרדיים במערך הסייבר, אני לא רוצה לומר מספר מדויק. אנחנו רוצים להטמיע את הלימוד בנושא הזה בישיבות כבר בכיתה ט', כדי להכווין אותם למערך הסייבר".

 

בנוגע למערך הגנת והתקפת הסייבר אמר הבכיר: "מאז כניסת הרמטכ"ל לתפקיד וכחלק ממימוש המשימות שלו בתר"ש גדעון, המטה הכללי עוסק ברה ארגון הצבא כדי לתת מענה לאתגרים ולחזק את צה"ל בין היתר גם בממד הסייבר. במסגרת תהליך ההתארגנות מזה כשנתיים, בהובלת מטה הסייבר הצה"לי, אנחנו עוסקים באפיון האתגר ובהגדרת החלופות והמענה. בדצמבר הרמטכ"ל קיבל את החלטת ההתארגנות שמיד אפרט את עיקריה ובעצם יצאנו מאז ההחלטה לתהליך התארגנות מהותי בכלל גופי צה"ל.

 

האגף כבר התחיל בתהליך ההשתנות  הוא עושה תהליכים שעיקרם להפוך מגוף טכנולוגי שתומך בתהליכים מבצעיים לגוף מבצעי שמוביל התרחשות אופרטיבית- הגנה והתקפה לשם הגנה שיהיו לו יכולות טכנולוגיות מהותיות ומובילות בצה"ל ובעולם. השנה אנחנו עושים מדרגה ראשונית בהשתנות הזאת ובשנה הבאה נעשה את ההשתנות המלאה תוך התפתחות מדורגת, מדודה  אל מול האתגר המאוד מורכב הזה ואל מול המשימה להגן על צה"ל  ועל יכולותיו ולסייע להגנה בסייבר ברמה הלאומית. בסופו של דבר הרה ארגון הזה יעצים את החסינות הקיברנטית של צה"ל ודרך זה את החסינות הלאומית זה לא התארגנות שהיא סוף פסוק אלא תהליך התאמה מתמשך לאתגר הייחודי שיש לנו בממד הזה.

 

במסגרת ההתארגנות אגף התקשוב כפי שציינתי ישנה את שמו ויהפוך להיות אגף התקשוב וההגנה בסייבר. זה לא רק שינוי סמנטי של שם, תג וכומתה, אלא שינוי מהותי שבעצם מציין את כניסתו של צה"ל לעידן הדיגיטאלי שבו העימותים לא רק יכללו רכיבים קינטים אלא גם קיברנטים. בתהליך  ההתארגנות הזה אנחנו עושים גם ובונים תשתיות מאוד מהותיות, בין השאר אנחנו בונים את מוצב השליטה של הסייבר שזה עניין מאוד רציני. אנחנו בונים בצה"ל את חמ"ל סייבר שבעצם ייתן לצה"ל ולמטכ"ל את תמונת מצב על הנעשה בממד ברמה העולמית, זה בעצם פעם ראשונה שזירת מלחמה צה"לית היא זירה עולמית  כי זה ממד ששדה הקרב שלו הוא שדה קרב גלובלי. זה יאפשר לנו לתאם, לסנכרן ולנהל את המערכה ואת כל המערכות הרלוונטיות שמתנהלות בממד בצה"ל  בין מי שעוסק בהגנה בארץ וגם ברמה הלאומית, וכמובן גם עם שותפים בעולם.  החמ"ל הזה יהיה מכפיל כוח שיתרום קודם כל להגנת צה"ל ודרך זה להגנת המדינה כולה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.