בלונדון נצלה "המבורגר המבחנה" הראשון בעולם; אחד הטועמים: "זה לא עסיסי כמו בשר"

המבורגר המבחנה הוא תוצאה של ניסויים שנערכו במשך שנה בידי החוקר ההולנדי פרופ' מארק פוסט (Mark Post), ביולוג מאוניברסיטת מאסטריכט, המנסה באמצעות מחקרו להראות כיצד ניתן יהיה "לגדל" בשר בתנאי מעבדה כדי לספק אלטרנטיבה לבשר מן החי.

 "ציפיתי שהמרקם יהיה רך יותר", אמרה חוקרת המזון האוסטרי האני רצלר, שהיתה בין השניים שזכו לטעום את ההמבורגר. "יש לזה טעם חזק, זה קרוב לבשר אבל זה לא עסיסי באותה מידה. המרקם מושלם, חסר לי מלח ופלפל. מבחינתי זה בשר. זה לא מתפרק", סיכמה את החוויה.

 מבקר המזון ג'וש שונוולד, השני לטעום, תיאר את החוויה הזו כך: "ההרגשה בפה היא כמו של בשר. חסר לי השומן, זה די רזה, אבל התחושה של הביס היא באופן כללי היא של בשר. הטעם היה שונה".

 פרופ' פוסט הביע שביעות רצון מהביקורת. "זו התחלה טובה מאוד", אמר, והסביר כי הבשר מורכב ממיליארדי תאים שפותחו במעבדה. כשנשאל לגבי מכירת המבורגרים מהמעבדה בשוק, השיב: "אני חושב שיידרש לכך זמן מה, זה רק נועד להראות שאנחנו יכולים לעשות את זה".

 המדענים לקחו תאי גזע מפרה, גידלו אותם בתרבית, וגרמו להם להתפתח לתאי שריר, הגדלים בצורת סיבים. דרושים כ-20,000 סיבי שריר כאלה כדי ליצור המבורגר יחיד שמשקלו כ-100 גרם.

 את ההמבורגר עצמו הכינו המדענים לפי מתכון נפוץ הכולל תבלינים וביצים והם אף הוסיפו מיץ סלק אדום כדי להעניק לבשר צבע מפתה יותר. "ההמבורגר שלנו הוכן מתאי שריר של פרה. לא ערכנו בתאים שינויים כלשהם", אמר פוסט." על מנת שהניסוי יוכתר בהצלחה, על ההמבורגר להיות בעל מראה, תחושה ובתקווה גם טעם של בשר אמיתי".

 על פי דו"ח מארגון המזון והחקלאות של האו"ם מ-2006, החקלאות התעשייתית אחראית במידה "מאסיבית" לשינויים האקלימיים, זיהום האוויר, שחיקת קרקעות, ניצולת אנרגיה, ביעור יערות ולדלדול המגוון הטבעי.

 על פי ארגון הבריאות העולמי, ייצור הבשר הגלובלי צפוי לעלות ל-376 מיליון טונות עד 2030, בהשוואה לרמתו ב-1997-1999 שהייתה 218 מיליון טונות.

סוכנויות הידיעות

צילום: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.