בלוף ושמו שיויון בנטל – המבחן האמריקאי – טור פוליטי מאת פרשן 'יום ליום'

בלוף ושמו שוויון בנטל

מדוע לא יתמכו חברי הכנסת של מר"צ בחוק הגיוס? כיצד הפכו לתומכי החרדים* התוכנית של ראשי הישיבות  לטפל בחוק הגיוס ובגזירות שי פירון* אברהם רוזן בטור פוליטי על הנעשה מאחורי הקלעים להצלת עולם התורה

יום שני כנסת ישראל מתכנסת לדיון לילי ארוך ומייגע שסופו בצבעה שנערכת בבוקרו של יום שלישי. בכנסת קוראים לזה 'לילה לבן'. אבל אין ספק כי את עוצמת המחאה כנגד גזרת הגיוס סיפקו חברי הכנסת החרדים. זה החל בשעה 11:00 בלילה בשעה שהשר פרי עלה להציע את חוק  השוויון בנטל כל חברי הכנסת החרדים ש"ס ויהדות התורה עזבו את האולם. הם פנו לכניסה למליאה שם הם ארגנו מניין שכלל אמירת פרקי תהילים סליחות ותקיעת שופר. הסדרנים ואנשי משמר הכנסת התרגשו אבל צלמים שהגיעו למקום לא הורשו לצלם.

במהלך הערב עלו בזה אחר זה חברי כנסת מכל סיעות הבית לנאומים בני שש דקות בו הם מבעים את ההסתייגויות שלהם מהחוק. הבאתי לפניכם מספר נאומים ובסופו של כל נאום מבחן אמריקאי קצר.

נאום 1

" את חושבת שלימוד תורה – – – חברת הכנסת גלאון, עם ישראל קיים אלפי שנים בזכות לימוד התורה. אם לא היינו לומדים תורה בגלות במשך אלפי שנים, לא את היית פה ולא אני הייתי פה" .

 1. ח"כ ישראל אייכלר
 2. ח"כ יעקב ליצמן
 3. ח"כ יעקב מרגי
 4. ח"כ יצחק כהן
 5. אף תשובה אינה נכונה

נאום 2

"קורים דברים בצבא. החוק שלכם איננו כן, כי אתם לא עושים את חשבון צה"ל. האם היום הדבר החשוב ביותר במדינת ישראל לעשותו זה ללכת לגייס אנשים שאינם רוצים להתגייס, ואתם יודעים, על-פי חישוב העלות שלכם, שהדבר הזה יעלה מיליארד שקלים למדינת ישראל. אני לא בטוח שהצבא, יש לו צורך בסד"כ שקיים היום או בסדרים של הסד"כ שקיים היום"

 1. ח"כ יצחק וקנין
 2. ח"כ ניסים זאב
 3. ח"כ משה גפני
 4. ח"כ מאיר פרוש
 5. אף תשובה אינה נכונה

נאום 3

" לילה טוב, אני אחזור על כמה דברים שאמרו. אני מודה ומתוודה כבר מעכשיו, אבל ככה חשוב לי להגיד במקובץ.
אני אדבר בהתחלה למה המתווה  הזה הוא רע מאוד בעיני, ואני לעומת זאת אציג  אלטרנטיבה. אז כמו שאמרו פה חברות וחברים, חכמות וחכמים, עם הרבה מאוד נתונים ונקודות חשובות, המתווה מצליח להיות גם לא יעיל, לא ישים, אין בו צורך מבחינת הצבא. גם ריק מתוכן, אבל באותה עת מחרחר מלחמה ומנותק מהמציאות  … מעל לכול, אבל, אני חושבת שמה שיפה, זה באמת עד כמה אין בו שמץ של שוויון".

 1. ח"כ יעקב אשר
 2. ח"כ אריה דרעי
 3. ח"כ אלי ישי
 4. ח"כ מנחם אליעזר מוזס
 5. אף תשובה אינה נכונה

באם בחרתם בתשובה 5 בכל המבחן אכן צדקתם להלן התשובות את הנאום הראשון נשא השר חה"כ נפתלי בנט. את הנאום השני נשא ח"כ אילן גילאון ממר"צ ואת הנאום השלישי נשאה ח"כ מרב מיכאלי ממפלגת העבודה. אתם לא מאמינים אבל רבים מחברי הכנסת בטוחים שמדובר בהצעת חוק לא אמתית לא ישרה ולא כנה. והדברים נאמרו אצל חלקם הגדול מתוך הכתוב זאת אומרת השעה המאוחרת לא היא זה שגרמה להם להגיד את הדברים.

בשעה ששמעתי את נאמו של ח"כ אילן גילאון ממר"צ לא האמנתי לרגע חשבתי שאני לא שומע טוב אולי לא מזהה את הדובר אבל הנה הנאום המלא כפי שהוא מובא בפרוטוקול הכנסת  וכך פותח אילן גילאון את הנאום שלו:" אני מאוד התרשמתי מהנאום שלו. שמעתי לפחות שלוש פעמים שהוא גאה, והוא קינח ואמר שהוא אוהב את השר פירון. הוא גאה. יש לו מקום לבוא. אבל אני לא גאה בחוק שלכם. אני אצביע נגד החוק שלכם. אני אצביע נגד החוק שלכם קודם כול משום שאתם בעצמכם לא מתכוונים לחוק שלכם. אתם יודעים שהחוק שלכם לא ממשי. גם אין לכם שום כוונה לקיים אותו. עד כדי כך אין לכם כוונה, חברים, שאתם נותנים את פרק הזמן המספיק כדי שגפני – אתה יכול להיות רגוע, עוד שלוש שנים לא ברור מה יקרה כאן.

אבל אני לא אצביע בעד החוק הזה קודם כל משום שאין בו כנות, שיש בו כל כך הרבה פרצות, ולשאלתך למה ישיבות ההסדר פטורות מן העניין הזה או עושות את השירות המקוצר שלהן, זה משום שהן במסגרת אחוות ה"אחוקים" שקיימת בתוך הממשלה, ואתה לא נמצא שם. לא תחשדו בי שחסכתי שבטי מן הפוליטיקה החרדית ומן התשלומים שניתנו לחרדים בעבר, אבל מעולם לא חשבתי שתמיד צריך למצוא ציבור לחבוט בו. כשאין ערבים, יש חרדים, ובהם חובטים כי זה פופולרי.

החוק שלכם איננו חוק. הוא לכל היותר זיקוק די-נור שיכבה באותה מהירות שאתם מדליקים אותו כי אתם יודעים שהחוק שלכם עבר זמנו, השר פרי. ועבר זמנו משום שאני מקווה שאנחנו הפכנו למדינה קצת יותר נורמלית. כי הוויכוח הזה, לפני 20 שנה, ודאי היה ויכוח שהיה אולי גם מעורר אצלי איזושהי שאלה מה לעשות עם הדבר הזה, כי אז היינו עדיין כל העם צבא, לפני 30, 40 שנה. אבל לאט-לאט קורים דברים

קורים דברים בצבא. החוק שלכם איננו כן, כי אתם לא עושים את חשבון צה"ל. האם היום הדבר החשוב ביותר במדינת ישראל לעשותו זה ללכת לגייס אנשים שאינם רוצים להתגייס, ואתם יודעים, על-פי חישוב העלות שלכם, שהדבר הזה יעלה מיליארד שקלים למדינת ישראל. אני לא בטוח שהצבא, יש לו צורך בסד"כ שקיים היום או בסדרים של הסד"כ שקיים היום.

לא רק זה, הרמטכ"ל מדבר על סד"כ חדש, על חזית חדשה. לכן, מה אנחנו מדברים כאן? אנחנו מנסים לייצר קיטבג-קאדר? סנג'ור מיותר, שיש בו רק דבר אחד כדי להיות כסות לכול, השר פרי? הביטחון תמיד היה מפלט לכל דבר. עכשיו, שוויון בנטל הוא מפלט לכל דבר. השר פרי, שוויון בנטל יכול להתחולל במקום שיש שוויון. אבל אני רוצה להגיד לך שגם מי שנושא בנטל, קח את הדרוזים, קח את הבדואים – תראה כמה הם שווים בתוך החברה הישראלית.
 ואז תענה לעצמך אם הדבר הזה הוא לא מעבר להבל ורעות רוח, וימיו כל כך קצרים.

אבל אתם, היות שאתם יודעים שהדבר הזה הוא לא הנכון, והוא לא אמיתי, ואין לכם בו צורך, אתם עושים בו שימוש כקרדום, ואני אומר: אני מחבר את עזות המצח שיש לקחת את הנושא הזה, עם הנושא של המשילות. וקם חבר כנסת, תסלחו לי, שרק לפני פחות משישה חודשים הודיעה לו אראלה ממפעל הפיס שהוא נבחר לכנסת, והוא כבר נותן לנו כאן אחוזי חסימה חדשים."

זהו הנאום של ח"כ אילן גילאון ממר"צ לא נגענו בדיוק כפי שהוא מופיע בפרוטוקול הכנסת מר"צ שהובילה מאבק כנגד החרדים מבינה היום כי זה לא מאבק רק נגד החרדים וכי הקואליציה החדשה מבית נתניהו -בנט -לפיד תוביל את ישראל למחוזות חדשים.

היום שאחרי הגיוס

במערכת הפוליטית ובעולם הישיבות כבר מדברים על היום שלאחר העברת החוק. ש"ס לא דוגלת בסיסמאות יו"ר התנועה ח"כ אריה דרעי אמר לי כי ש"ס לא בנויה על גימיקים היא מביעה את המחאה היא הצטרפה לכל המהלך של אגודת ישראל ושיתפה פעולה הן בעצרת המחאה מחוץ למליאה אולם במעמד אחד ש"ס לא השתתפה במעמד הקריעה.

זה לא שש"ס חושבת כי לא מודבר כאן ביום עצוב חברי הכנסת של ש"ס הבהירו כל אחד בדרכו וכל אחד בשפתו כי מדובר ביום שחור חלקם הגדירו את זה כיום בו נחרב הבית. אלא  שהטיב להגדיר זאת ח"כ בכיר בש"ס "קריעה עושים רק כשמת כבר מוטל לפניך" עד כה מדובר רק בקריאה ראשונה מסביר הח"כ הבכיר כשזה יגיע לקריאה שניה ושלישית נראה…

אולם באם אני מבין נכון בציבור הספרדי נושא הקריעה הוא מורכב ולא מוכנים לרדת עד לשם.

אבל עד שיעבור חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית  בינתיים מדברים בעולם הישיבות על הסכנה שכבר עתה מאיימת להרוס ישיבות שלמות מדובר בגל גזרות חדשות מבית מדרשו של שי פירון. בעולם הישיבות רואים בחומרה רבה את פעולותיו של פירון בתוך משרד החינוך. פירון מתנהל בתוך משרד החינוך כמו פיל בחנות חרסינה. אגב לתחושה הזאת אני מקבל אישור מעובדי משרד בכירים שחשים כי השר פועל בתוך משרד החינוך כמנותק מהמציאות.

בכירי עולם התורה כינסו ישיבה חשאית ובפניהן הופיעו חברי כנסת מיהדות התורה וש"ס. נושא אחד שעלה שם הוא הפעלת חרם של תרומות למדינת ישראל.

למדינת ישראל יש תורמים רבים מרחבי העולם מדובר ביהודים רבים המעברים לקופת המדינה מיליוני דולרים בכל חודש. הכסף מוזרם לתחומים שונים כמו בריאות רווחה חינוך ביטחון מורשת יהודית ועוד. התורמים האלו מודבר במיליונרים המקיימים קשרים אדוקים עם ראשי ישיבות רבני קהילות בתפוצות ומקובלים שונים. אלו החלו כבר להפעיל את כל כובד משקלם למניעת תרומות למדינה הסיבה התנכלות ללומדי התורה.

אישור לדברים קיבלתי השבוע לפני מספר ימים טלפן אחראי העוסק בגיוס משאבים עבור אחד מהארגונים של המדינה  לארגן ערב ייחודי בקהילה בפאריז האחראי מהסוכנות יושב בירושלים וניסה לתאם אם פילנתרופים שונים הוא נתקל בסירוב כזה שכבר זמן לא שמע אחד מהם ביקש ממנו לבהיר כל עוד בישראל יתנכלו לעולם הישיבות לכאן שלא תגיעו נאמר.

המטרה היא הרחבת החרם והאפשרות גם לחבל בדינרים יוקרתיים הנערכים בארה"ב.

ולסיום בין הזמנים וחובת לימוד תורה

כאב לילדים ראיתי בבית הכנסת שלי את המנשר הזה ומצאתי לנכון לשתף את הקוראים בו :"נמצאים אנו בימי בין הזמנים יוזמה ברוכה של גדולי תורה בהודעה לציבור ההורים חובה להורים לדאוג שבניהם ילדי התשב"ר יעסקו בתורה מידי יום בבין הזמנים חובת הלימוד היא הלכה פסוקה בשו"ע הלכות מלמדים סימן רמה "יושב ומלמדם כל היום וקצת מהלילה כדי לחנכם ללמוד ביום ובלילה". " לא יבטלו התינוקות כלל חוץ מערב שבת וערב יום טוב בסוף היום". " אין מבטלין התינוקות אפילו לבנין בית המקדש"

לכן חובתם ההלכתית של כל ההורים לדאוג ללימוד התורה של בניהם בימי החופשה שאין העולם עומד אלא בהבל פיהם של תינוקות של בית רבן!

הכותב הינו סגן עורך ופרשן פוליטי בעיתון 'יום ליום'

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.