"בלי טלפונים": משרד הבריאות נגד "איחוד הצלה"

משרד הבריאות הורה לארגון איחוד הצלה״ להפסיק את הפצת מספר החירום שלהם כדי לאפשר לכל הפניות הדחופות להגיע אל מוקד 101 של מד"א

משרד הבריאות הורה לארגון רפואת החירום החרדי ״איחוד הצלה״ להפסיק את הפצת מספר החירום שלהם כדי לאפשר לכל הפניות הדחופות להגיע אל מוקד 101 של מגן דוד אדום.

 

משרד הבריאות פרסם חוזר מנכ"ל המסדיר את נהלי העבודה ושיתופי הפעולה בין ארגון מגן דוד אדום לארגון איחוד הצלה וזאת במטרה לייעל ולמקסם את פעילות כונני החירום במדינת ישראל לטובת כלל הציבור.

לפי הנוהל עליו סוכם בשיתוף פעולה של 2 האירגונים, כונני האיחוד הצלה יופעלו במסגרת מוקד הכוננים הלאומי המופעל על ידי מד"א.

הכוננים יוזנקו באמצעות מוקד מד"א אשר תאתר את הכוננים הקרובים ביותר למקום האירוע בלא קשר לשייכותם הארגונית.

במקביל יתבצע חיווי למוקד איחוד הצלה אודות כונני הארגון שאותרו, והמוקד ייצור קשר עימם ויבדוק יציאתם לאירוע ויעביר המידע למדא לצורך הזנקתם והעברת פרטי האירוע אליהם.

לצורך כך באחריות מדא לפתח אפליקציה משותפת שיפעל כמוקד מידע משולב ועל שני הארגונים לבצע התאמות נדרשות לאפליקציה שתאפשר הפעלת הכוננים במתכונת זו.

במטרה לייעל את התהליך ועל מנת שכל פניות החירום ינוקזו דרך מוקד הכוננים הלאומי, סוכם על דעת הצדדים כי איחוד הצלה יחדל מפרסום ציבורי ופומבי של המוקד שלו.

ככל שתתקבל קריאת חירום במוקד איחוד הצלה, המוקד יעביר את הפרטים למוקד מדא ובמקביל יאתר כוננים של איחוד הצלה ויזניקם לאירוע.

משרד הבריאות יפקח על הפעלת ההסדר למול מדא ואיחוד הצלה. לצורך כך יקבל המשרד דיווח מפורט אודות היקף האירועים, ונתונים נוספים הנדרשים לביצוע בקרה.

בכדי למנוע פגיעה בחיי אדם, עד להטמעת האפליקציה, מוקד מדא יפנה באופן יזום למוקד איחוד הצלה בכל אירוע החייאה ושל מחוסר החייאה מוקד מדא יפנה למוקד איחוד הצלה לצורך איתור של עד 2 כוננים נוספים לצורך הגעה למקום האירוע.

חוזר מנכל זה גובש לאחר דיונים משותפים שיזם משרד הבריאות יחד עם כל הצדדים במהלך החודשים האחרונים, מתוך הערכה הדדית וכבוד משותף של מדא ואיחוד הצלה כשלנגד עיניהם הצלת חיי אדם בלבד.

שר הבריאות הרב יעקב ליצמן בירך את מדא ואיחוד הצלה על פועלם החשוב להצלת חיי אדם ועל הנכונות וההסכמה של שני הארגונים לשיתוף פעולה ביניהם ביישום המתווה ובהפעלת הכוננים.

סביב המוקד החירום מתקיים מאבק של שנים בין שני הארגונים כאשר באיחוד הצלה טענו שהארגון הלאומי ״מגן דוד אדום״ מדיר אותם מקריאות ובכך מסכנים את חייהם של אזרחים רבים כאשר אין בידי אלפי המתנדבים של איחוד הצלה את המידע המספק.

רק לפני כמה ימים השלימו בארגון איחוד הצלה בניית מוקד ארצי מושקע וחדיש באופן חסר תקדים יחסית לכל מוקדי החירום בישראל בבית איחוד הצלה שנמצא בסמוך לבית מד״א בכניסה לעיר ירושלים.

 

אך היום כאמור, מתפרסם שמשרד הבריאות הורה לאיחוד הצלה להפסיק את פעילות המוקד, ולא לפרסם יותר את מספר החירום של הארגון. כמו כן, מחייב משרד הבריאות את מגן דוד אדום לעדכן באופן מיידי ומלא את כונני איחוד הצלה על מקרי חירום מיד עם קבלת הפנייה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.