בלי פריימריז: נתניהו נבחר ליו"ר הליכוד

בית הדין של מפלגת הליכוד ביטל את הפריימריז לראשות המפלגה וזאת בשל העובדה כי איש לא הגיש את מועמדותו מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. האם נתניהו הפסיד או הרוויח מביטול הפריימריז? {גול עצמי}

בית הדין של הליכוד דן היום בהרכב מורחב בעתירה נגד החלטת ועדת הבחירות של הליכוד לקיים פריימריז לראשות המפלגה ב־23 בפברואר, אף שאיש לא נרשם להתמודדות מלבד ראש הממשלה בנימין נתניהו. העתירה התקבלה, והבחירות המיותרות לראשות הליכוד התבטלו.

ההחלטה מגיעה בעקבות הביקורת הציבורית והעובדה שבמערכת הפוליטית מתחו ביקורת על החלטת ועדת הבחירות של הליכוד לקיים את הפריימריז ולהציב פתקים לבנים לצד הפתקים עם שמו של בנימין נתניהו – כשלמעשה אותם פתקים לבנים לא נספרים מאחר שהם נפסלים.

האם ביטול הפריימריז טובים לנתניהו? הפרשן הפוליטי מתי טוכפלד מישראל היום טוען כי העתירה לבית הדין של הליכוד, אף שנעשתה על ידי מתנגדי נתניהו, בסופו של דבר משרתת אותו, וזאת מפני שהוא הוכרז כמנצח באופן אוטומטי וכך לא יוכל גורם כלשהו בעתיד לטעון כי הוא מעוניין בבחירות פנימיות ולעתור לשם כך לבית הדין – מכיוון שההחלטה לבטל את הפריימריז נעשתה על ידי בית הדין עצמו.

העתירה נעשתה בעקבות החלטת ועדת הבחירות של הליכוד עליה דיווחנו בתחילת השבוע כי הבחירות יתקיימו בכל מקרה, כאשר מתפקדי הליכוד יצביעו בין פתק עליו ייכתב שמו של בנימין נתניהו לבין פתק לבן. הבחירות צפויות להיערך כבר בתחילת חודש פברואר הקרוב.

בישראל היום דווח כי נתניהו פנה לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה לקיום הפריימריז למרות שאין עוד מתמודד חוץ ממנו לתפקיד לאחר שגורמים בליכוד אמרו: "יש לאפשר למתפקדים לממש את זכותם הדמוקרטית ולהצביע. אפשר לראות זאת גם במודל של הרשויות המקומיות שבהן גם כאשר יש מועמד יחיד מתבצע הליך דומה".

בליכוד הוסיפו וציינו כי "בסופו של התהליך יש לייצר בחירה ברורה שלא משאירה פתח משפטי לפריימריס נוספים". בנושא התקציבי אמרו כי ייבחנו אפשרויות להוזלת העלויות כמו פחות שעות הצבעה ומספר קלפיות נמוך. כזכור, אתמול בשעה 12 בצהריים נסגרה ההרשמה להתמודדות לתפקיד של יו"ר תנועת הליכוד – מפלגת השלטון של ישראל בשנים האחרונות. המתמודד היחיד שהגיש את הטפסים על מנת להתמודד לתפקיד זה, הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מוקדם יותר השבוע דיווחנו כאן כי בכירים במפלגה דורשים כעת שלא לקיים את תהליך הבחירות המיותר הזה, ובכך לחסוך מיליוני שקלים לקופת המפלגה. שרים בכירים במפלגה כבר בקשו לבחון אפשרויות חלופיות לקיום הפריימריז ולהכריז מראש על בנימין נתניהו כמי שיעמוד ברשות הליכוד גם בבחירות הבאות.

אלא שיש החוששים כי כאשר יתקרבו לבחירות יבוא מתמודד כלשהוא וידרוש לקיים את הבחירות לראשות המפלגה כפי הנדרש על פי חוקת המפלגה. כמו כן, יש הטוענים כי נתניהו ירצה בקיום הפריימריז על מנת לייצר לפחות מראית עין של דמוקרטיה במפלגת השלטון.

האפשרויות הנבחנות כעת הן: או הכרזה על בנימין נתניהו כיו"ר הליכוד בבחירות הבאות כולל חוות דעת משפטית אשר תמנע קיום בחירות נוספות לתפקיד רגע לפני הבחירות, או קיום הצבעה פורמלית במהלכה יתבקשו מתפקדי הליכוד לבחור האם הם בעד המשך כהונת נתניהו או שהם מתנגדים לה.

יצוין כי לנתניהו חשוב מאוד העובדה שיש הליך של בחירות פנימיות במפלגתו. כאשר שכנע את חברי המרכז לתמוך בהצעתו להקדמת הפריימריז אמר להם כי "ללפיד אין פריימריז, לליברמן אין, ליהדות התורה אין פריימריז, לאריה דרעי אין פריימריז ולמשה כחלון אין פריימריז. לא נשאר אף אחד כמעט חוץ מהליכוד".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.