בלעדי: תגובת הגר"ש מרקוביץ על התקרית – האזינו

הגאון רבי שמואל מרקוביץ ראש ישיבת פונוביז. הגיב על התקרית הצהריים שפורסם כאן לראשונה. בשיחה שנשא למאות תלמידים, השיחה נמסרה בפני 800 בחורי פוניבז:

הרב מרקוביץ פתח בדבריו: "יש לנו סייעתא דשמיא בלתי רגילה, ע"י שנאה מנסים לפגוע בישיבה שמרן הרב אלישיב פסק שהיא היא פוניבז האמיתית, התשובה שלנו לשנאה הזו -חיזוק עד יום הדין". הרב המשיך: נפל דבר בישראל, מרן הגרי"ש אלישיב אמר שזאת הישיבה והוא פסק לזכותנו, הרב שך ז"ל גם אמר את הדברים האלה, אותו דבר, אז המקום קיים בזכותכם, צריכים לדעת האמת, שהחינוך שאתם מתחנכים זאת האמת".

הרב מרקוביץ לא חסך לשונו מהשונאים והגיב: "וחייבים להגיד יש אנשים שנקראים "שונאים" וצריכים להשמיע את זה לשרי האלפים ושרי המאות, האשמה היא בכל המערכת שרודפת את לומדי התורה והמתפללים, זה הפירות שכולם סובלים מהם, הם אומרים שאנחנו לא, זה שקר".

"אבל עכשיו חודש אלול באלול העולם נעצר, הכל משתנה באלול, כל תפילה זה תפילה, וכל סדר זה סדר, וכל מה שאדם עושה זה דבר אחר, המעשה הזה שקרה ולא הצליח, זה לא יעזור לאף אחד, לא שם הדבר, אם אנחנו נקראים בעלי תורה במקום הזה, אז כל מה שאחרים אומרים זה לא אמת, וכמובן תיקון כולם צריכים וזה נוגע לכולם", ר"י פוניבז הוסיף ואמר כי "לנו יש ברוך ה' לומדים בכוח בריתחא, יש לנו עולם של רוחניות, וזה אסור לקלקל, וצריכים לדעת שהמקום הזה הוא בזכותנו".

האזינו להקלטה מהצהריים של הגר"ש מרקוביץ:

עוד דבר הוסיף: "צריך לדעת שאלול אומר שזה הדבר, והזכרנו שכל יום ויום זה שלב בסולם, יש ניסיונות לכל אחד, ניסיונות החיים הפשוטים וזה שייך לכל אחד, הדביקות בתורה ורוחניות צריכה להיות כמו קודם, ואסור שיהיה אפי' שעה אחת שלא נראה שזה אלול, הקב"ה שומר את לומדי התורה, כולנו יודעים, שהס"ד מלווה אותנו כל הזמן, וניכר לעין, גם זה נכלל שנמשיך לפרוח ולגדול מעלה מעלה להיות לומדי תורה וכל בנייך לימודי ה', שכל אחד יהיה עובד, וברוך ה' זה מצליח, גדלים פה בישיבה ומתעלים".

לסיום אמר שכל אחד חייב לדעת כי כי יש עליו אחריות: "לכל אחד יש אחריות על האלול להיות אלולדיג בלי דברים ומחשבות אחרות לגמרי. וזה מה שבאתי לומר, האנשים האלו הם לא החינוך של הישיבה, וזה נגד התורה, כל אחד יידע שהמקום הזה ימשיך, חובתינו לגדול, יש ניסיונות בחיים, ותמשיכו לגדול ולפרוח ביראת שמים שיהיה ניכר על כל אחד שהוא תלמיד של המקום פה, ונזכה לגדול ולהתפתח הלאה, ונקווה שהסיבות לא יהיו סיבות, וכל אחד יעשה חשבון במה הוא טעה שהדברים הללו קרו, ועי"ז ימנעו מלעשות דברים כאלו".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ד' יהיה בעזרכם לאורך שנים ארוכות וטובות.
  שנה טובה כתיבה וחתימה טובה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. ממממה קורה לכל 'הרבנים' שם הכל תקין?
  הכבוד מחרפן הא.??

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב