בלעדי • הרב רצון ערוסי המועמד לרבנות הראשית – מדבר • "אני לא יכול לגשת לגר"ע יוסף" • "ההתערבות של בית המחוקקים ובית המשפט בענייני הרבנות הראשית – מסוכנת" • ומי הם התומכים בו? ראיון וידאו מיוחד

אחרי כישלונו המוחלט של הדיל עמאר-סתיו, והבנה כי הגר"ש עמאר כבר לא ישמש שוב כרב הראשי בישראל בשל מגבלות החוק, התחדשו כמה שמות של רבנים ספרדיים ידועים שהצטרפו למירוץ לרבנות הראשית, לכס הרב הספרדי.

בין השמות שהועלו השבוע, השם המוכר ביותר ואחד מאלה שיש להם לובי שלם מאחוריהם, הוא הרה"ג רצון ערוסי, רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית.

בראיון וידאו בלעדי ל'קוקר', חשף הרב ערוסי מה הביא אותו להכריז רק השבוע על מועמדותו, והתריע מפני ההתערבות "המסוכנת", לדבריו, של הכנסת ובית המשפט בהליך בחירת הרבנים.

צפו בראיון הוידאו המלא:
https://vimeo.com/68657083
-מדוע החליט הרב להכריז על מועמדותו לרבנות הראשית רק עתה?
"כיון שאני מאד שקול וזהיר בכבוד הרבנות, וכיון שאני רואה שההתמודדות סביב המשרה החשובה הזו הגיעה למצב של שפל, החלטתי שאני מקבל על עצמי קבלות מסוימות, וביניהן – שלא אכריז על מועמדותי אלא כשאהיה בטוח שהרבנים המכהנים כיום כבר לא יתמודדו שוב, ולכן נהגתי כך, למרות שאתה צודק שזו החלטה מאוחרת במידה מסוימת".

"אני מועמד בלי גב פוליטי"

-מי הם התומכים של הרב? ש"ס? הבית היהודי?
"לא. אני אפתיע: אולי אומרים שאני נאיבי, ואולי צודקים בכך, אבל אני מועמד בלי גב פוליטי. אינני מזוהה עם גוף פוליטי מסוים. באורחות חיי אני של כולם: העולם החרדי, העולם הדתי ואפילו של העולם הלא דתי, ושל כל העדות. עובדה היא שבאורחות חיי אני מתנהל באורחות חיים חרדיים, ועובדה היא שאני מחובר לעולם הדתי לאומי ואף לעולם הלא דתי, כבר עשרות בשנים.
"אני רב העיר קריית אונו, בה יש רב עיר אחד, ואני מבקר בה בכל בתי הכנסת. התנהלותי אינה לצורך בחירות, אלא אני תמיד רואה עצמי כרב של הכלל. אין לי גוף פוליטי, ואני מתמודד כרב לא סקטוריאלי, אלא כרב שמעונין להציל את כבודה של הרבנות, רב שנאמן לתורת ישראל, ושיודע שמטרתו להביא תורת ה' לכל יהודי. גם למי שלא מבקש – צריך לגרום שאורה של תורה יגיע אליו".
-האם הרב רואה את עצמו כמועמד חרדי או דתי לאומי?
"כמו שאמרתי, אני רואה עצמי מועמד של כולם, כי אני מחבר בין כל העולמות, וזו אינה סיסמה. כל מכיריי יודעים שאני כך מתנהל כל השנים. מזה 22 שנה אני מקיים כנסים עולמיים לדיני ממונות על פי התורה, אליהם  מגיעים גדולי הרבנים מהעולם החרדי ומהעולם הדתי לאומי, ואף משפטנים לא דתיים שמזדהים עם משפט התורה.
"ברמה האישית, יש לי קשר אמיץ עם מרן הגר"ע יוסף אך מטבע הדברים איני פונה בשעה הזו לעניין הזה, כי אני שומע דרך התקשורת שלפחות שלושה מבניו טוענים לכתר, ואני שומע שגם הגר"י דרעי, שגם הוא מחותן עם משפחת הגר"ע והוא אחיו של אריה דרעי גם טועם לכתר, וכן הרב בנימין אטיאס, אחיו של אריאל אטיאס. אם כן, איך אוכל בנסיבות כאלה לגשת אל הגר"ע, להציע את מועמדותי ולבקש את ברכתו? אני מעריך את הגר"ע מאד, בעיניי הוא גדול הפוסקים בימינו, אך זה לא מעשי עבורי לבקש את ברכתו".
הרב ערוסי מוסיף ואומר כי "אמנם הגר"ע תמיד מחליט לגופו של עניין, אך מאד קשה לאחד כמוני להעמיד גדול בישראל בפני מצב כזה, שבניו רוצים ומעוניינים בתפקיד והם גדולים בתורה, ואני מעמיד בפניו את עצמי להתלבט ביני ובינם. אסור לי להביא אותו לאיזו שהיא דילמה לבחור ביני לבינם. אמנם, אם אחרים יציעו לו ואם מרן יגיע למסקנה שבנסיבות הקיימות יש צורך במועמד של פשרה, כי הבחירות האללו הידרדרו לשפל המדרגה ונוצרה סכנה למעמד הרבנות, אזי זו גדלותו, ואני חושב שזו תהיה ברכה לכל עם ישראל".

"התערבות הכנסת ובית המשפט ברבנות הראשית – מסוכנת"

-מה דעת הרב על הדילים והפוליטיקות המלוות בחודשים האחרונים את הבחירות לרבנות?
"אני נאנח כשאני שומע שאלות אלה. מזה שנים רבות התרעתי על שתי סכנות: האחת, הפוליטיזציה של הרבנות, והשנייה, חקיקות יתר הקשורות לעולם הקרבנות. אנחנו הרי חיים במדינה אזרחית, לא מדינה הלכה, שבסיסה הוא חוקי. אז נכון שלרבנות יש תשתית חוקית, אך מאחר והרבנות אמורה לפעול על פי תורת ה' – יש להימנע ככל האפשר מהתערבות של מחוקקים בהתנהלות הרבנים עד כמה שאפשר, כי זו מעורכות מאד מסוכנת. כמו שמעורבות של בית המשפט מסוכנת לרבנות, כך מעורבות בית המחוקקים מסכונת. אם אבחר, אני רוצה לכנס לובי של ח"כים דתיים, ולהקנות להם את התובנות עד כמה צריך למעט בחקיקה בענייני הרבנות.
"כמו כן, הפוליטיזציה היא אם כל חטאת בעולם התורה. אם אנו נאלצים לקיים מסגרות פוליטיות כדי לקיים את עולם התורה ואת שירותי הדת בישראל, זה הכרח שלא יגונה, אבל שאנו נשתמש במהלכים הפוליטיים ברמה מאד לא יפה בכל מה שקשור לבחירות למוסד הרבני הנעלה – הרבנות הראשית לישראל?? אני חושב שאחריות גדולה מאד רובצת על מי שעושה כך".
-מהן תכניות הרב בשביל לקדם את מועמדותו?
"מטבע הדברים, האנשים אשר רוצים שאתמודד פונים לאנשים החברים בגוף הבוחר, ומציגים את מועמדותי לפניהם. אם אותו אדם החבר בגוף מעוניין לשוחח עמי, אבוא אליו בכבוד. אם אהיה מוזמן אליו – לא הייתי רוצה את זה – ולא מטעם כבודי האישי אלא בגלל כבוד הרבנות – אבל כיוון ששאר הרבנים המתמודדים כבר התנהלו בדרך כזו והם פוקדים את החברים בגוף הבוחר אחד לאחד, אז אם אחד מהגוף יבקש שאבקר אצלו אני מוכן לעשות זאת, על מנת שיידע את מה אני מייצג, ושיעמוד על ייחודי וייחודיות דרכי ומה אני רואה ברבנות הראשית. אם אכן ישתכנע, והייתה זו ברכה".

-מי הם העומדים מאחורי הרצת מועמדותו של הרב?

"ישנו ועד פעולה מגוון למדיי, שהולך ומתרחב, הכולל אישי ציבור וגם רבנים מכל החוגים והעדות. כעת הם עושים חלוקת עבודה בה איני מעורב עד לקטנות, והם מתחילים כבר לפעול".

-תודה רבה לכבוד הרב.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אדם ישר דרך וישר לב. אוהב את הבריות, משכיל, מפוכח, בעל ידע תורני עצום, פוסק צדק, מקרב לבבות. מי ייתן ומוסד הרבנות יזכה למנהיג שכמותו,

  אלון |
  הגב
 2. רב משכמו ומעלה נאה דורש ונאה מקיים

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. ענק שבענקים. בכל ביתי נאמן הוא.
  הלוואי ונזכה לכך.

  eran.mailbox@gmail.com |
  הגב