במחיצתם. סוכות אצל גדולי ישראל וראשי הישיבות. פרויקט חג ענק

שמחת בית השואבה בחזו"א 5. הנגיד רכניץ במיר. המסע של הגר"ח לירושלים. ואהרל'ה סמט אצל ר' שלום בער. כל הפרטים.

בפרוס עלינו חג הסוכות עקבנו מקרוב אחר הנהגותיהם של גדולי ישראל וראשי הישיבות בנטילת ד' מינים ובישיבה בסוכה. קבלת קהל, שיעורי תורה, שמחות בית השואבה וביקורי חג, גם הם בסדר יומם של ראשי הישיבות.

למגזין חג הסוכות של קוקר –  הקליקו כאן

מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן
מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן מקבל אתרוגים בימים שלפני סוכות מכל זן חזו"א, מרוקאי ותימני. בברכה מברך על אתרוג מזן חזו"א עם פיטם. וכן לולב מקבל שני מינים ובאחד מהם מברך.
לאחר תפילת שחרית לפני הלל נכנס לסוכתו ושם מברך על הארבעת המינים וכן המתפללים בביתו מברכים על הלולב שלו ולאחמ"כ מנענע את כל האתרוגים ובהלל והושענות לוקח כל יום אתרוג אחר שבוחר.
בשנים עברו מרן ראש הישיבה היה מגיע לבית חתנו הגאון רבי זאב ברלין ראש ישיבת גאון יעקב כדי לאגוד את הארבעת המינים. בשנה שעברה הגיע הרב ברלין לבית הגראי"ל. כמידי חג מקבל קהל לאחר תפילות מנחה ומעריב אז מאות עוברים לקבל את ברכתו.

כיצד יראה סוכות תשע"ה במעונו של מרן ראש הישיבה עדיין לא ידוע, אך כפי המסתמן כעת בחול המועד יגיע לשמחת בית השואבה במוצאי יו"ט לשיכון ה' בבית הכנסת המרכזי בראשות תלמידו המרא דאתרא הגאון רבי מרדכי בונים זילברברג. כמו"כ עורך ראש הישיבה שמחת בית השואבה במוצאי יו"ט בסוכתו כאשר אומר את השיר המעלות הראשון והאחרון, במקום נמצאים בני משפחתו ותלמידים רבים. מדי שנה היה משתתף במעמד שמחות בית השואבה של 'עזר מציון' ו'אנחנו וצאצאינו'. מקורביו מקווים שכך גם יהיה השנה.

מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי
שמחת החג אצל הגר"ח קנייבסקי מתחילה בכל יום כשהגר"ח משכים לפנות בוקר ללימוד היומי לפני התפילה. את התפילות יתפלל ככה"נ בביהכנ"ס 'לדרמן' לאחר הגשר שנבנה עבורו.
הגר"ח מקבל קהל זמן רב מהרגיל בימי חול המועד בשל הקפדתו לא לכתוב אפילו חידושי תורה בימי החג. השנה יציינו את יום היארצייט השני לרבנית בת שבע קנייבסקי ע"ה. הגר"ח יעלה לקברה לאחר שבת בראשית.
באחד מימות חול המועד צפוי הגר"ח לעלות לירושלים שם היה נוהג במשך השנים לפקוד את מעונו של חמיו מרן הגרי"ש זצ"ל. הגר"ח צפוי לשאת תפילה ברחבת הכותל המערבי, לבקר בבתי נגידים ובמוסדותיו של הגרי"מ דרוק.

צמד המנגנים מאיר אדלר ואהרל'ה סאמעט שבים לאחר שנים לזירה הליטאית. בישיבת 'עטרת שלמה' החדשה של הגרש"ב סורוצקין במושב 'שדי חמד' הזמינו את הצמד לנגן בשמחת בית השואבה שתתקיים ביום ראשון ג' דחוה"מ בהיכל הישיבה.

בעל המנגן יואלי מרקוביץ ועמיתו שי'עה דווידוביץ נשכרו ע"י מוסדות 'עטרת שלמה' לנגן בשרשרת אירועים אותם מקיימים המוסדות כשבראשם יבלוט האירוע המרכזי לאברכי כולל 'עטרת שלמה' במודיעין עילית בהיכל הכולל הגדול בעיר בהשתתפות אלפים.

הגר"י שיינר

חבר מועצת גדולי התורה וראש ישיבת קמניץ הגאון ר' יצחק שיינר ממשיך את סדר יומו סביב ישיבת קמניץ בירושלים, כאשר עשרות גבירים מארה"ב המתארחים בישראל לקראת חג הסכות עוברים דרכו של הגר"י שיינר ו"נלחמים" מי יזכה לקנות עבורו את האתרוג.

מרן הגרי"ג אדלשיין

את ראש ישיבת פוניבז' הגרי"ג אדלשטיין ניתן לפגוש כל יום מימות החג בישיבת פוניבז' שם מתפלל יחד עם מאות מתלמידיו. הגרי"ג מוסר מדי שנה בליל הושענא רבה את שיעורו הקבוע בביהמ"ד 'שערי תבונה' בשכונת רמות בירושלים.

חברון.

ביום שני ינהרו אלפים כמדי שנה לשמחת חג המרכזית בהיכל ישיבת חברון בגבעת מרדכי בירושלים. תזמורת שלהבת תקפיץ את האלפים כמדי שנה. בשעה – 20:00 תחל שמחת החג בהשתתפות ראשי ורבני הישיבה. ובשעה – 23:00 יחלו הריקודים עד השעות הקטנות של הבוקר.

מרן הגר"נ קרליץ

הגר"נ קרליץ ישהה השנה לראשונה בכל חג הסוכות בבית בנו הרב מרדכי קרליץ שם שוהה מאז שוחרר מבית החולים. קבלת קהל תהיה במתכונת מצומצמת בשל חולשתו. הגר"נ מקפיד מלבד התפילות לשהות בכל שעות היום בסוכתו.

ישיבת מיר בירושלים תארח את הנגיד ר' שלמה רכניץ במעמד שמחת בית השואבה.

רכניץ שעומד מאחורי אחת התרומות הגדולות לישיבה בעת האחרונה, צפוי לשמש כאורח הכבוד בעת שמחת החג בישיבה ביום שני ד' דחוה"מ. השמחה תחל בשעה – 21:15 ברחבת בית המדרש המרכזי שם יישאו דברים ראשי ורבני הישיבה. ובשעה -22:00 תחל שמחת חג בהיכל בית המדרש בליווי תזמורתו של גדליה שרמפנס ועשרה נגנים.

ראש ישיבות מיר הגאון רבי אליעזר יהודה פינקל , יקבל קהל בימים ראשון ושני ג' וד' דחוה"מ בבית אמו הרבנית לאה פינקל ברחוב העמלים 33 ירושלים סמוך לבניין הישיבה, בין השעות 11:30-13:00. כמו"כ יגיע כמידי שנה להתפלל בכותל המערבי בזמן ברכת הכוהנים ההמונית.

בהיכל הישיבה הגדולה 'מאור התלמוד' בעיר רחובות תתקיים בשמחת חג המונים בהשתתפות אלפים ותושבי העיר ובחורי הישיבה במוצ"ש חול המועד בליווי תזמורתו של אלכס מיטלמן ומאיר גפני. ייטלו חלק ראשי הישיבה ורבניה. במשחת תורה לקראת סיום היום, מלווים מאות בני הישיבה בשירה את ראשי הישיבה למעונו של המרא דאתרא הגאון ר' שמחה קוק לטיש נעילת החג.

הגרב"ד פוברסקי

תלמידיו של ראש ישיבת פוניבז' הגרב"ד פוברסקי מגיעים ממרחקים לעלייה לרגל להתברך אצל רבם. הרבים מגיעים לברך על הלולב של הגרב"ד שנבחר בקפידה. הגרב"ד מחזיק שלושה סטים של לולבים ושלושה אתרוגים. בליל הושענא רבה מוסר הגרב"ד את שיעורו המסורתי בהיכל ישיבת פוניבז'. באחד מימות החג מקפיד ראש הישיבה לפקוד את רחבת הכותל המערבי.

הגר"ח גריינמן

הגאון ר' חיים גריינמן, מקפיד, למרות חולשתו לעמוד מקרוב אחר בניית הסוכה. הגר"ח מחזיק 8 סטים של ' ד' מינים לאחר שבדק כי כולם ברמה המהודרת ביותר. ביום טוב הראשון מגיעים רבים לבית מדרשו לברך על הלולב. טקס הברכות מסתיים רק לאחר 45 דקות בשל הביקוש. המקובל הרב יעקב עדס מגיע מדי יום לבית מדרשו של הגר"ח לברך על הד' מינים של הרב. מלבד התפילות אותן מתפלל בבית מדרשו, מקפיד הגר"ח לא לצאת מהסוכה בכל ימות החג.

הגר"א פינקל

שמחת בית השואבה בישיבת מיר בברכפלד בראשות הגר"א פינקל תתקיים ביום ראשון ג' דחוה"מ, מעריב בשעה 20:30. התאספות בסוכת הישיבה בשעה 20:50, להקבלת פני ראשי הישיבה בהשתתפות ראש הישיבה הגאון רבי אריה פינקל  ובהשתתפות הגאון רבי אליעזר יהודה פינקל. התזמורת צפויה להתחיל בשעה 21:30. בליוויו של הזמר יוסי ברגר ותזמורתו של עמי כהן. ר"א פינקל לא יקבל השנה את הקהל הרחב במהלך חג הסוכות מחמת צמצום הזמן, אלא אך ורק תלמידים מישיבת מיר ברכפלד  שיורשו להיכנס בצאת החג בין 21:00-22:00, וביום ששי בשעה 12:00-13:00. הגר"א נוהג להגיע בכל רגל לכותל המערבי להתפלל. בכל יום מימי בין הזמנים כולל חול המועד הגר"א מתפלל תפילת שחרית בישיבת מיר בירושלים, מנחה וערבית בביתו שבירושלים. בהושענא רבא לאחר תפילת שחרית היה נוהג להכין את המסכת הנלמדת בזמן חורף עם ראש הישיבה הגרנ"צ פינקל זצ"ל, לאחר פטירתו החליט שמן הראוי שימשיך את המסורת וילמד עם בנו ראש הישיבה הגר' לייזר יהודה.

הגר"ד לנדו והגרמ"ה הירש.

ראש ישיבת 'סלבודקא' הגאון ר' דב לנדו מקפיד ביותר על הידור בד' מינים וכבר ביום טוב ראשון רבים מתלמידיו מתדפקים על דלתו לברך על הלולב. הגר"ד נוטל אתרוג חזון איש. אך בעת ההושענות נוטל אתרוג תימני. באחד מילות חול המועד מתאספים זקני הבחורים בסוכתו של ראש הישיבה כאשר הרב משה גלר זכה לנגן בכינור אצל בעל ה'שפע חיים' מצאנז והגרמ"ש שפירא זצ"ל, מנגן בסוכת ראש הישיבה. מדי חג הגר"ד לנדו והגרמ"ה הירש ראשי ישיבת סלבודקא מבקרים האחד בסוכתו של השני.

הגרב"מ אזרחי

חבר מועצת גדולי התורה וראש ישיבת 'עטרת ישראל' הגרב"מ אזרחי מתפלל בכל ימי החג בישיבת 'עטרת ישראל' הסמוכה לביתו. הגרב"מ מגיע לפחות פעם אחת בימות חול המועד לתפילה ברחבת הכותל המערבי. ביקור חג מיוחד נרשם כאשר הגרב"מ מגיע למעונו של הגר"ד סאולוביצ'יק ביקור שנמשך שנים רבות , לאחר שבעבר למדו השניים בחברותא.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. רפואה שלמה גדולי ישראל זה רק ממגזר מסויים בעלי המחלוקות עד כדי כך שטיפת מוח הלטאית מצליחה

    יובל |
    הגב
  2. אתם בקו הבריאות שטיפת מוח של הלטאים עובדת שעות נוספות האם גדולי ישראל זה רק מגזע מסויים

    יוסי |
    הגב