במכון לדמוקרטיה משתוממים: "שילוב חרדים ברשויות – החלטה שערורייתית"

בעקבות התקנות החדשות של שר הפנים אריה דרעי שיאפשרו גם לבוגרי ישיבות שעברו מבחנים ברבנות להתקבל למשרות ציבורית, יוצא המכון הישראלי לדמוקרטיה נגד המהלך המהפכני של דרעי. ומה הגיב להם אבישי בן חיים?.

בעקבות התקנות החדשות של שר הפנים אריה דרעי שיאפשרו גם לבוגרי ישיבות שעברו מבחנים ברבנות להתקבל למשרה ציבורית, יוצא המכון הישראלי לדמוקרטיה נגד המהלך המהפכני של דרעי שיוביל להכרה בלימודים תורניים כבאקדמיים למשרות ציבוריות.

"אם ישנם תפקידים ספציפיים ברשויות המקומיות שאין בהם צורך בכישורים שכאלו, הרי שאין חובה לדרוש בהם תואר אקדמי", הם כתבו.

שילוב חרדים בשירות הציבורי הוא מהלך מבורך, אלא שבמקרה זה מדובר בהחלטה שערורייתית".

ד"ר גלעד מלאך, מסביר כי הסמכה לרבנות או לימודים ב"כולל" במשך שש שנים, אינם כוללים כתיבת עבודות אקדמיות, ידיעת השפה האנגלית או לימודי סטטיסטיקה. אם ישנם תפקידים ספציפיים ברשויות המקומיות שאין בהם צורך בכישורים שכאלו, הרי שאין חובה לדרוש בהם תואר אקדמי, אבל פתיחה כוללת של כל התפקידים ויצירת ההקבלה בין לימודים אקדמיים לבין השכלה תורנית, היא זילות של הכישורים הנדרשים בשירות הציבורי, ואולי אף מתן אפשרות למינויים פוליטיים ובלתי מקצועיים.

העיתונאי אבישי בן חיים, מקורב של דרעי כתב פוסט זועם בעקבות התגובה הקנטרנית, "זו בדיוק הייתה הטענה, שסתם הוסיפו דרישות לתואר אקדמי כדי לעצור חבר'ה מישראל השנייה. בן חיים מציע  למכון הישראלי לדמוקרטיה נושא למחקר ותוהה, "האם ייתכן שכל הנושא של החמרת הדרישות האקדמיות כתנאי סף לתפקידים שונים קשור ישירות למהפך הדמוקרטי שהתחולל ב77 עם עליית הימין לשלטון ואשר החמיר ב84 עם עליית ש"ס?

בן חיים ממשיך וממטיר אש וגפרית, "האם ייתכן שהאליטה הישנה זיהתה שיש משהו בעייתי בדמוקרטיה הזאת, כי פתאום גם ישראל השנייה מתחלקת לשלל ולכן החליטה להחמיר את הכללים לקבלת משרות ציבוריות ולדרוש דרישות אקדמיות גם במקומות שאין בהם צורך כדי לשמר לבניה ובנותיה את היתרון על פני שכבות מוחלשות שיש פחות סיכוי שזכו ללימודים אקדמיים?

האם ייתכן שהדבר קשור גם לסיפור ההיסטורי של מרכזי המפלגות, פעם הם היו הלב הפועם של החיים הפוליטיים בישראל, ואז באו המזרחים ואמרו "גם אנחנו רוצים לשחק בכדור/ להתחלק בעוגה/ לקבל כמוכם ג'ובים, מה צריך לעשות? אה להצטרף למרכזי מפלגה? נו נחמד הדמוקרטיה הזו, נצטרף" ואז הם הצטרפו ואז האליטות קלטו שהמזרחים יותר מידי שותפים לחגיגה, ואז…. או אז מרכז הליכוד הפך פתאום לסמל השחיתות, כי דמוקרטיה מתגוננת צריכה להתגונן גם מפני הרעיון החתרני והמאיים של שוויון.

לסיום תוהה  בן חיים,האם ייתכן שאריה דרעי הוא מחשובי לוחמי זכויות האדם בישראל (את זה אין צורך שהם יחקרו, זה אני יודע לבד), ובמקרה הזה הוא בסך הכל הצליח להחזיר לחלק מישראל השנייה את זכותה לקבל גם כן משהו מהעוגה?".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.