במקום שבו נאם היטלר: הודלקה החנוכייה הגדולה בעולם

כ-2,000 בני אדם השתתפו בטקס הדלקת נר חנוכה חב״ד בשער ברנדנבורג המפורסם בברלין, השנה, לראשונה השתתף באירוע גם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר.

כ-2,000 בני אדם השתתפו בטקס הדלקת נר חנוכה חב״ד בשער ברנדנבורג המפורסם בברלין, השנה, לראשונה השתתף באירוע גם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר.

הרב טייכטל, מרבני ברלין הזכיר בשיחה לוואלה NEWS! את הסמליות של הדלקת הנרות באותו המקום שבו נשא הצורר הנאצי, אדולף היטלר, את נאומיו במלחמת העולם השנייה. "היה מעמד מאוד מרגש", סיפר הרב. "אלפי אנשים הגיעו בדיוק למקום שבו עמד היטלר לפני 80 שנה, והדליקו את הנר יחד עם נשיא גרמניה. זה ניצחון האור על החושך".

נשיא גרמניה שטיינמאייר שיבח את הקהילה היהודית וראה בכך הזדמנות לגנות "אנטישמיות בכל תוקף", כלשונו. לדבריו, "דווקא בחג האור אני גאה בכך שבגרמניה יש חיים יהודיים תוססים".

ההדלקה מתקיימת בצל ציון שמונים שנה לפרעות ליל הבדולח. כזכור, בשנת תרצ"ט, נערך בכל רחבי הרייך השלישי (גרמניה ואוסטריה) פוגרום מזעזע ביהודים. כנופיות נאציות העלו באש בתי כנסת ובתי עסק יהודים, בהכוונת הצורר הנאצי היטלר ימ"ש.

הצורר גבלס, כתב ביומנו האישי שנתן פקודות לוודא שבית הכנסת הראשי בברלין ייהרס. "אני רוצה לחזור למלון ואני רואה זוהר אדום כדם", תיאר את הרס בתי הכנסת, "בית הכנסת בוער… אנחנו מכבים שרפות רק אם הן מסכנות את הבניינים השכנים. ולא, יש לשרוף עד היסוד… הפיהרר הורה לאסור מיד 20–30 אלף יהודים. … הזעם העממי משתולל עכשיו… יש לתת לו פורקן. … שמשות מתנפצות. בראוו! בראוו! בתי הכנסת עולים באש כמו בקתות גדולות וישנות".

שמונים שנה אחרי וכאמור, בלשכת נשיא גרמניה, פרנק-ואלטר שטיינמאייר, נענו לפניית רבה של הקהילה היהודית בברלין הרב יהודה טייכטל, לבוא ולהשתתף בהדלקת החנוכיה הגדולה בשער ברנדנבורג.

המעמד הערב (צילום: רפאל ארליך)

הערב (צילום: רפאל ארליך)

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אחרי מות קדושים

  אל נא תרעו, סלקו ידיכם מהיכל ד'. היאך לא תיבושו ולא תתייראו לנפשכם מהבזיון הנורא בכבודו של מקום. שזועמים להחריב בזדון לב את בית המדרש ואף הוציאו לשם כך 'צו הריסה', גורו לכם מיום הדין בעת פקודה. לצערינו נתקיים באנשים האלו מבני ברק מה שאמרו חז"ל מי יתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור. ומי מעיד על ישראל שמקיימים שמו יתברך בעולם, אומות העולם ששונאים ורודפים אותם. ומי מעיד בנו שאנו מקיימים שמו יתברך בעולם, אחינו שונאינו מנדינו ששונאים ורודפים אותנו

  נתקיים באנשים האלו מאנשי שטיינמן מבני ברק [מקום של בני בניו של המן] מה שאמרו חז"ל מי יתן לי תלמיד חכם ואנשכנו כחמור. ומי מעיד על ישראל שמקיימים שמו יתברך בעולם, אומות העולם ששונאים ורודפים אותם. ומי מעיד בנו שאנו מקיימים שמו יתברך בעולם, אחינו החרדים מדגל התורה, היינו מדגל הכפירה, שונאינו מנדינו ששונאים ורודפים אותנו לא פחות מהיטלר, ימח שמו וזכרו.

  אל נא תרעו, סלקו ידיכם מהיכל ד'. היכן נשמע כזאת שבתואנות שוא ובעלילות דברי שקר ע"י פלג שטיינמן הכופרים בתורת ד' ית' שמו, נגשים להילחם עם מלך מלכי המלכים בביתו? נגשים להילחם עם מלך מלכי המלכים בביתו? נגשים להילחם עם מלך מלכי המלכים בביתו? נגשים להילחם עם מלך מלכי המלכים בביתו? נגשים להילחם עם מלך מלכי המלכים בביתו? אין זאת אלא שצרות העין של הצלחת הפלג והשנאה נגד הפלג נתגברו בעוה"ר באין מעצור, ואנה נישא את חרפתנו? זה פשוט המשך של הרשעים הגוזרים גזירות גיוס השמד והזימה……

  וכל זה אחרי שלאחרונה נודע לרבים, כי גורמים פוליטיים "עמלקים בלבוש חרדים" השולטים בעיריית בני ברק, ובפרט ראש העיריה החדש, הכופר בעיקר, המסיונר, אברהם רובינשטיין שם רשעים ירקב, בקרוב, שהוא זועם להחריב בזדון לב את בית המדרש ואף הוציאו לשם כך 'צו הריסה', הדבר נעשה בתואנה ואמתלה שקרית לפיה יש להרוס את המקום הקדוש משום שהוקם שלא כחוק ועל גבי קרקע המיועדת לצרכי גינה ציבורית, כביכול. גרמניה זה בני ברק?.

  כל הרבנים ואישי ציבור שביקרו במקום ציינו, כי כל מי שרואה את האיזור מבין כי מדובר בנימוק מגוחך ובדוי, שאין לו מקום מבחינה ציבורית, שכן המקום נקבע זה מכבר כמיתחם של בתי כנסת ומוסדות שונים, ואין בו פיסת קרקע המשמשת כגינה ציבורית.

  במיתחם זה הוקמו כבר לפני שנים חמישה בתי כנסת, לצידם גני ילדים, פנימיה ואולם שמחות, והעיריה איפשרה את הדבר ולא העזה להוציא יצו הריסהי לאף אחד מהם. "רק כאשר ציבור בני התורה הקים במקום את ביהמ"ד 'דרכי שמואל', נזכרה צמרת העיריה שנבחרה בבחירות האחרונות, כי הפעולה הראשונה שתיזום תהיה הריסת בית המדרש ח"ו, בעוד כל בתי הכנסת והמוסדות האחרים ימשיכו לפעול במקום, למרות שהם מצויים באותו מעמד וסטטוס, וכמותם עוד עשרות מוסדות תורה ובתי כנסת במקומות שונים בעיר בני ברק.

  בעקבות הידיעה על התוכנית האנטימשית והמזעזעת יצאו אתמול מרנן כל גדולי ישראל שליט"א האמתים, היראים את דבר השם, ביחד עם כל גאוני ההוראה וראשי הישיבות שליט"א, שלאורם צועדים רבבות מבני התורה בארץ הקודש, בזעקה נרגשת למנוע את הדבר מהחרדים לדבר ד' בכל הדרכים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב