במרכז בריא יותר : 101 ספקים פרא-רפואיים בדרום, לעומת 703 בצפון ו-1,238 במרכז

"אנחנו לא מצליחים לאייש שליש מהתקנים המקצועיים בגנים ובבתי ספר לחינוך מיוחד"

בדיון ראשון של ועדת המשנה לעניין שירותי בריאות בדרום בראשות ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), אשר עסק במחסור במטפלים פרא-רפואיים בדרום, הוצגו נתונים של עמותת "חברים בנגב" (הורים לילדים עם אוטיזם בנגב), לפיהם:
• מספר הספקים למקצועות פרא-רפואיים בקופת חולים כללית, בה מבוטחים 68% מתושבי הנגב: 101 בדרום, לעומת 703 בצפון ו-1,238 במרכז.
• באף אחד מהמוסדות להשכלה גבוהה בדרום אין לימודי טיפול באמנות, בהבעה ויצירה, במוזיקה, בתנועה, ברכיבה טיפולית ועוד, ורק במוסד אחד בדרום (בן גוריון) נלמד טיפול פסיכולוגי לילד ונוער
יו"ר הוועדה ח"כ מאיר כהן, אמר בדיון: "מאז שעליתי לארץ בשנות ה-60 אני שומע על פערי בריאות בדרום. אנשים בדרום מתים כי אין רופאים. תלמידים עם צרכים מיוחדים מחכים שנה ויותר כדי לקבל תור לטיפול. עלינו לזכור שתושבי הנגב משלמים ביטוח בריאות מלא, לא פחות מתל אביב. מאילת ועד קריית גת יש רק 11 משרות של קלינאי תקשורת". ח"כ כהן פנה לנציגי משרד הבריאות בדיון ואמר: "מדוע אינכם לוחצים בנושא? יש תחושה שאתם מקלים ראש". מנהלת המחלקה להתפתחות הילד במשרד הבריאות, ד"ר הדר ירדני אמרה בתגובה: "זה לא נכון. יש לנו תכניות רבות ודיונים קבועים בנושא התפתחות הילד". מנהלת המחלקה לאוטיזם במשרד הבריאות, ד"ר בלה בן גרשון: "אנחנו מתאמצים ללא הרף, ומבקשים את עזרת הוועדה". בתגובה אמר ח"כ כהן: "משרד הבריאות מבקש מאיתנו סעד? זה צריך להיות ההיפך. אתם הרגולטור. אתם יודעים לעשות מהפיכות, ולא רק 'שולחנות עגולים'". ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "מספיק להתגולל בוועדות וביונים, זה לא סובל דיחוי".
יפעת, אמא לתלמיד עם צרכים מיוחדים: "הילדים לא מקבלים את שעות הטיפול להן הם זכאים". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "המדינה מסמנת רף עליון, אליו יוכלו ילדים להגיע. זה לא מוסרי". ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "הנגב הוא עדיין סוג של חצר אחורית. יש פתרונות על השולחן, וזה מרתיח אותי".
מפקחת לחינוך מיוחד במחוז דרום במשרד החינוך, נורית אליעזרי, ציינה: "אנחנו לא מצליחים לאייש שליש מהתקנים המקצועיים בגנים ובבתי ספר לחינוך מיוחד". ח"כ כהן השיב כי יפנה למנכ"ל המשרד על מנת לאייש את התקנים. "יש תקציב לכך", אמר.
רכזת תחום התפתחות הילד במחוז דרום בשירותי בריאות כללית, רווית מורד, סיפרה כי התורים לקלינאי תקשורת בדימונה אורכים כשנה, ובבאר שבע ממתינים 8 חודשים. ח"כ כהן אמר כי על קופות החולים לשלם יותר לאנשי המקצוע. "משרד הבריאות יכול לפתור זאת באמצעות מענקים בכ-12 מיליון שקלים בלבד", אמר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.