במשטרה עונים לליצמן: "מנענו תקלות"

המשטרה הודפת את הביקורת שהשמיע שר הבריאות על התנהלותם סביב הדרישה לזיהוי הגופות: "פעלנו באופן המתחייב במקרה כזה" {אסון 402}

במשטרת ישראל מגיבים הבוקר לביקורת שהשמיע שר הבריאות, יעקב ליצמן, לפיה המשטרה התנהלה בחוסר רגישות סביב הדרישות לזיהוי הגופות של הרוגי אסון 402.

"בהמשך לתאונה המצערת שאירעה השבוע ולפרסומים אודות סוגיית הזיהוי, פעלה המשטרה באופן מקצועי המתחייב במקרה כגון זה (יותר מנפגע אחד). ההחלטה בדבר הצורך ואופן הביצוע של זיהוי מדעי מתקבלת על סמך שיקולים מקצועיים על ידי הסמכות המקצועית המתאימה ומבוססת על סטנדרטים בינלאומיים ועל נסיון מצטבר של מומחים בארץ ובעולם.

המשטרה מודעת לרגישות הכרוכה בהליך ולעובדה שמאחוריו עומדת משפחה ופועלת ברגישות מירבית ותוך ריכוז מאמצים לצמצם ככל האפשר את משך ההליך מבלי לפגוע בסטנדרט המקצועי המחוייב לביצועו באופן מדוייק, כדי למנוע תקלה שמחירה יהיה חמור.

הבדיקה שמבוצעת, לעולם תהיה האפשרית המספקת בזמן הקצר ביותר. כך למשל, בדיקת ט.א. קצרה יותר מבדיקת שיניים והאחרונה קצרה יותר מבדיקת dna.

למעלה מן הצורך נאמר כי במקרה זה התגלו גם סתירות בין תעוד לזיהוי. רק בדיקת זיהוי מקצועית, מנעה תקלה שעלולה היתה להיגרם", נאמר בהודעה שהוציא דובר המשטרה לתקשורת.

כזכור, שר הבריאות יעקב ליצמן מתח אמש ביקורת על דרישת המשטרה לזיהוי גופות ההרוגים, במכתב שהעביר לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, זעם ליצמן על התעקשות המשטרה לדרישת זיהוי שיניים של ההרוגים, כתנאי לשחרור הגופות לקבורה.

במכתב שנחשף בחדשות 2 כתב ליצמן: "התעקשות המשטרה לבדיקת שיניים בזיהוי הרוגי התאונה היתה מיותרת וגרמה לעיכוב מיותר בשחרור הגופות לקבורה", כתב ליצמן במכתב שהועבר לידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן.

לכידה

ליצמן הוסיף: "משיחות שערכתי עם גורמי מקצוע במכון לרפואה משפטית, נאמר לי לגבי הגופות שפניהם לא הושחתו מהתאונה והם ניתנו לזיהוי וודאי", טען ליצמן. "למרות זאת התעקשה המשטרה על בדיקת שיניים שאורכת לכל הפחות שעתיים, ללא סיבה מוצדקת".

"במקרה של זיהוי וודאי מדוע לעכב את גופות הנפטרים מהבאתם לקבורה? ממתי אירוע של שישה הרוגים הופך לאירוע רב נפגעים שבגללו מכריחים בבדיקות שיניים לכל ההרוגים מבלי לבדוק את מצבם ובאם יש צורך בכך". כתב ליצמן.

מחקירת המשטרה עולה נכון לעכשיו כי נהג המשאית נאלץ לעצור בשול הדרך עקב תקלה, ככל הנראה, נזילת שמן. כ-4 דקות לאחר שעצר בשול, האוטובוס שהגיע מכיוון ירושלים סטה מנתיבו והתנגש במשאית בצידו הימני. עד כה מסתמן בחקירה חשד להיסח דעת מצד נהג האוטובוס.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.