בנט: "אני מבין את החשש של ההורים החילונים מהדתה"

בנט באירוע השקת הספר "שיחות על תקווה ישראלית": בג״ץ מתנהל כמו שופט כדורגל שממציא חוקים חדשים במהלך המשחק״. על התקפתו של ח״כ בני בגין כלפי השרה שקד השיב בנט ״אי אפשר מצד אחד לחגוג את הויכוח והשיח הפתוח, ומצד שני להשתיק את שרת המשפטים״

שר החינוך היום השתתף בהשקת הספר "שיחות על תקווה ישראלית" שנכתב על ידי נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, והעיתונאי יועז הנדל: בתשובה למתקפתו של ח"כ בני בגין על שרת המשפטים השיב בנט בפתח דבריו ואמר "אי אפשר מצד אחד לחגוג את הויכוח והשיח הפתוח, ומצד שני לומר לשרת המשפטים שהיא צריכה להיות בשקט. אמרת כאן מילים קשות מדי. יש ויכוח מאוד לגיטימי לגבי הזכות או אי הזכות של בג"צ לפסול חוקים. מראשית ימינו בפוליטיקה סימנו כיעד לעבור לקו של שמרנות. השופט צריך לשפוט לפי החוקים שקבעה האסיפה המכוננת וחוקי היסוד, חוקי היסוד הם מצפן העל. בית המשפט לא יכול לקבוע עקרונות שלא נגזרים מכוח החוקה. וזה מה שאומרת שרת המשפטים".

השר דיבר על מושג הממלכתיות ואמר "אני איש ימין מובהק, ובמקביל אני חושב שהוויכוח העצום שקיים במדינת ישראל הוא חיוני. אנחנו זקוקים לזרמים השונים וחלילה אם נוציא אותם מקרבנו. הכי טוב יהיה אם כשאנחנו מתווכחים, נקשיב גם לווקטורים האחרים".

על חוק הלאום אמר בנט "חוק הלאום הוא חוק חיוני, הוא איננו עוסק בזכויות הפרט ואיננו עוסק בשוויון. הוא עוסק בזהות הלאומית של מדינת ישראל והזהות הזו היא יהודית. לכן, אין לערבב בינו לבין שוויון".

על ריסון כוחו של בית המשפט העליון אמר בנט "דמוקרטיה היא שלטון הרוב עם הגנה על זכויות המיעוט מפני עריצות הרוב. בית המשפט העליון צריך להתערב במקרים המעטים של פגיעה בזכויות המיעוט, אבל בפועל ברבות השנים בג"ץ החליט שהוא מתערב במה שנראה לו. ברגע שבג"ץ מתערב במדיניות, אל יתפלא שהוא חוטף ביקורת ויש לי ביקורת חריפה על בג"ץ. בג"ץ פרץ לחלוטין את מחסום האקטיביזם והלך למקומות שאף אחד לא חלם. אנחנו צריכים שבג"ץ יחזור למה שהוא צריך להיות – מגן זכויות המיעוט".

על סוגיית ההדתה אמר בנט "אני מבין את החשש של הורים חילוניים מהדתה, למרות שהטענות חסרות כל בסיס. כדי לייצר דיאלוג אמיתי יש צורך לבסס את הזהות הייחודית שלך. זאת אומרת, הורה דתי צריך לבסס את הזהות הדתית של ילדו ואז הוא לא יחשוש ממפגש עם הציבור הכללי. אני מכבד את הזהות של כל אדם".

על תקרית התקיפה של האזרחים הערבים בחוף הים אמר השר "אלימות כזו היא נוראה, זה מזעזע ואסור שזה יקרה במדינה. שום אלימות, בשום מצב, אף פעם לא מתקבלת על הדעת, נקודה. יש מגמה שכשקורה משהו כולם עומדים בתור ונפתחת "תכנית גינוי כבקשתך", כל יום יש אלימות במדינת ישראל ואני לא יושב לגנות מבוקר עד ערב. אני לא במשחק הזה".

לשאלתו של יועז הנדל על חזרת ברית האחים עם ח"כ יאיר לפיד השיב בנט "יש אחים אבל הברית תישאר אצל המוהל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.