בנט: "יש רבנים שעושים חילול השם" (הקלטה)

שר החינוך בראיון ל'קול חי': "נעקור את האפליה העדתית במדינת ישראל, אולם על רקע דתי זה סיפור אחר לגמרי". האזינו

החל מיום שלישי הבא, יום תחילת שנת הלימודים הרשמית, יעלו התלמידים לכיתות קטנות יותר, כך לדברי שר החינוך נפתלי בנט, בראיון עם אבי מימרן ב'קול חי'. במסגרת הרפורמה שיזם בנט, מספר התלמידים בכל כיתה יהיה קטן יותר, וכך המורים יצליחו להעניק יחס שווה והוגן יותר לכל תלמיד.

"הבאתי 630 מיליון שקלים שדרשתי עוד בעת המשא והמתן, עמדתי על זה שנקבל את הכסף כבר עכשיו לכל השנים, ותוך 5 שנים נגיע לכל הכיתות. יצאתי לדרך אחרי שבדקתי שיש לנו את הכסף לכל השנים" סיפר בנט על התקציבים שגייס למען הרפורמה. "דברים ממש זזים בקצב מואץ. התראיינתי בעבר אצלך, ושאלת אם נצליח לעמוד בכל האתגרים, והנה כעת אנחנו כבר עומדים גם עם סייעת שנייה בגני הילדים וגם עם כיתות מוקטנות".

עם זאת, רוב בתי הספר החרדים אינם כלולים ברפורמת הקטנת הכיתות. לדברי בנט, "חצי מהמוסדות החרדים כלולים ברפורמה של הכיתות הקטנות, אל המעיין והחינוך העצמאי, אני עושה הכל בכדי לכלול את הציבור החרדי בכל הרפורמות וכפי שמגיע להם כאזרחי מדינת ישראל".

בנט הסביר כי "בית ספר שהוא מוכר ואינו רשמי – מקבל הרבה יכולות שאין לחינוך הכללי, למשל הוא יכול למיין תלמידים, דבר שלי זה נורא מפריע, בית ספר צריך לפתוח את שעריו לכולם. כמו כן, בתי הספר הללו יכולים להכניס תכנים אחרים מבתי הספר הכלליים, לכן המדינה נותנת מוטיבציה לעבור לרשמי, גם במגזר החרדי יש כמה בתי ספר שעברו לרשמי, הם שומרים על צביון חרדי לגמרי אבל הם לא ממיינים תלמידים".

האזינו לראיון המלא (באדיבות קול חי)

בתגובה לטענת בנט כי בתי ספר שעברו לחינוך הרשמי שומרים על צביון חרדי, ציין מימרן כי אותם מוסדות הוסיפו מקצועות כמו אנגלית ומתמטיקה למערכת הלימודים.

"כל התכנים האחרים – הם חרדים לכל דבר", השיב בנט, "אין לי שום רצון לשנות את הצביון של הציבור החרדי ומצד שני אני רוצה לתת לו את הכלים כדוגמת מתמטיקה ואנגלית, אבל לא בכפייה".

"נעקור אפליה על רקע עדתי, אך על רקע דתי – סיפור אחר לגמרי"

שר החינוך התייחס לראשונה לסוגיית הסמינרים המקוממת, ואמר: ""אני נגד כל אפליה על רקע עדתי, זה בזוי בעיני. לא אקבל מצב שבית ספר מפלה נערה על רקע עדתי, כולנו יהודים ואכפת לנו מעם ישראל, נעקור את האפליה על רקע עדתי במדינת ישראל, אולם על רקע דתי זה סיפור אחר לגמרי".

על פסיקת בית המשפט העליון כי בשנה הבאה הסמינרים יפעלו על פי רישום אזורי אמר בנט "אני רוצה שכל מה שאנחנו נקדם יהיה בהסכמה, וכאן הוויכוחים הם בתוך החרדים, בין ש"ס ליהדות התורה. אני עם דרך השלום, אני לא אוהב מלחמות, אני רוצה שישבו ביחד, אעשה הכל שיהיה בדרכי שלום. אולם, אם בסוף בכדי למנוע אפליה נאלץ להפעיל עוד כוח – גם את זה אעשה. לא תהיה אפליה לבנות מבנות המזרח".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.