בנט ופרוש מציגים: מהפך במתווה הרישיונות לבתי הספר במוכש"ר

המשמעות: המוסדות החרדים יקבלו רישיונות ל- 5 שנים

בנט ופרוש מציגים: מהפך במתווה הרישיונות לבתי הספר וגני הילדים במוכש"ר. המשמעות: המוסדות יקבלו רישיונות ל- 5 שנים.

כמו כן יהיה קיצור של הבירוקרטיה והפחתת העומס על בתי הספר ועל גני הילדים, בנוסף, עידוד בעלויות להבטיח תקינותם של מוסדות חינוך – שמירה על של התלמידים וכן יבטיח  פינוי זמנו של המנהל לתכנון תהליכים ארוכי טווח – ברמה הפדגוגי ואף  הבטחה תעסוקתית לעובדי ההוראה ולתומכי ההוראה.

שר החינוך נפתלי בנט אמר בתגובה: "מדובר במהלך פורץ דרך שיסיר חסמים בירוקרטיים שהכבידו לאורך שנים על בעלויות ומוסדות חינוך. המתווה החדש הוא צעד נוסף בהגברת האוטונומיה שאנו מעניקים למוסדות החינוך. צעד זה מצטרף לשורה של שינויים עמוקים שאנו מובילים בנושא הרישוי, בין היתר, באמצעות שילוב מערכות טכנולוגיות שקיצרו את הליכי מתן הרישוי. אנחנו נמשיך לשקוד על דרכים נוספות שיקלו ויעמיקו את שיתוף הפעולה שלנו עם השותפים שלנו לדרך – הבעלויות ומנהלי מוסדות החינוך"

 

סגן שר החינוך מאיר פרוש בירך על ההחלטה: "אני מברך את השר בנט שהתניע את התהליך להקל את נהלי הרישוי ולאחר דיונים רבים, המשרד היום מגיע עם בשורה שתקל על מנהלי המוסדות. בתקופה הקרובה נמשיך לשקוד על הרחבת המתווה ולהחיל אותו על כל מוסדות המוכש"ר והפטור.״

 

החל משנת הלימודים תשע"ט משרד החינוך יפעיל מתווה חדש למתן רישיונות לבתי ספר וגני ילדים במוכר שאינו רשמי. בהתאם לזאת, המשרד יעניק לבעלויות על מוסדות אלה רישיונות ל- 5 שנים, במקום המצב הקיים, בו רוב המוסדות נדרשים לחדש את הרישיונות מדי שנה. יצויין, כי לשנת הלימודים הקרובה, תשע"ח המשרד העניק  זה מכבר רישיונות במסגרת המתווה הישן.

 

החלטה זו תיצור שינוי עמוק ומשמעותי בכל הליכי הבירוקרטיה מול הבעלויות בכך שהיא תצמצם את הצורך שלהם למלא מדי שנה טפסים רבים ולהתרוצץ כדי לקבל אישורים המוגדרים לשנה אחת בלבד. בעניין זה יצויין, כי בעבר במקרים בהם לא ניתן לבעלות רישיון לפני פתיחת שנת הלימודים, המוסד החינוכי לא תוקצב. בתוך כך, בעלויות נדרשו לקחת הלוואות כדי לשלם שכר למורים. בשלוש השנים האחרונות היו מקרים רבים של מוסדות שלא קיבלו אישור רישיון ובהתאם לזאת גם תקצוב.

 

לצד אלה, המתווה החדש יעודד את הבעלויות על בתי הספר להבטיח את תקינותם של המבנים במטרה שיוכלו להיכנס למסלול הירוק המאפשר להם לקבל רישיון ל- 5 שנים רצופות. לעניין זה חשיבות רבה, שכן  גם אם יימצא שהם נדרשים להמציא אישור רלוונטי, התקצוב שלהם לא ייפגע.

 

בתי הספר יוכלו לקיים תהליכים ארוכי טווח בתחום הפדגוגי והפיננסי וכן להבטיח יציבות בתעסוקתם של עובדי הוראה ותומכי הוראה (אבות בית, מזכירות, לבורנטים וכד'), שכן לקראת פתיחת שנת הלימודים הבעלויות יעסקו בתכנון הפדגוגי והפיננסי ובניהולה התקין והשוטף של שנת הלימודים, ולא בהתרוצצויות אחר מילוי טפסים וקבלת חוות דעת מגורמי המקצוע.

 

משרד החינוך מוביל במהלך השנים האחרונות תהליכים של הפחתת הרגולציה על מוסדות החינוך באמצעות הרחבה של האוטונומיה הניהולית. המתווה החדש מהווה נדבך נוסף בהפחתה של הרגולציה על מוסדות החינוך.  לצד האוטונומיה המשרד פועל ללא פשרות כדי להבטיח את מוגנותם של התלמידים ברמת הבטיחות והתברואה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.