בנט כבר לא אח / דוד בן נעים

הכוכב מבחירות 2103 התגלה בבחירות האחרונות כנמר נייר ולאחר ירידת המנדטים שספגה מפלגת הבית היהודי הושפל יו"ר המפלגה במשא ומתן הקואליציוני. מהן הסיבות שהובילו את בנט למפלה ולהשפלות?

יו"ר הבית היהודי חבר הכנסת נפתלי בנט, הולך ומתגלה כפוליטיקאי פטפטן המדלג מהצהרה להצהרה, או כמו שאמר אהוד ברק "הבטחתי, אבל לא הבטחתי לקיים". וכך בעוד שבערב הבחירות עמד מעל כל במה אפשרית וצעק שבכוונתו לבטל את הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס ולהכניס שינויים בחוק הגיור, תוך שהוא מצדיק את מעשיו בקדנציה החולפת בטיעון שהוא נאלץ להסכים לחוקים אלו בגלל ברית האחים. כעת, כבר הספיק לשנות את דעתו ובהצהרות האחרונות שלו הודיע כי כניסת מפלגתו לקואליציה מותנת בהשארת חוקים אלו על כנם.

אז מה גרם לבנט לשנות את דעתו? תקופה ארוכה בנט נתפס כמושיעם של הדתיים הלאומים, האיש, החיוך והכיפה הקטנה נתפס כמי הולך לכבוש כל משרד אפשרי כולל את תיק הביטחון היוקרתי. בנט זכור בעיקר בעקבות התבטאויותיו במהלך מבצע צוק איתן בנושא תקיפה אפשרית, רבים חשבו שהנה עכשיו יהיה סוף לרפיסות ביטחונית והשקט והשלום יחזרו לאזור המטורף.

מה רבה הייתה הפתעתו כשגילה שהוא ומפלגתו מקבלים יחס משפיל מהליכוד ומנתניהו עד שחברו אורי אריאל, כינה את היחס הזה "ילדי הכאפות של הליכוד", בנט שהסתמך על הבטחה מפורשת מנתניהו לקבל את תיק הביטחון גילה בסוף המשא ומתן שהליכוד השאירו לו פירורים.

תוצאה זו נבעה משני מהלכים מרכזיים שייזקפו לזכותו של נתניהו, הראשונה אירעה במהלך קמפיין הבחירות כשנתניהו יצא בספינים ובמהלכים גאוניים שהחמיאו לבנט והעצימו את כוחו, בנט בעקבות כך כבר חלם על הכיסא, אלא שהמהלכים האלו בסופו של יום שתו את קולותיו. דבר זה שגרם לבנט למצוא את עצמו במוציאי בחירות אבל ומושפל ועם בעיות מבית ומחוץ. האיש והקרחת הנוצצת כבר לא נצץ יותר.

התפנית המרכזית הגיעה כאשר נתניהו מבין את הטעות הקודמת והפעם הוא חוזר לחרדים שותפיו הישנים והנאמנים, אותם חיבק עד לחתימת ההסכם הקואליציוני שמעניק להם תיקים אותם ביקשו. בעוד שאת שותפו הטבעי מהגלגול הקודם הוא זנח וזרק לשולי הרשימה.

כעת כשבנט מוצא את עצמו חסר השפעה ועם שתי רגליים בחוץ מגיע הניסיון אחרון להשיב את כבודו האבוד באמצעות הכרזה שבעצם מוכיחה שוב שבנט מומחה להפוך את עורו, ועל פי ההצהרה החדשה יש להתייחס לכל ההבטחות קדם הבחירות ככאלו שמקומם בקדם הבחירות, ועכשיו מתחילים דף חדש.

בניסיון אחרון להרגיעו מוצא עצמו נתניהו מבטיח לו הבטחות וממלא אותו בתיקים. בהתחלה עוד היה לבנט צד לדחות את זה, אבל משהבין שהזמן להפעלת שרירים עבר בבחירות שעברו, החליט להוריד את ראשו ולקחת את מה שיש. מעניין אם את מקומו במשרד החינוך בנט ימנף להצלחה.

מה שבטוח שאם ימשיך להבטיח ולהבטיח ולא לקיים הוא לא יישאר יו"ר המפלגה לעוד הרבה זמן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.