בנט על חוק רב ראשי אחד: לא עוד "אשכנזי" ו"ספרדי" – מעתה רב ראשי אחד למדינת ישראל

 שרת המשפטים, ציפי ליבני, השר לענייני דתות, נפתלי בנט וסגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן, הפיצו את תזכיר חוק הרבנות הראשית שאומר כי בקדנציה הבאה יכהן רב ראשי אחד ,החוק התשע"ד–2013‏. גובש במשרד המשפטים ונועד להביא למצב בו יהיה בישראל רב ראשי אחד, ללא כל קשר למוצא שלו ספרדי או אשכנזי. הרב הראשי יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית.

הצעת החוק מפרידה בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין ששופטת בעצמה. על פי ההצעה נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. זאת, משום שנראה כי המצב הקיים, שבו הנשיא ממלא ‏תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה ‏בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה ‏שיפוטית. בנוסף, כיום הרב הראשי מתמנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול אף אם כלל אין לו כושר לכהן כדיין.

שינוי נוסף נוגע לכך שראש אבות בית דין יתמנה רק מקרב אבות בית הדין ולא מכוח היותו דיין שנבחר לרב עיר, וזאת בדומה לנשיא בית משפט.

 בנט הגיב על היוזמה בפייסבוק:  לא עוד "אשכנזי" ו"ספרדי" – מעתה רב ראשי אחד למדינת ישראל כפי שהבטחתי לפני חצי שנה, היום הפצנו, שרת המשפטים לבני ואני, תזכיר חוק לבחירת רב ראשי אחד לישראל.

מאחר שיש נשיא אחד וראש ממשלה אחד למדינת ישראל, לא מצאנו סיבה שדווקא כאן ימשיך הפיצול הזה.

וידאנו היטב שמבחינה הלכתית אין כאן כל בעיה. ואכן אין.

חיכינו לסיום הבחירות לרבנות על מנת לא לשנות כללי משחק באמצע. החוק כמובן לא יחול על הרבנים הנוכחיים, אשר ישלימו את מלוא כהונתם, אלא לבחירות הבאות.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. בנט בן דהן וליבני לא מוכנים לעכל שהיפסידו בבחירות של רב הראשי

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב