בסטאמר מרוצים: מכבש הלחצים לא הצליח

לטענת עסקני סטאמר, המאמצים האינטנסיביים שהושקעו בשבוע האחרון כדי לסכל את הצלחת העצרת, לא עלו יפה. ב'דגל התורה' טוענים: "קרב הבלימה הצליח". ניתוח

בחסידות סטאמר מביעים סיפוק בעקבות עצרת הרבבות שהתקיימה אתמול באולם הכדורסל של ברוקלין, בהשתתפותם של אדמורי"ם, וראשי ישיבות מהזרם הליטאי.  לטענתם, המאמצים האינטנסיביים שהושקעו בשבוע האחרון כדי לסכל את הצלחת העצרת, לא עלו יפה. הציבור החרדי בארה"ב "הצביע ברגליו", והמונה האלקטרוני שמוצב בכניסות לאיצטדיון מנה 26 אלף משתתפים.

לדברי העסקנים  בסטאמר, "גם הנסיון לשוות לכינוס אופי של ארוע סאטמרי פנימי, לא עמד במבחן המציאות. זקן ראשי הישיבות וחברי מועצת גדולי התורה בארה"ב, הגר"א שכטר שליט"א, השתתף בכינוס ונשא בו נאום תקיף נגד חוק הגיוס. הדבר נחשב צעד נדיר מבחינת ראש ישיבת רבינו חיים ברלין שיצא מגדרו הפעם, כי מעטים הארועים הפומביים בהם הגר"א שכטר שליט"א נושא דבריו. תלמידיו ציינו אמש כי גם בועידות השנתיות של אגו"י הוא ממעט לנאום בפומבי.

הפתעה נוספת: הגר"א פלדמן שליט"א, שנמצא עתה בארץ לרגל נישואי נכדתו, הביע הזדהות באמצעות מכתב ברכה ששיגר לארוע. הגר"א פלדמן, ראש ישיבת נר ישראל בבלטימור, נחשב אף הוא מבכירי המועצת בארה"ב. בנוסף הוא נמנה על החותמים במכתב הידוע שבו פנו גדולי התורה מארה"ב לגדולי התורה וראשי הישיבות בישראל ושטחו בפניהם שורה של שאלות בענין הגיוס.

מתברר שלמרות המאמצים לשכנע את החותמים לחזור בהם מהמסר של המכתב ושלא לעסוק עוד בענין הגיוס, הם עומדים בדעתם ונחושים להביע עמדתם המביעה דאגה מהמצב השורר בישראל.

הדבר בא לידי ביטוי גם בהשתתפותו של האדמו"ר מפעשווארסק שהגיע מאנטוורפן שבבלגיה. מדובר באחד מחשובי האדמו"רים שיש לו השפעה משמעותית על כלל החוגים החסידיים. בנוסף, מדובר בצעד המתפרש כהחלטה אקטיבית שבה ביקש האדמו"ר מפעשווארסק להוכיח כי לא השתכנע מהמכתב ששיגר אליו בשבוע שעבר ראש ישיבת סלובדקה הגר"ד לנדא.

כזכור, ראש ישיבת סלובדקה כתב במכתבו דברים נחרצים וטען כי ביחס לכל "הדיבורים והמעשים הקשורים לענייני גיוס בני ישיבות, ראוי למעשה שיהיה שקט ולא ידברו, ולא יעשו פעולות מלחמה והתגרויות, כי המצב כעת בעצמותו אין בו שינוי לרעה מאשר מקודם ואדרבא. ומי יודע מה יוכל לקרוא חלילה לכל עולם התורה בארה"ק, על ידי דרכים ופעולות חדשות".

הצוות שניהל את קרב הבלימה מול החזית המתגבשת בחו"ל, הביע תקוה כי המכתב ימנע את השתתפותו של האדמו"ר בעצרת. אך למרות זאת, כאמור, האדמו"ר מפעשווארסק הופיע בכינוס והעניק גיבוי פומבי למאבק נגד חוק הגיוס.

 

באירוע השתתפו ונשאו דברים אדמו"רים חשובים בארה"ב, וכן דוברים ליטאיים בכירים, כמו הגרי"י קלמנוביץ שהשמיע דבריו בשידור מישראל והגרש"א לוין שהגיע במיוחד מארגנטינה. כן נשאו דברים בשידור מישראל גאב"ד העדה החרדית הגרי"י וייס והגרי"מ שכטר.

 

הדוברים גם מתחו ביקורת קשה על מה שכינו "ניסיונות ההשתקה של גזירת הגיוס" והאשימו חוגים חרדיים שמנסים לחפות על הבעיות הקשות הקיימות, לטענתם, בשל חוק הגיוס. כמה מהם מחו נגד "ניסיונות הדיכוי של השלטון הנוהג כמו תקופת סטאלין ברוסיה" וציינו את הפוגרומים והאלימות הקשה של המשטרה בשכונת מאה שערים וכן את המעצרים של בכירי עתון הפלס לפני מספר שבועות "רק משום שזהו העיתון היחיד בישראל שבוקע את חומת השתיקה ומוחה נגד גזירת הגיוס".

עם זאת, ב'דגל התורה' טוענים כי הצליחו 'בקרב בלימה' מהיר לסכל את השתתפותם של עשרות ראשי ישיבות ליטאים מלייקווד שהלכו שבי אחר 'הפייק נויז' שהנפיצו עסקני הגיוס על אלפי בחורים כביכול שהתגייסו לצבא", כלשונם.

מצד אחד, בדגל אומנם סיכלו את הגעתם של אותם ראשי ישיבות, ואף זוקפים לזכותם את חסידות סטאמר מהרז"ל שהסתפקה במכתב תמיכה, אך במבחן המציאות,  הם לא הצליחו לסתום את החור באופן הרמטי, וכפי שניתן לראות: מספר רבנים ליטאים ואדמורי"ם אכן הגיעו במפתיע לעצרת.

כפי שנראה, הפולמוס שהתלהט לאחרונה בנושא הגיוס, לא יירד מסדר היום בזמן הקרוב והעימותים הפנימיים בנושא זה ימשיכו להסעיר את הציבור החרדי.

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. קולדצקי תינוק תעיפו אותו מהאתר אם אתם רוצים להצליח

  איכס…

  אברך |
  הגב
 2. משפחת פרוש

  העולם אומרים שמשפחת פרוש מאילו רצו לבטל הכינוס, לבטל העצרת, הם היו ממשפחת פרוש, השם פרוש כשמו כן הוא….. חז"ל אמרו (פסחים מ״ח:) שנה ופירש קשה מכולם. עי"ש, כי תורתו נפגמה, וזה חמור יותר ממי שלא למד בכלל. פירש = פרוש. יש כתיב ויש קרי ודו"ק. ולפסק הלכה ולמעשה אם הם מגינים על וועד הישיבה הם מאלו ש"פרשו" מהתורה הקדושה.

  לדוגמא: גם היה עוד משכיל ידוע שקראו לו "מנדלסון", ימש"ו והוא היה ירא שמים בתחילת דרכו עד ש"פרש" וכבר אמרו חז"ל שנה ופירש קשה יותר מכולם. מנדלסון ידע והבין במה תלויה קדושתו של עם ישראל, ועל פי זה עמל ברשעותו להפריש את תמימי ישראל מדרך הישר.

  פעם הוא נטפל לקבוצה של יהודים ושכנעם בכל מיני שכנועים שיתרחקו מדרך התורה רח"ל, והיו אותם יהודים מתקשים להפסיק להניח תפילין ושאר דברים, כי הם היו רגילים בכך מילדות. אמר להם מנדלסון שר"י, האם אתם נוטלים ידים? אמרו לו: כן, ואנו מאוד מקפידים בזה. אמר להם, עתה הבנתי שאתם עדיין קשורים בעבותות הקדושה ביהדות, כיון שנטילת ידיים מביאה קדושה, ואמר להם שמעתה יקפידו להמנע מנטילת ידיים ומעתה תוסר הקדושה מהם, ויוכלו בנקל להתנתק רח"ל ממצוות שהיה להם קשה עד כה להתנתק מהם. זה רק דוגמה מ"פרוש" והמבין יבין

  האם אתם נוטלים ידים? |
  הגב
 3. לא מקבלים כסף מצה"ל

  כנראה שאתם האתר היחיד שלא מקבל כסף מצה"ל כדי לשווק את ההסתגלות.
  מקווה שלא יפנו אליכם בקרוב ואז הסיקור ההגון ישתנה.

  ישראל |
  הגב
 4. מצדיע

  מצדיע לכם.
  האתר היחיד בסדום שנותן ביטוי לכל הצדדים.

  שמעון |
  הגב
  • סיפור לכל יום

   סיפור אמיתי שהיה: ויהי ביום השישי ויבוא החרדק השפל ליפמאן לשוק מאה שערים. ויבקש לקנות ספר בחנות עין יעקב. ויראו אותו סיקריקים ויפיצו קול שמועה במחנה. ויתגודדו סיקריקים על פתח החנות ויבקשו לשבור הדלת. ויאמרו למוכר שמעון גוטפרב הוציא אלינו את האיש החרדק ונדעה אותו. וימאן גוטפרב. וימלט את החרדק מן הפתח האחורי ויברח לרחוב מאה שערים. והסיקריקים הוכו בסנוורים. ויבואו סיקריקים אחרים לרחוב מאה שערים. ויבקשו לדעת את ליפמן. ויבואו רבי אהרלך שהם בעד חרדקים וימלטוהו ממאה שערים. ויבואו הרוצחים קלגסי הציונים וירביצו מכות נמרצות בכל חובש כובע שחור נמוך ותרב התאניה.

   מעשה שהיה |
   הגב