בעיות רפואיות של סרבן הגט הביאו ללכידתו לאחר 11 שנה

במשך 11 שנה מחפשים בתי הדין הרבניים את הגבר שברח מאשתו בטרם העניק לה את הגט. חוקר פרטי ששכרו, הצליח להתחקות אחר קופ"ח אותה פוקד. צו שיצא לקופ"ח, וצוות שלם שארב לו הביאו למעצר בסוף השבוע. ביום שני זכתה האישה לראות את האור בבית הדין הרבני בחיפה: קיבלה את הגט המיוחל לצד כספי כתובתה שבית הדין כפה על הבעל להביאם. מנהל אגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו מימון: "אני קורא לכל הבעלים שעדיין מסתתרים מנשותיהם להגיע לבית הדין מרצונם ולהסדיר את העניין בטרם ינקטו כנגדם צעדים לא נעימים".

מדובר בזוג חילוני שחיו בצפון הארץ, כשנישאו הייתה האישה רווקה והבעל גרוש. לבעל היו כל מיני עסקים שבהם הוא נכנס לחובות, כאשר החל במקביל להיות המצב בבית לא טוב, והחלה להתגלות אלימות כלפי האישה.

לאחר לידת בנם, החליטה האישה לעזוב, ופתחה תיק גירושין בבית הדין. הדיונים הראשונים התנהלו כסדרם, הבעל הופיע בבית הדין אך לאחר זמן מועט החל להדיר את רגליו מבית הדין ונעלם. בשנת 2009 פנה בית הדין לאגף עגונות בבקשה לאתר את האיש. כשבתוך כך, עבר הבעל תהליך התחרדות ונעלם בסמטאות מאה שערים, אך כל הניסיונות שנעשו לאתרו הן על ידי הוצאה לפועל והן ע"י הנושים האחרים עלו בתוהו. הבעל שינה את מראהו – גידל זקן והסתובב בלבוש חרדי כשהוא מקבל סיוע מגורמים בקהילה.

בשלב זה שכר אגף עגונות את שירותיו של חוקר פרטי שהחל להתחקות אחר עקבותיו.
החוקר הפעיל את הכיוון הרפואי מתוך ידיעה שלבעל יש בעיות רפואיות ולאחר מאמץ ממוקד התברר שהוא פוקד אחד למספר חודשים מרפאה בירושלים.
צו שהוציא בית הדין בחיפה לקופת החולים אפשר לקבל את המידע המדויק אודות התאריך בו יופיע המבוקש למרפאה, בהגיעו לשם המתינו לו חוקרים פרטיים מטעם אגף עגונות בהנהלת בתי הדין ועצרו אותו בסוף השבוע האחרון.

אך בזאת לא תם הסיפור – הנהלת בתי הדין ביקשו לזמן את האישה לדיון על מנת שתוכל לקבל את הגט, אך לא הצליחו ליצור עימה קשר, האישה נעלמה כאילו בלעה אותה האדמה.
בשלב זה גויס חוקר פרטי נוסף מטעם הנהלת בתי הדין, שגילה כי האישה מסתתרת בשל הטרדות והצקות חוזרות ונשנות מצד נושים של הבעל שאינם נותנים לה מנוח. החוקר הפרטי איתר את העו"ד שלה ולאחר שיחה איתו חזרה האישה למנהל אגף עגונות הרב אליהו מימון והודיעה כי היא מעוניינת לקבל את הגט.

הבעל ביקש מבית הדין להתחשב במצבו הרפואי ובעובדה כי הוא מתנדב במוסד התומך בנערות במצוקה וללא נוכחותו עלול להיגרם להם נזק, אך בית הדין לא שעה לתחנוניו והשיבו למעצר עד למתן הגט. ביום שני כשהגיעה האישה לבית הדין בחיפה לצורך קבלת הגט נחשף בית הדין למצוקתה החריפה ממנה סובלת האישה באשר הבעל רוקן אותה מנכסיה, השאיר על שמה חובות במאות אלפי שקלים ולא שילם מעולם את מזונות הילד, למרות שכל התיקים הנוגעים לחובות ולמזונות לא נפתחו ביית הדין. מצא בית הדין לנכון לחייב את הבעל בתשלום מלא של הכתובה.
וכך באה לסיומה פרשיית עיגון שנמשכת כבר 11 שנה.

מנהל אגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים, הרב אליהו מימון: "במקודם או במאוחר אנו נשים את ידינו על כל בעל מעגן והוא ישלם מחירים כבדים כולל מעצר, ולבסוף גם ייתן את הגט. אני קורא לכל הבעלים שעדיין מסתתרים מנשותיהם להגיע לבית הדין מרצונם ולהסדיר את העניין בטרם ינקטו כנגדם צעדים לא נעימים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.