בעיית הבצורת ואיראן: רה"מ הציג את הפתרון

ראה"מ הציג בישיבת הממשלה את הפתרון לבעיית הבצורת בישראל במהלך ישיבת הממשלה

ראה"מ הציג בישיבת הממשלה את הפתרון לבעיית הבצורת בישראל במהלך ישיבת הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה לסכנה האירנית: "במהלך השבוע שעבר ביקרתי באירופה ושוחחתי עם שלושה מנהיגים מרכזיים שם – הקנצלרית אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון, וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי.

התרכזתי בתוקפנות האיראנית באזורנו, בהתפתחויות האחרונות באזור, אבל בראש ובראשונה בניסיונות של איראן להתבסס צבאית בסוריה. המנהיגים הללו מסכימים ביעד המרכזי שהצבתי, וזהו גיבוש הסכמה בינלאומית רחבה שאיראן צריכה לצאת מסוריה, מכל סוריה. זו הייתה מטרת הנסיעה – והמטרה הזו, במידה רבה הושגה. אף על פי שעצם הוצאתה של איראן מסוריה זה תהליך ארוך, אבל אני מאמין שאם אתה מציב את היעד, אם אתה יודע לאן אתה הולך, יש לך סיכוי יותר טוב להגיע לשם. בכל אופן, הבהרתי שאנחנו נפעל בתקיפות נגד ניסיונות התבססות נגדנו, וגם כמובן התקפות נגדנו. אני חושב שהדבר הזה מובן ומקובל על ידי המנהיגים הללו.

הממשלה תאשר היום תוכנית דחופה להתמודדות עם בעיית הבצורת. הבעיה הזו נובעת משינויים אקלימיים וסיבות נוספות. ישראל גילתה לאורך השנים יכולת מופלאה לטפל בבעיית המים, מה שבעצם גרם לסכסוכים אין קץ באזורנו במשך אלפי שנים וגם בתקופה החדשה. אבל הודות לטכנולוגיה, ליזמות וליצירתיות, אנחנו הצלחנו להתגבר על כך.

התוכנית שתוצג היום על ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ, מביאה כמה דברים חדשניים. בין השאר היא מביאה להקמת שני מרכזי התפלה חדשים, להגדלת כמות המים המותפלים במדינת ישראל.

אבל יש בה שני אלמנטים מיוחדים, ולא שגרתיים: אחד, החזרת מים מותפלים לכנרת. בדרך כלל אנחנו שואבים מים מהכנרת ומביאים אותם לחלקי הארץ. פה אנחנו מביאים מים מותפלים לכנרת, משום שכשאנחנו מתפילים מים בחורף הם מתבזבזים, אין להם שום שימוש. כאן אנחנו הופכים את הכנרת למאגר הקיבולת של מים מותפלים. זה דבר חדשני וחשוב, או לפחות בהיקף שאנחנו עושים אותו, זה דבר שלא נעשה עד היום.

הדבר השני, שיקום של שבעה נחלים. זה מדבר אל לבי – הלכתי בנחלים האלה, אפילו חציתי אותם, לא פעם ולא פעמיים. כמובן כולנו דואבים את המצב שיש שם ביוב, ויש שם דברים אחרים שאנחנו רוצים לתקן. לכן התיקון הזה הוא חשוב לא רק למשק המים, אלא גם לנוף ארצנו.

הדבר האחרון, שיתייחס אליו שר האוצר, זה הטיפול התקופתי שלנו בנושא הנומרטור. מאז שהנהגנו את חוק הנומרטור במדינת ישראל, אנחנו השגנו השתלטות על התקציב, לא רק לשנה הקרובה, אלא גם לשנים הבאות. שר האוצר ידווח על הניסיון הנוכחי שלנו.

אין אפשרות לנהל מדיניות חברתית אמיתית בלי מדיניות כלכלית אחראית שמביאה צמיחה. זה לא אחד מול השני, זה אחד עם השני – מדיניות חברתית אמיתית ומדיניות כלכלית נכונה שמעודדת צמיחה. בסוף, המשאבים לכל הצרכים הלאומיים שלנו – הביטחון, החברה, תשתיות וכל השאר, מגיעים ממשק צומח. הם לא מגיעים ממשק מתכווץ, שרבים על פירורי העוגה, הם מגיעים מהגדלת העוגה ומהיכולת לחלק את פרוסותיה בצורה המיטבית ביותר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.