בעלי הגמ"חים בכינוס חירום

רשויות המס מאיימות לפרק את הגמ"חים בחשד להעלמות מס, והקהילה החרדית בישראל גועשת. יו"ר ועדת הכספים משה גפניהודיע כי בכוונתו לקיים מחר דיון דחוף בנושא בוועדת הכספים, בשיחה עם "כלכליסט" גפני זועם על ההחלטה של רשות המיסים . {"נהפוך לעם של חוליגנים"}

 

 

בעלי הגמ"חים החרדים נקלעו בשבועות האחרונים לסחרחורת — רשויות המס מאיימות לפרק את הגמחים בחשד להעלמות מס, והקהילה החרדית בישראל גועשת.

 

בשבוע שעבר שלח הבנק הבינלאומי למנהל קופות של גמילות חסדים — גמ"חים מכתב בו התבקשו בעלי הקרנות להסדיר את מעמדן מול רשות המסים הישראלית כעמותה, או לחלופין מול רשות המסים האמריקאית כגוף פיננסי. בגוף ההודעה נאמר כי  במידה ולא יוסדר מעמדם נדרשים לעזוב את הבנק.

לפני כשנתיים חתמו ישראל וארה"ב על הסכם בו  התחייבה ישראל להעביר לרשויות האמריקאיות מידע בנוגע לחשבונות ולהכנסות של אזרחים אמריקאים בארץ.

הגמ"חים נחשבים למוסדות פיננסיים אך הסתבכו בדרך עם הבנקים בגלל שבנק לאומי, בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות כבר מסובכים בפרשיות אחרות מול רשויות המס האמריקאיות בחשד שסייעו לאזרחים אמריקאים להעלים מס, או אז החליטו הבנקים לפעול בזהירות והודיעו לגמ"חים שעליהם להסדיר את מעמדם החוקי עד אמצע חודש יוני, אחרת אפשר לסגור את הגמ"חים.

 

ב"כלכליסט" דווח כי כי בשבוע שעבר התקיים כינוס בירושלים שבו השתתפו כ־100 מנהלי גמ"חים. בכנס דיברו על הסדרת הפיקוח על השירותים הפיננסיים החוץ־מוסדיים. המשמעות הגמחים יצטרכו להיות ממוסדים..

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה הודיע כי בכוונתו לקיים מחר דיון דחוף בנושא בוועדת הכספים, בשיחה עם "כלכליסט" גפני זועם על ההחלטה, לדבריו, "אם יחסלו את המוסד הזה, יחסלו את נשמת אפה של היהדות. עם כל הכבוד לארה"ב, יש ייחודיות של העם היהודי. מה, נישאר רק עם הדברים הרעים?". לדברי גפני, "מדובר באחד המוסדות המפוארים של העם היהודי. המוסד הזה פועל זה אלפי שנים, עם הבירוקרטיה. ה־FATCA יהרוס את המוסד הזה ונהפוך לעם של חוליגנים".

גפני פירט על העזרה שמעניקים הגמ"חים לאוכלוסייה החרדית: "אם אתה נקלע למצוקה כספית — נניח שמישהו במשפחה חולה וצריך לשלם את ההוצאות הרפואיות — הגמ"ח מסייע. הוא נותן לך הלוואה בלי ריבית. זה אחד הדברים המפוארים ביותר ביהדות — ערבות הדדית".

 

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.