בעל הקבלה: הגר"מ שפירא זצ"ל

מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים הגיע הבשורה המרה על הסתלקותו של הרב שפירא, הלוויתו תתקיים מחר מבית מדרשו ברמת שלמה בירושלים. { דיין האמת}

הערב (מוצ"ש) הלך לעולמו הגאון רבי משה שפירא זצ"ל, מבעלי הקבלה והמוסר שבדורינו והוא בן 82.

מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים הגיע הבשורה המרה על הסתלקותו של הרב שפירא, הלוויתו תתקיים מחר  מבית מדרשו ברמת שלמה בירושלים.

תלמידו מספרים כי בשנים האחרונות הוא סבל ממחלה קשה, תפילות רבות נישאו לזכותו ברחבי הארץ ובתפוצות.

 

הגר"מ שפירא זצ"ל, כונה  כבעל  מחשבה  בקבלה ובתורת הנסתר, אלפי בני תורה ואברכים שיחרו לפתחו, הוא כיהן כנשיא וכראש ישיבת תורת חיים במוסקבה, שם הסתופפו סביבו התלמידים.

 

נולד בתל אביב לרב מאיר יצחק, מתלמידי רבי נתן צבי פינקל, לימים משגיח בישיבת נחלת דוד. למד בישיבת חברון ובאותה תקופה עמד בקשר עם הרב יצחק זאב סולובייצ'יק. לאחר בואו של הרב אליהו דסלר לכהן כמשגיח קבוע בישיבת פוניבז' בבני ברק, עבר הרב שפירא לישיבה זו ואף למד עמו בחברותא. זמן קצר למד אצל רבי יחיאל מיכל פיינשטיי.

 

נשא לאישה את צפורה בתו של הרב אהרן ביאלוסטוצקי, ראש כולל אוהל תורה, בעלת תואר שני במחשבת ישראל ומרצה במדרשת נתיב בינה. התגורר עם אשתו בשכונת בית וגן בירושלים ונולדו להם חמשה ילדים.

 

הרב שפירא היה ראש ישיבת בית בנימין, בסטמפורד, קונטיקט, לצד הרב שמחה שוסטל.

 

סייע בהקמת ישיבת בית התלמוד. היה מראשוני המורים בישיבת אור שמח בירושלים לחוזרים בתשובה ומעל עשרים שנים לימד שם ביום חמישי בלילה שיעור בפרשת השבוע. מפאת הצפיפות הועבר השיעור לבית הכנסת "חניכי הישיבות" בשכונת סנהדריה ולאחר מכן לבית הכנסת "משכן משה" בשכונת רמת שלמה. מעביר כשלושים שיעורים בשבוע בענייני מחשבה, תלמוד ועוד.

 

הרב שפירא עומד בראש כולל אברכים גדול בירושלים, מיסודה של קרן וולפסון (ראש כולל נוסף הוא תלמידו הרב זבולון שוורצמן). לכולל תוכנית לימודים המכשירה אברכים לשמש כרבני קהילות. הוא מוסר שיעורים במוסדות העוסקים בקירוב רחוקים בחו"ל כמו בישיבת תורת חיים במוסקבה.

 

בשנת 2001 ייסד את ישיבת "שב שמעתתא" בראשותו. ראשי התיבות של הישיבה מנציחים את בתו (שולמית שפירא) שנפטרה בגיל צעיר. צוות הישיבה מורכב מתלמידיו. הוא עומד גם בראשות ישיבת "פתחי עולם" לחוזרים בתשובה, השוכנת במרכז ירושלים ובה כשישים תלמידים. היא נוסדה על ידי הרב שפירא בשנת 2010 בעיר העתיקה. צוות הישיבה כולל את תלמידיו הוותיקים, בהם הרב אליהו מאיר פייבלזון כראש ישיבה, הרב דן צבי שטיינברגר והרב דוד פרנק.

 

הרב שפירא נמנע בדרך כלל מייעוץ לאנשים, מלבד בחורים שנפלטו ממסגרת הישיבה. על תלמידיו נמנה בעבר הפילוסוף החוזר בתשובה בני לוי.

 

הרב שפירא מושפע מספרי קבלה בכלל וקבלת הגר"א ותלמידיו בפרט, כתבי המהר"ל וספרי חסידות, ובמיוחד הספר מי השילוח של רבי מרדכי יוסף ליינר מאיזביצא וספרי רבי צדוק הכהן מלובלין. בשיעוריו הוא נוהג לפרש את דברי חז"ל, תוך הבאת הקשרים משלימים ממקומות אחרים בתלמוד ובמדרשים, בספרי הקבלה ובספרי המחשבה.

 

הרב שפירא ידוע בכוח הזיכרון שלו, והוא מצטט בשיעוריו בעל פה קטעים מהתנ"ך, התלמוד וספרים נוספים. שיעוריו נמסרים בעברית ישראלית, או בעברית בהגייה אשכנזית, ביידיש ואף באנגלית – לפי השומעים. דרכו לחזור על רעיונותיו כמה פעמים במהלך השיעור, כאשר בכל פעם הוא מדגיש ומחדד נקודות נוספות בנושא הנידון.

 

רבים משיעוריו נמסרים כסדרות, הנמשכות לעתים שנים. כך למשל, סדרת השיעורים על פרקי אבות כוללת כארבע מאות שיעורים ונמשכה קרוב לעשרים שנה. הסדרה על התפילה כוללת כשישים שיעורים וכמוה גם סדרות בנושאי אמונה, י"ג עיקרים ועוד.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.